Bojovníci Islámského státu projíždějí syrským městem Rakká.

Bojovníci Islámského státu projíždějí syrským městem Rakká. | foto: Reuters

Britská nevěsta džihádistů chtěla domů, bála se však následků

  • 211
Londýnská školačka, která utekla loni k Islámskému státu, se chtěla vrátit domů. Byla však příliš vyděšená, že by ji islamisté chytili a popravili. Sedmnáctiletá Kadiza Sultanaová se s tím svěřila po telefonu své sestře. Dívka zemřela pravděpodobně v červnu při náletu na Rakká.

„Nemám dobrý pocit. Jsem vyděšená. Nikdy se nedostanu domů,“ volala zoufalá dívka své sestře do Londýna. Do Sýrie utekla Sultanaová spolu se dvěma kamarádkami na jaře 2015. Společně následovaly spolužačku z londýnské Bethnal Green Academy, která se do náruče Islámského státu (IS) uchýlila už dříve.

Na útěk se dívky nějakou chvíli chystaly. Společně nakupovaly věci odpovídající on-line návodu IS pro potenciální rekruty. Mezi věcmi, které si na cestu pořídily, byl například telefon, spodní prádlo, líčidla či epilátor. K útěku ze země využily dívky pololetní prázdniny a podle britské policie se do Sýrie dostaly přes tureckou hranici.

Tam už na ně čekali vybraní manželé a dívky se tak krátce po příjezdu provdaly za bojovníky Islámského státu. Manžel Sultanaové byl Somálec s americkým občanstvím. Tam však iluze o krásném životě v chalífátu začaly blednout.

Manžel zemřel měsíc po sňatku a Sultanaová zažívala kulturní šok i psychický tlak ze života ve válečné zóně. Zároveň ji vázala přísaha, kterou hned po příjezdu složila vůdci IS Abú Bakru Bagdádímu. „Přísaha Bagdádímu končí jedině smrtí. Jak jednou vstoupíte do IS, nemůžete odejít - nemáte dovoleno odejít,“ vysvětlil webu The Guardian odborník na extremismus Haras Rafiq.

Islámský stát

Podle právníka rodiny Tasnime Akunjeeho se dívka dlouho odhodlávala k útěku a skoro připravená odejít byla na konci roku 2015. Tehdy se však stalo něco, co ji zastavilo. Islamisté chytili při pokusu o útěk jinou nevěstu džihádistů, rakouskou školačku Samru Kesinovicovou. Dívku poté podle médií ubili k smrti (více zde).

Když na to Sultanaová přišla, bála se, že ji potká stejný osud. „Víme, že to ji ovlivnilo. Vážně zvažovala útěk a tehdy se to stalo,“ řekl Akunjee webu The Independent.

Postupně pak už ztrácela naději, že se kdy ze Sýrie dostane. „Hranice jsou uzavřené, tak jak se dostanu ven?“ říká v nahrávce britské televize itv Sultanaová sestře do telefonu. Odevzdaně pak už jen dodává, že nemá „žádnou šanci“.

Sultanaová zemřela podle britských médií v červnu letošního roku při náletu na Rakká (více zde). Nálety měly zasáhnout dům, ve kterém žila. Co se přesně stalo, ale není možné kvůli současné situaci v Sýrii nezávisle ověřit.

Podle odborníků chce zpátky domů většina žen, které za islamisty utekly do Sýrie. Jedním z důvodů je i fakt, že jsou neustále v nebezpečí a na města, ve kterých žijí, jsou podnikané letecké údery. „Stále musí utíkat, schovávat se, ustupovat. Je to nebezpečné. Lidem kolem nich umírají a vidí umírat své přátele,“ vysvětlil Rafiqi.

Velká Británie je součástí mezinárodní koalice, která proti Islámskému státu podniká nálety v Sýrii a Iráku. do řad islamistů se mezitím přidalo podle britských médií možná až osm set britských občanů. Mnoho z nich se sice vrátilo zpátky do Velké Británie, ale panuje podezření, že se na Blízkém východě radikalizovali.

Britská školačka Kadiza Sultanaová:

12.srpna 2016 v 20:19, příspěvek archivován: 13.srpna 2016 v 14:02

#Raqqa Kadiza Sultana a teenager from #UK got killed by Russian Airstrikes on #Raqqa city #Syria #ISIL #ISIS pic.twitter.com/ILNf4ostuh


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video