Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Dívka, která do kasy KSČM podstrčila falešné peníze, dostala podmínku

  • 74
Dvouletou podmínkou potrestal soud dvacetiletou Lenku Kostihovou, která padělala bankovky a podstrčila je do pokladny českobudějovické KSČM. Ukázalo se, že žena potřebovala peníze, a tak si je tajně vzala ze stranické pokladny, kterou spravuje její pradědeček. Chybějící peníze pak nahradila padělky.

Neobvyklý příběh se začal odvíjet loni v březnu, kdy dívka vzala z pokladny KSČM, kterou spravuje její dvaaosmdesátiletý pradědeček, čtyři bankovky v celkové hodnotě 3 500 korun. Ty pak zkopírovala na tiskárně a padělky vrátila do pokladny.

"Byla jsem v těžké životní situaci. Žiji s pradědečkem, který mi platí jídlo, na zbytek si ale vydělávám sama. Tehdy jsem měla jen brigádu. Je mi to hrozně líto, už bych to neudělala," uvedla před soudem v slzách Kostihová. "Pradědeček tomu nejdřív nechtěl věřit. Už mi ale odpustil," dodala studentka Jihočeské univerzity.

Počítala, že se peníze do oběhu nedostanou. Chtěla je za pravé vyměnit zpátky, až si je vydělá. Bankovky zkopírovala jen proto, aby si toho pradědeček nevšiml. Jenže v pokladně byly komunistické členské příspěvky, a ty se pravidelně odevzdávají. A právě při tom se na padělky přišlo.

"Když jsem peníze převzal od pokladníka, hned mi byly tyto bankovky podezřelé. Byly totiž moc vyžehlené. Když jsem si je prohlédl důkladně, všiml jsem si, že nemají vodoznak nebo ochranný proužek," řekl místopředseda budějovické KSČM Ivan Nadberežný, který se několik let živil jako tiskař, takže poznat falzifikát pro něj nebylo vůbec těžké.

Bankovky byly navíc okopírovány velmi ledabyle, takže je šlo odhalit na první pohled. I podle expertizy České národní banky byly falzifikáty méně zdařilé.

Případ Nadberežný ihned předal policii, která postupně zjistila, že za vším stojí pravnučka pokladníka strany. 

Studentce hrozilo až osm let vězení

Dívce nakonec soud udělil dvouletý podmíněný trest se zkušební lhůtou na dva roky a zároveň jí odebral tiskárnu, na které bankovky kopírovala. Obžalované pomohlo, že nelegálně získané peníze neutratila lehkovážně, ale pouze zaplatila účty za telefon a internet. Zbytek si nechala.

Soud přihlédl i ke špatné sociální situaci studentky. Její otec jí neplatil výživné a příspěvky na dítě dostávala matka, se kterou se ovšem takřka nestýká. Neměla tak podporu, kterou většina mladých lidí dostává. Hrozilo jí přitom až osm let vězení. 

"V tomto případě by byla sazba, kterou stanoví trestní zákoník, příliš přísná. Případy padělání peněz se ale množí a nemůžou se tolerovat," odůvodnila rozsudek soudkyně Irena Tichá.

S vyneseným rozsudkem byl spokojený i zástupce poškozené KSČM Ivan Nadberežný. "Škoda byla uhrazena bezprostředně. Pro nás je tato nešťastná událost uzavřena," sdělil místopředseda budějovických komunistů. Proti rozsudku se nebude žádná ze stran odvolávat.


Video