Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Divoké ohně milují pryskyřici a koruny stromů

  20:16
Divoké, nezvládnutelné lesní požáry řádí ve světě každé léto. Letos začaly na severní polokouli už v průběhu května. Proč dá hasičům takovou práci si s nimi poradit? A mohou se vyskytovat také v České republice
Obrovské lesní požáry vyháněly v minulých týdnech lidi z domovů v jižních částech USA a jeden z nich zničil také starší budovy v jaderné laboratoři v Los Alamos, v nichž vznikly první jaderné zbraně. Radioaktivita prý neunikla.

Zato v Bělorusku rozsáhlé ohně stravující místní borovicové a březové lesy uvolnily do ovzduší zbytky radioaktivních prvků, které unikly při nehodě z ukrajinské jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986 a od té doby byly vázány v rostlinstvu. Také v tuzemsku zuřil po několik dnů oheň v lesích Českého Švýcarska. "Ten se ale s obrovskými požáry v okolí Los Alamos vůbec nedá srovnávat, nebyl tak ničivý a zdaleka ani tak nebezpečný," shrnuje Luděk Prudil z ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky. "Hašení trvalo delší dobu jen proto, že hořelo v nepřístupném skalním porostu."

Samovznícení je vzácné
Každý, kdo si někdy rozdělával oheň, ví, že nejlíp hoří malé kousky dřeva, drobné větvičky, suchá kůra. Velké dřevěné špalky ohořívají pomalu, a když se z ohně vytáhnou, uhasnou a nehoří dál. Tyto základní postřehy popisují i průběh lesního požáru. Je k němu zapotřebí delší horko a sucho, při němž uschne tráva rostoucí mezi stromy. V ní oheň obvykle začíná od nějaké jiskřičky. "V našich podmínkách je samovznícení lesa, třeba od blesku, velmi vzácné. Lesní požár obvykle vzniká vinou lidské neopatrnosti anebo záměrně," konstatuje Luděk Prudil. Z hořící suché trávy plameny obvykle přeskočí do koruny stromu. Ideální potravou pro oheň je borovice obsahující hořlavou pryskyřici. Na ní se vznítí jehličí a malé větvičky. Ohni se také daří ve vyschlé hrabance - vrstvě větviček a jehličí spadlých na zemi. Samy kmeny zdravých stromů při požáru obvykle celé neshoří, pouze ohoří a zuhelnatí. Proto také lesní požár živí především suchá tráva, jehličí a větve. U listnatých stromů platí, že nejlépe hoří měkké dřevo, třeba březové, mnohem obtížněji hoří tvrdé dřevo dubů a buků.

Nad hlavou i pod nohama
Hasiči rozlišují tři typy požáru lesa. První, nejméně nebezpečný, je požár pozemní, při němž vlastně hoří jenom suchá tráva. Ta se dá uhasit poměrně snadno, pokud není na nepřístupném místě. Nebezpečnější je požár korunový. Při něm se už oheň dostal do korun stromů. Hrozivý je hlavně v jehličí - to totiž působení ohně chvíli odolává, pak z něj teplo uvolní plynné částice, které náhle vzplanou. Vzniká vír, který hořící jehličí nasaje a jako ohnivou kouli vynese do vzduchu. Pozorovateli se to obvykle jeví jako šlehající plameny. Když ještě fouká vítr, může hořící koule přeletět desítky metrů a zapálit les na jiném místě. "Pro hasiče to je riziková situace, protože je takto může oheň obklíčit," poznamenává Luděk Prudil. Stejně hrozivý je i požár v hrabance, kterému se říká podzemní. Oheň postupuje skryt pohledům a teprve až po chvíli se vynoří plameny na povrch. "Myslíte, že vidíte, kde hoří, a najednou vám plameny vyskočí za zády," líčí Luděk Prudil.

Voda je nejlepší
Na lesní požáry je nejlepší voda, a to pokud možno roztříštěná do kapiček. Jeden litr vody vstříknutý do ohně se mění v 1770 litrů páry a odebírá ohni teplo potřebné k hoření. Vodní pára vytlačuje ostatní plyny včetně kyslíku, takže oheň přestává hořet. Výjimečně dávají hasiči do vody smáčedla, která snižují povrchové napětí vody a umožňují, aby se voda lépe zachytila na předmětu a nestekla. Jiné chemikálie pro hašení lesa obvykle nutné nejsou. Voda začíná být nebezpečná až při hašení požárů s teplotou nad 1300 stupňů Celsia. Při ní se voda rozkládá na kyslík a vodík a dochází k výbuchu. "To se může stát hlavně při hašení požáru v průmyslu, když třeba hoří kovy jako hliník nebo elektron. V lesním požáru dosahují teploty kolem 1000 či 1100 stupňů a rozklad vody nehrozí," říká Luděk Prudil.

Borůvčí proti ohni
Největší a nejdivočejší lesní požáry se vyskytují na jihu USA a v Austrálii. V Evropě jak se znovu potvrdilo v minulých dnech - jsou nejrizikovější státy u Středozemního moře, kde rostou keře s vysokým obsahem pryskyřice a také eukalypty plné hořlavých pryskyřic a olejů a kde bývá sucho. Větší lesní požáry se příležitostně vyskytují rovněž na jihu Slovenska a v Polsku, kde rostou borovice na písčité půdě, kterou voda snadno prosákne a nestačí hasit. "V České republice tak velké požáry zpravidla nehrozí. Lesy rostou často na jílové půdě, jíž voda tak rychle neproteče, a pod stromy bývá borůvčí držící vlhkost. To jsou podmínky, které znesnadňují vznik ohně," shrnuje Luděk Prudil. "Navíc lesy u nás nemívají velkou rozlohu a vede jimi hustá síť silnic, takže je oheň obvykle včas objeven. Také požární útvary jsou rozmístěny tak, že se k požáru dostanou poměrně rychle."

Co to je oheň?
Přestože lidstvo využívá oheň už tisíce let a moderní civilizace by bez něj nebyla možná, vědci stále nemají úplně jasno, co to vlastně oheň přesně je, a přou se o to, jaký je mechanismus hoření. Vědí samozřejmě, že hoření je fyzikálně-chemická reakce, při níž se spotřebovává kyslík a uvolňuje teplo.Samotný okamžik reakce je ovšem tak krátký, že se dá jen obtížně pozorovat. Známé je, že žádná látka nehoří přímo v pevném nebo kapalném stavu, ale až když se - třeba okolním teplem promění v plyn. Kompaktní pevné materiály tedy hoří na povrchu a oheň se jen pomalu a obtížně dostává dovnitř hmoty.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Poslední mrazivá noc. Od pátku se bude oteplovat, v neděli se vrátí letní teploty

25. dubna 2024  6:32

Ve čtvrtek budou ještě teploty podprůměrné a na horách může sněžit. V pátek ráno dokonce hrozí na...

Rusko vyrábí víc zbraní, než potřebuje na Ukrajině, varoval německý ministr

25. dubna 2024  6:13

Rusko podle odhadů německého ministra obrany Borise Pistoriuse už vyrábí více zbraní a munice než...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

ANALÝZA: Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...