Dům rodiny ve Vlasaticích

Dům rodiny ve Vlasaticích | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Byli jsme lehkovážní, psali manželé z Vlasatic soudu. Dluží 810 tisíc

  • 413
Proč jednatřicetiletá žena z Vlasatic na Brněnsku zavraždila své tři novorozené děti? Podle jejího přiznání, které tlumočila policie, se k hrůznému činu rozhodla kvůli neutěšené finanční situaci rodiny. Manželé se ovšem zadlužili kvůli malichernostem, žádný velký majetek totiž nemají.

O dluzích svědčí i dokumenty o rodině v insolvenčním rejstříku. V žádosti o osobní bankrot z letošního února v něm obviněná žena píše, že šesti věřitelům dluží s manželem dohromady 810 tisíc korun. A ze společného čistého měsíčního příjmu kolem 32 tisíc korun tuto částku nezvládnou splácet.

"Vím, že jsme si vzniklou situaci zavinili sami částečně svojí chybou, jelikož jsme byli neuvážliví a lehkomyslní," kaje se ovšem žena, kterou soud v sobotu poslal do vazby, druhým dechem v žádosti. Obří dlužnou částku totiž rodina poskládala z drobných úvěrů a nepovolených přečerpání účtu. Nejmenší dlužná částka je pouhých pět tisíc korun. Spolu s dalšími desetitisícovými a statisícovými položkami se pak dluh vyšplhal téměř k milionu.

Do podobné situace se přitom vlastní lehkovážností podle právníků dostane řada lidí. "Nehospodárně nakupují třeba elektroniku, další spotřební věci nebo dovolené. Majetek nakonec téměř žádný nemají, ale dluhy takové, že je nezvládnou splácet. Takových lidí je celá řada," zhodnotil Václav Hnilo z brněnské advokátní kanceláře, která se zabývá poradenstvím v takových případech.

Ani rodina z Vlasatic navzdory dluhům neměla kromě auta a rodinného domu žádný větší majetek. "Lednička, televizor, darovaný bazén a trouba, pračka, mikrovlnná trouba," vyjmenovává žena obviněná z vraždy v únorové žádosti o bankrot. Rodina dále navrhuje, že nechce přijít o dům a že bude raději dluh splácet dalších pět let s pomocí rodiny a přátel.

Ti se zavázali k jejich příspěvku přidat měsíčně sedm tisíc korun. Z celkové částky by tak dlužníci splatili 66 procent, což je více, než požadují podmínky vyhlášení osobního bankrotu. Jenže po dobu pěti let by žili jen s minimem peněz, které určuje zákon.

Zda tomuto návrhu soud vyhoví, to bude jasné až po srpnové schůzi věřitelů. Ta může proběhnout i ve chvíli, kdy bude obviněná žena ve vězení. "Obviněná se totiž měla se svým příjmem podílet na oddlužení jen několika sty korunami měsíčně. Proto by výpadek jejího příjmu na oddlužení manželů neměl mít stěžejní vliv," zhodnotil právník Václav Hnilo.

Rodina se tak může dostat do situace, kdy bude matka ve vězení a otec se dvěma přeživšími dětmi bude dalších pět let žít jen s minimem peněz, aby umořil dluhy. Paradoxní je, že sociální pracovníci mohou v rodině začít pomáhat až nyní. Osobní bankrot jim totiž nikdo ze zákona nemusí hlásit. A jelikož to v případě manželů z Vlasatic nikoho nenapadlo ani z vlastní iniciativy a rodina neměla navenek žádné potíže, nikdo se jim dosud nevěnoval.

Případů, kdy se rodiče kvůli dluhům nemohou postarat o své děti, přitom každoročně přibývá. "Přibývá i rodičů, kteří nám dočasně svěří děti, když přijdou o domov a o práci. A mnozí je pak u nás musejí nechat déle, než původně zamýšleli," povzdechla si ředitelka brněnského Klokánku Lenka Malhocká.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video