Bývalý ministr Vladimír Dlouhý.

Bývalý ministr Vladimír Dlouhý. | foto: René Volfík, ČTK

Dlouhý by přijal post eurokomisaře, jednal už s Fischerem i s Topolánkem

  • 58
Bývalý ministr průmyslu a obchodu z 90. let Vladimír Dlouhý je připraven přijmout post evropského komisaře za Českou republiku, pokud dostane tuto nabídku. Jednal o tom už s premiérem Janem Fischerem, s předsedou ODS Mirkem Topolánkem a s člověkem, který "má blízko k předsedovi ČSSD".

O jednání o případném postu na eurokomisaře se zástupci dvou největších stran a s premiérem se Dlouhý zmínil v rozhovoru pro Českou televizi.

Dlouhý prý s premiérem mluvil při zakončování práce Národní ekonomické rady vlády (NERV), jejímž byl členem. "V té době jsem řekl, že samozřejmě pokud nedojde k dohodě mezi stranami, tak jsem připraven o tom uvažovat," řekl Dlouhý.

Poté prý s Fischerem o stejné záležitosti mluvil ještě jednou a ten mu odpověděl, "že to slyší".

"Řekl jsem prostě - jestli budete hledat náhradní řešení v okamžiku, kdy se nedohodnete, zapište si do hlavy moje jméno. Nic víc," zhodnotil Dlouhý jednání s Topolánkem a se zástupcem sociálních demokratů, kterého nechtěl jmenovat.

Zdůraznil také, že od žádného ze zástupců velkých stran neslyšel, že by se mohl stát náhradním kandidátem v případě odmítnutí toho hlavního.

Sociální demokraté chtějí stále Špidlu

ČSSD usiluje o obnovení mandátu současného komisaře Vladimíra Špidly, ODS prosazuje svého senátora a bývalého ministra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru. Dalšími kandidáty jsou Pavel Svoboda za KDU-ČSL, Vladimír Remek za KSČM a Jan Švejnar za SZ.

Fischer dnes oznámil, že pokud se strany neshodnou na jednom kandidátovi, pokusí se vláda jedno z navržených jmen vybrat. Kdyby se ministři nedohodli, zřejmě by kabinet rozšířil okruh kandidátů.

Topolánek však dnes uvedl, že ODS nemá důvod ustupovat od Vondrovy nominace. "Pokud tady má být základní politická kultura, tak po vyhraných volbách do Poslanecké sněmovny a do Evropského parlamentu má mít ODS jako strana nejsilnější právo nominace," sdělil v textové zprávě.

Dlouhý dnes rovněž konstatoval, že česká pozice při výběru významného portfolia není ideální. Každý, kdo se uchází o post eurokomisaře, ale podle něj musí přijmout riziko, že nedostane silný resort. Zdůraznil také, že je chyba zesměšňovat jakékoli portfolio. Během působení v komisi podle něj lze získat "pozici na slunci" i s méně významnou oblastí a je možné posílit postavení Česka v rámci EU.

Informace o tom, že by se Dlouhý mohl stát českým eurokomisařem, se objevila v sobotu. Celkem vstřícně se k ní postavili zástupci ODS, KSČM a TOP 09, ostře proti byl Paroubek a nesouhlas dali najevo i zástupci KDU-ČSL a zelených.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video