Nový typ občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a kontaktním

Nový typ občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a kontaktním elektronickým čipem. Ilustrační snímek | foto: Foto a koláž - iDNES.cz

Na nové občanky se stojí fronty, jejich vyřízení je komplikovanější

  • 40
Předprázdninový nápor na výdej dokladů ještě nezačal a lidé už musí čekat při jejich vyřizování nárazově i několik hodin. Odbavení brzdí vyřizování nových občanských průkazů. Kvůli focení a bezpečnostnímu kódu trvá déle. Navíc od ledna průkazy přestalo v Česku vydávat 288 obecních úřadů.

Například v Kladně na příjem žádosti o nový občanský průkaz lidé čekali v pondělí dopoledne dvě a půl hodiny. V Olomouci bezmála tři čtvrtě hodiny. V úterý už byla situace klidnější.

"Nejkritičtější jsou pondělky a středy. Třeba ve tři hodiny odpoledne tady lidé čekají až dvě a půl hodiny," řekla iDNES.cz mluvčí magistrátu Olomouce Jana Doleželová.

V Liberci už zažili, že lidé na vystavení žádosti o nový občanský průkaz čekali hodinu a půl. "Takto dlouho čekávali lidé na pasy v sezóně, na občanské průkazy to ale nebývalo nikdy," řekl iDNES.cz David Fátor, vedoucí oddělení dokladů tamějšího magistrátu.

Ministerstvo vnitra, do jehož gesce spadá problematika osobních dokladů, o problémech ví, konkrétní řešení ale zatím nemá. "Problém byl diskutován s tajemníky obecních úřadů i řediteli krajských úřadů. Ministerstvo prostřednictvích těchto jednání získalo informace o aktuální situaci na úřadech, které nyní bude analyzovat," sdělila Petra Schneiderová z tiskového odboru ministerstva vnitra.

V Kladně čekali lidé v pondělí 19. března dopoledne na podání žádosti o nový občanský průkaz dvě hodiny a 34 minut.

Průkazy se od ledna vydávají na méně místech

Fronty se na úřadech tvořily už v pondělí 2. ledna, což byl první den, kdy městské úřady přijímaly žádosti o nový typ občanského průkazu. Už tehdy o něj byl tak velký zájem, že spadl centrální systém. (Více o lednovém kolapsu přijímání žádostí čtěte tady.)

Počáteční nápor žadatelů od ledna zatím příliš neklesl. Proč? Jednu z odpovědí nabízí čísla z ministerstva. Žádostí o doklad je oproti loňsku o třetinu více. Zatímco loni do 19. března bylo vyrobeno 63 889 občanských průkazů, letos to bylo 81 967. Občanské průkazy si letos po deseti letech mění silné populační ročníky. Navíc nový typ dokladu přilákal i zvědavce či zájemce o občanky s čipem.

Počty vyrobených průkazů

Počty vyrobených občanských průkazů od ledna do 19. března

Rok 2010
Leden 73 938
Únor 71 713
Březen 53 173

Rok 2011
Leden 96 802
Únor 92 874
Březen 63 889

Rok 2012
Leden 93 874
Únor 121 980
Březen 81 967

Zdroj: MV ČR

Podle úřadů mezi příčiny čekání lidí patří náročnější vyřizování žádostí u nového typu dokladu či vyšší podíl žadatelů na jeden úřad. "Všem takzvaně trojkovým úřadům přibyl počet klientů, protože se u dvojkových obcí zrušila pravomoc nabírat žádosti. Lidé si proto musí jet požádat o doklad do velkého města," popsal Fátor.

Počínaje 1. lednem 2012 převzaly vydávání občanských průkazů od obcí s pověřeným obecním úřadem ty, které mají rozšířenou působnost. To v praxi znamená, že lidé už si občanský průkaz nemohou vyřídit na 388 obecních úřadech (právě tolik jich má podle ministerstva vnitra pověřený obecní úřad). Jejich agendu si rozdělilo 205 městských úřadů a pražské městské části.

"U nás to představuje nárůst zhruba 50 tisíc lidí na celé správní území," dodal Fátor. Liberecký magistrát se ještě loni staral o 100 tisíc potenciálních klientů, nyní jich má 150 tisíc.

V Olomouci čekali lidé v pondělí 19. března na podání žádosti o nový občanský průkaz 43 minut.

Místo minut trvá vyřízení žádosti i půlhodinu

Podle úřadů situaci nepomohlo ani to, že si od ledna už nenosí fotografie sami žadatelé. Vyfotit je musí úředníci při podávání žádosti tak, aby z nich bylo možné přečíst biometrické údaje stejně jako u cestovního pasu. Focení navíc musí podstoupit i děti, pokud o občanský průkaz žádají jejich rodiče. Od letošního ledna mohou mít vlastní občanku i novorozenci.

"Na ministerstvu někdo vypočítal, že proces zadávání žádosti by měl trvat šest minut. To ale záleží člověk od člověka. Třeba někdo se upravuje před zrcadlem, ženy se malují. Pak se někomu fotka nelíbí a chce vyfotit znovu a znovu. A když je opravdu neodbytný a bezohledný k ostatním čekajícím, může se vyřízení žádosti protáhnout i na půl hodiny," popsala praxi Doleželová.

Delší jsou i lhůty při předávání nově vyrobeného dokladu. "Dřív jen člověk podepsal převzetí dokladu, ten mu byl předán, on jej zkontroloval a odešel. Dnes toto všechno zůstává, k tomu ale musí být navíc doklad předán elektronicky a jeho držitel si musí ještě zvolit bezpečnostní osobní kód," popsal Fátor. Odhaduje, že doba na vydání dokladu se v některých případech proto protáhla až trojnásobně.

Úřady se se situací samy dokáží vyrovnat jen zčásti, protože jim chybí kapacity a vybavení zejména na pořizování biometrických fotek žadatelů. "Od ledna se začaly sice vydávat nové občanské průkazy, ale nenavýšil se počet kabin," upozornil mluvčí kladenského magistrátu Vilém Frček.

A podobného názoru jsou i v Plzni. "Z důvodu nedostatku finančních prostředků byl systém na vydávání OP začleněn do již existujícího systému pro cestovní doklady s biometrickými prvky, avšak k potřebnému rozšíření pracovišť vyřizujících tuto agendu ze strany ministerstva vnitra nedošlo," oznámil plzeňský magistrát už na konci loňského roku v tiskové zprávě.

Vnitro: na vybavení všech pracovišť nejsou peníze

Podle ministerstva vnitra v Česku nyní funguje 200 vydávacích pracovišť. K dispozici mají 400 fotokabin. Ministerstvo nyní eviduje poptávku po 33 nových pracovištích a jedné fotokabině.

"Jejich počet se v souvislosti s projektem elektronických občanských průkazů nenavýšil, protože kabiny nebyly plně využity během celého roku," vysvětlila Schneiderová. Podle ní to neznamená zhoršení služeb, protože běžně se občanské průkazy mění pouze jednou za deset let.

Vnitro dodává i další důvod. "Pro vybavení všech matričních úřadů technologií pro nabírání žádostí nejsou finanční prostředky," dodala Schneiderová. Provoz jedné fotokabiny s plným servisem vyjde měsíčně na 25 tisíc korun včetně daně z přidané hodnoty.

Úřady čeká předcestovní horečka, letos i kvůli dětských pasům

Situaci se města snaží zmírnit alespoň některými opatřeními. Například v Kladně od března rozšířili úřední hodiny o úterý. Na plzeňském magistrátu mají otevřeno v rozšířených úředních hodinách už od ledna. Liberec se snaží obsloužit přednostně rodiče, kteří přišli vystavit občanský průkaz malým dětem. Trendem je objednávání přes internet a sledování čekacích lhůt on-line.

Zkuste obejít fronty

- pokud úřad má on-line systém, lze se objednat předem. Některé úřady navíc umožňují sledovat přes internet aktuální čekací doby. Lidé se tak mohou vypravit k přepážkám, když jsou čekárny poloprázdné

- pracovníci se také shodují, že lidé by měli žádat o výměnu dokladů s časovým předstihem (vystavení nových občanských průkazů se protáhlo - trvá až 30 dnů) a využívali případně rozšířených úředních hodin

- problémy se dají obejít i tím, že se člověk nevypraví na úřad například v pondělí a ve středu. Právě tyto dny označují jejich pracovníci za kritický

I tak se ale magistráty obávají, že situace bude v následujících měsících ještě horší. Lidé vyřizování dokladů často nechávají na období před dovolenými. Navíc letos bude předcestovní horečka umocněna unijním nařízením. To říká, že i ty nejmenší děti musí mít od letošního 26. června při vycestování do zahraniční země vlastní doklad totožnosti. Tedy pas nebo vlastní občanský průkaz. Druhá varianta vyjde rodiče levněji, není ovšem použitelná v exotických zemích, do nichž nelze vycestovat jen s občanským průkazem. (Více o vlastním pasu pro dítě čtěte tady.)

Podle vnitra se úřady musí snažit předcházet problémům změnou organizace práce. Třeba zavést dvousměnný provoz nebo rozšířit úřední hodiny i na sobotu. "Veškeré úkony, které bezprostředně nesouvisí s elektronickými občanskými průkazy a pasy, jako například přestupková agenda či výdej dokladů bez strojově čitelných údajů, mohou být vyřizovány mimo speciální technická pracoviště," upozornila Schneiderová.

Nové občanské průkazy se vydávají v Česku od letošního ledna. Oproti těm dosavadním mají formát platební karty a lidé si mohou vybrat, zda v nich chtějí čip či nikoliv (přečtěte si více o čipech v průkazech). Zároveň do nich už nemusí uvádět například rodinný stav. To ale později jejich držitelům způsobuje potíže na některých obecních a městských úřadech (více o chybějícím údaji ženatý/vdaná tady). Úřady do něj již nemohou vpisovat děti, partnera, zákaz pobytu či omezení právní způsobilosti. iDNES.cz již dříve upozornil, že neuvádění těchto údajů může přinášet potíže policii či při návštěvě banky nebo nemocnice (více o problémech nových občanských průkazů čtěte tady).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video