Dluhy na nájemném jdou často do milionů

Praha - Exekuce - vystěhování neplatiče z bytu - není příjemná záležitost ani pro vykonavatele, natož pro ty, kteří musí tímto způsobem byt opustit. Přesto musí městské části k tomuto kroku občas sáhnout. Nájemníka dlužícího přes milion korun vystěhuje koncem příštího týdne městská část Praha 11. Po exekuci dostane možnost ubytovat se v přístřešku pro neplatiče.

Jeho milionový dluh, který kromě nájemného tvoří i penále a soudní výlohy, roste již od března 1993. Tento případ nájemníka bytu 2+1 není jediný. Lidé dluží městské části částky od devadesáti tisíc až k půldruhému milionu, první žaloby byly vyřízeny až loni v říjnu.

Důvod, proč tyto dluhy narůstají do takové výše, jsou podle tiskové mluvčí městské části Praha 11 Lenky Stříhavkové zejména v práci soudů. Na nich leží příslušné žaloby i několik let: "Je pravda, že něco mohlo správním firmám před lety utéci, takže chvilku trvalo, než podaly žalobu, ale i tak je ta procedura příliš dlouhá," popisuje dosavadní praxi.

Postup při vymáhání dluhů je velmi spletitý a rozhodně věřitelům nepomáhá. Po několika upomínkách teprve správní firma, která se o dům stará, začne vyjednávat s dlužníkem o eventuálním uhrazení dluhu. Pokud notoričtí neplatiči nemají snahu domluvit si splátkový kalendář, následuje dlouhý maraton žalob.

Vymáhání dluhu může zkomplikovat sám dlužník tím, že zaplatí část dluhu. Ale nemusí zaplatit ani korunu, stačí jen ohlásit, že je ochoten platit, aby se kolotoč žalob zastavil.

Ty se netýkají rodin, které se třeba dočasně dostanou do problémů nebo zapomenou tři měsíce zaplatit. U těch dluh tak moc nenaroste, většinou stačí domluvit si splátkový kalendář a vše se brzy urovná.

Ne vždy je ovšem neplatičem člověk nemajetný, jsou případy, kdy se nájemné stalo předmětem spekulace. "Už dvakrát jsme například při vystěhování narazili na vyděšeného člověka, který ten byt měl pronajatý od jiného, jehož jsme šli původně vystěhovat a který byt dále pronajímal. A přestože podnájemník poctivě platil, nestačil se divit, že byl nakonec vystěhován, protože neplatil městské části, říká mluvčí městské části Praha 11 Lenka Stříhavková.

Neplatiče, u kterých soud rozhodne o tom, že může získat přístřeší, stěhuje městská část do ubytovny pro neplatiče ve Stříbrského ulici. Zde je v současné době ubytováno několik rodin, proto tam chodí i ostraha, aby tam nedocházelo ke konfliktům. "Někteří neplatiči se snaží vyhnout se exekuci tím, že přinesou neschopenku. Záleží ovšem na tom, o jakou neschopenku se jedná - pokud ji soud uzná, my exekuci odložíme," říká mluvčí.

"My jsme dlouho na exekuce čekali, teprve loni v říjnu se tyto akty začaly uskutečňovat, i když nařízení k exekuci už bylo vydáno mnohem dříve. Teď jsou tři další naplánovány na říjen a další budou následovat v listopadu," dodává Lenka Stříhavková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue