O osudu kabinetu Petra Nečase rozhodnou poslanci příští týden. Pokud předložený vládní balíček nepodpoří, bude to znamenat konec vlády a předčasné volby. Ilustrační foto

O osudu kabinetu Petra Nečase rozhodnou poslanci příští týden. Pokud předložený vládní balíček nepodpoří, bude to znamenat konec vlády a předčasné volby. Ilustrační foto | foto: ČTK

Osud vlády možná rozhodnou hypotéky poslanců. Někteří dluží miliony

  • 1305
Poslanci nebudou při středečním jednání spojeném s hlasováním o důvěře vládě určovat pouze další osud kabinetu, ale také de facto výši svých budoucích příjmů. Každý z nich by si totiž do konce řádného funkčního období mohl díky svému mandátu přijít až na dva a půl milionu korun. Mnozí přitom musejí financovat mnohamilionové hypotéky, které se zavázali splácet.

Zákonodárci budou příští týden rozhodovat o tom, zda podpoří vládní daňový balíček premiéra Nečase, který počítá se zvýšením daní. Hlasování o zcela běžném zákonu ovšem zpečetí i osud vlády. Pokud balíček Sněmovnou neprojde, hodlá předseda vlády podat demisi.

Už teď je ovšem jasné, že pokud vláda neustoupí požadavkům rebelujících poslanců ODS a podoba balíčku se nezmění, revoltující frakce pro jeho schválení hlasovat nebude. Oznámil to neformální vůdce skupiny rebelů Petr Tluchoř. Osud celého kabinetu tak závisí na poměru hlasů, který poslanci odevzdají příští středu.

A právě riziko předčasných voleb a ztráta mandátu by mohly být rozhodujícími faktory při jednání zákonodárců. Pokud by vládní balíček schválili a podpořili tím vládu jako takovou, do konce řádného funkčního období by si každý z poslanců mohl přijít na 1,5 až 2,5 milionu korun.

Desítka nejzadluženějších poslanců (součet hypotéky a leasingu)
1Karel SchwarzenbergTOP 0913,2 milionu Kč
2Michal BabákVV11,7 milionu Kč
3Pavel StaněkODS7,2 milionu Kč
4Zbyněk StanjuraODS5,5 milionu Kč
5Václav KubataTOP 095,3 milionu Kč
6Otto ChaloupkaVV4,3 milionu Kč
7Jan KubataODS4,2 milionu Kč
8Jiří BesserTOP 094 miliony Kč
9Tomáš ÚlehlaODS4 miliony Kč
10František LaudátTOP 093,6 milionu Kč

Zdroj: KohoVolit.eu

S přihlédnutím ke skutečnosti, že mnozí z nich uvádějí v majetkových přiznáních mnohamilionové půjčky, by pro nezanedbatelnou část poslanců znamenal pád vlády a následné předčasné volby podstatnou ztrátu finančních příjmů.

Příjem řadového poslance se nyní pohybuje od zhruba 84 tisíc korun až do asi 150 tisíc korun hrubého podle zastávaných funkcí a výše paušálu na dopravu, který se počítá podle vzdálenosti místa bydliště poslance od Prahy. Někteří zákonodárci ovšem dluží na hypotékách i několik milionů.

Nejzadluženější jsou poslanci Věcí veřejných

Žebříček zadluženosti jednotlivých poslanců sestavilo na základě jejich majetkových přiznání sdružení KohoVolit.eu, které dlouhodobě sleduje dění v Parlamentu.

"Nejzadluženější jsou poslanci Věcí veřejných. Průměrná výše půjček, úvěrů a hypoték dosahuje mezi členy tohoto klubu téměř dvou milionů korun. Následuje TOP 09 s průměrem jeden milion korun na jednoho poslance. Naopak nejméně zadlužení jsou poslanci KSČM, v průměru méně než 160 tisíci korunami," zhodnotil situaci analytik sdružení Kamil Gregor.

Ze všech zákonodárců se k nejvyšší hypotéce upsal Karel Schwarzenberg. Napůjčoval si víc než třináct milionů korun. "Kromě platu ministra zahraničních věcí má ale velké množství vedlejších příjmů," vysvětlil Gregor.

Hned po Karlu Schwarzenbergovi je druhým nejzadluženějším poslancem Michal Babák z Věcí veřejných. Jeho dvě hypotéky dosahují celkové výše přes deset milionů korun.

I rebelové z ODS musejí splácet hypotéky

Dluhy se nicméně nevyhnuly ani skupince šesti revoltujících zákonodárců z řad ODS. Závazky přiznal Tomáš Úlehla s hypotékou ve výši čtyř milionů korun a Radim Fiala, který dluží 1,6 milionu. Zbylí čtyři rebelové jsou ovšem podle posledního majetkového přiznání zcela bez dluhů.

Přestože zatížení hypotékami, leasingy a dalšími půjčkami vykazuje méně než polovina z celkového počtu zákonodárců, jsou v ohrožení i jejich nezadlužení kolegové, kteří by s pádem vlády mohli o část svých financí přijít. Řada z nich je navíc odkázána výhradně na svůj poslanecký plat a žádný další příjem nemá.

Zdali příští středu podpořit balíček premiéra Nečase, by tak teoreticky mohli zákonodárci rozhodnout i na základě jiných pohnutek, než je výhradně snaha zachovat stávající výši daní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video