Deset lidí v jedné místnosti dumá nad novou "morální" evropskou ústavou. Bude to trvat necelé dvě hodiny a těžko předem říci, s jakým výsledkem.
Ale protože půjde o divadlo, nemusí se obyvatelé Evropské unie bát, že jim politici připraví další těžko stravitelné sousto, jakým je skutečná euroústava.
Zábava s morálním vzkazem
Nemá jít jen o bohapustou zábavu či parodii, ale o zábavu s jistým morálním vzkazem.
"Takto uzavřená skupina lidí bude nucena se konfrontovat, hádat se, docházet ke společným stanoviskům, prostě jak to obvykle bývá. Poprvé budou nuceni opravdu přemýšlet až na dřeň," říká irská režisérka Yvonne McDevittová, která muzikálovou verzi tvorby nové evropské ústavy uvede příští týden na prknech bruselského divadla Scarabeus.
Bruselský manifest má být vlastně muzikálem, který ukazuje Konvent sepisující dva roky euroústavu.
"Při pohledu zpět byl Konvent sám o sobě experimentálním divadlem, avšak s mnohem méně morálním vzkazem," mínil komentátor v bruselském vlivném týdeníku European Voice, který psal o hře.
Proč tedy euroústava jako muzikál a zrovna nyní? "Myslíme si, že je třeba přitáhnout pozornost k tomu, co se nazývá evropská ústava. Mnoho lidí vlastně pořádně neví, co představuje, přitom o ní mnohdy budou sami hlasovat," míní McDevittová.
Z jeviště bude zaznívat pět jazyků - angličtina, francouzština, holandština, italština a turečtina a také řada známých písní.
Bude se tančit, zpívat a také asi hodně improvizovat, vždyť výběrové řízení herců z nejrůznějších zemí proběhlo teprve na začátku dubna. Projekt však McDevittová připravuje dva roky.
Turné po Evropě
A nezůstane jen u Bruselu, soubor chce s představením objet další evropská města. S názvem Manifest by měli divadelníci vystoupit v Německu, Francii a ve Velké Británii. Kam všude muzikál zavítá, závisí na zájmu místních divadelních scén.
Český europoslanec a někdejší člen Konventu Jan Zahradil (ODS) říká, že shromáždění někdy skutečně divadlo připomínalo. "Často se tam odehrávaly předem připravené a naaranžované scénky," říká Zahradil.
"Když mohla u nás být opera Nagano o vítězství našich hokejistů na olympijských hrách, tak proč by nemohl být muzikál o Konventu,“ dodal Zahradil, který se konečného schvalování euroústavy odmítl na protest zúčastnit.
Těžko říci, zda muzikálová verze euroústavy pomůže dokumentu, aby ho lidé v referendech schválili. V řadě zemí totiž vzrůstají nálady namířené proti. Největší hrozbou je hlasování ve Francii, která byla jedním z hlavních iniciátorů vzniku tohoto dokumentu.
Politici i odborníci na evropskou politiku se shodují, že francouzské „ne“ by mohlo znamenat pohřbení euroústavy v její stávající podobě, ale i dosud největší krizi Unie, která by mohla vést k jejímu rozštěpení.