Dívka zemřela na vzácný druh TBC

Střešovice - Ministerstvo zdravotnictví prošetřuje náhlou smrt třiadvacetileté dívky, která loni v srpnu zemřela v Ústřední vojenské nemocnici v Praze-Střešovicích. Rodiče dívky mají velké pochybnosti o postupu lékařů a jsou přesvědčeni, že dívka mohla žít. Někteří lékaři však tvrdí, že dívka, do té doby zcela zdravá, zemřela na velmi vzácný druh tuberkulózy.

Například šéf České lékařské komory David Rath říká, že jde o nemoc, na kterou zatím lékaři nemají žádný lék a jsou zcela bezmocní.

Za pravdu mu dává i praktický lékař Jiří Wagenknecht. "Tato forma onemocnění tuberkulózou je velmi vzácná, je to téměř rarita," míní Wagenknecht, který však upozorňuje, že s konkrétním případem dívky není seznámen. "I kdyby se povedlo u pacienta včas takovou nemoc odhalit, asi by zůstal v nejlepším případě invalidní," dodal.

Lékaři prošetřují smrt mladé dívky
Třiadvacetiletá Michaela zemřela ve vojenské nemocnici ve Střešovicích. Rodiče a její sestra, kteří si nepřáli být jmenováni, jsou přesvědčeni, že lékaři mohli smrti předejít.

"Dlouho nemohli  přijít na to, co Michaele vůbec je. Trvalo čtyři týdny, než byly hotovy výsledky testů. Mezitím  ubíhal čas, kdy se možná dalo dceři pomoci," myslí si matka zemřelé dívky. "Lékaři každou chvíli měnili diagnózu," dodává.

Michaelina sestra podezírá lékaře, že zanedbali péči. "Několikrát jsem je upozornila na sestřiny výpadky paměti, ale odbyli mě, že jsou to běžné pooperační stavy. O dva dny později  jsme se dozvěděli, že je v kritickém stavu." 

Zdravotní stav dívky se podle názoru rodiny měnil každou chvíli. V poslední fázi lékaři Michaelu převezli na anesteziologicko-resuscitační oddělení, kde ji tři týdny udržovali v umělém spánku. "Přišli s tím, že našli bakterii tuberkulózy, ale následující týden tuto diagnózu zavrhli a řekli nám, že jde o listeriózu.  To je prý nemoc, která se získá například ze špatně upraveného masa," stěžuje si matka. "Teprve z pitevního nálezu jsme se dozvěděli, že dcera zemřela na tuberkulózní zápal plic a zápal mozkových blan tuberkulózního původu."

Rodina si stěžovala ministru zdravotnictví Bohumilu Fischerovi, který případ nechal prošetřit svým odborem kontroly. "My o té stížnosti víme, ale ještě nepadl žádný závěr. Jednotliví odborníci nemocnice se k tomu už vyjádřili. Nebudu vám k tomu ale nic říkat," odsekla lékařka vojenské nemocnice  Kateřina Kocourková, která také o Michaelu pečovala.

Rodiče dívky však nechápou, kde mohla jejich dcera přijít k tuberkulóze, když byla proti ní v dětství očkovaná. Podle plicního specialisty Petra Zatloukala však očkování pouze snižuje možnost nákazy těmi nejzávažnějšími formami tuberkulózy, ale nedokáže úplně zabránit jejímu vzniku. "Navíc existují případy, ve kterých si lékař nemůže být nikdy jist, zda jde skutečně o tuberkulózu. V případě tuberkulózního zánětu mozku se bacily zjišťují velmi obtížně. Při těžší formě plicního onemocnění se dá předpokládat, že jsou bacily vylučovány při kašli i ve vydechovaném vzduchu," dodává Petr Zatloukal.

Po smrti dívky se celá rodina nechala preventivně vyšetřit, jejich testy byly v pořádku. Vyšetření podstoupili také někteří kolegové zemřelé Michaely, která pracovala na ministerstvu zahraničí. "Ti, kteří se přihlásili, že s ní byli v kontaktu, šli na rentgen plic," řekla závodní lékařka ministerstva zahraniční Hana Šímová.
Případ projednávala také Česká lékařská komora. Její prezident David Rath je přesvědčen, že v Michaelině případu šlo o smrtelnou chorobu, dívka měla podle něho minimální šanci na vyléčení.

"Prostě i dnes jsou nemoci, které nedovedou vyléčit žádní lékaři ze žádného pracoviště na světě," píše v dopise rodičům Rath.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video