Divadlo v Dlouhé připravilo vrchol sezóny

S t a r é M ě s t o - Tři roky věnovala režisérka Hana Burešová společně s dramaturgem Štěpánem Otčenáškem tématu Velké francouzské revoluce. Před časem už dokonce začala s herci Divadla v Dlouhé zkoušet, ale práci musela přerušit. Inscenace s názvem Obrazy z Francouzské revoluce bude mít premiéru až teď, 10. listopadu.

Do týmu, který pracoval na textu, mezitím přibyl ještě dramatik Jan Vedral. "Období Francouzské revoluce mě lákalo už od dětství," přiznala režisérka Hana Burešová a upozornila na množství literatury, z níž autoři čerpali.

"Francouzská revoluce je drama dramat a příběh příběhů. Podařilo se nám však uplatnit jen část materiálu," doplnil spoluautor textu Jan Vedral. Výsledkem jejich práce je dramatická mozaika složená z jedenadvaceti obrazů, které na rozdíl od většiny divadelních her o této revoluci se zabývají až její závěrečnou fází a zachytí celý její vývoj.

Režisérka k uchopení textu používá kromě postupů klasické činohry i prvky operety, muzikálu a loutkového divadla. Ústřední postavou inscenace je Robespierre ztvárněný Miroslavem Táborským. Jeho protihráčem je Figaro Jana Vondráčka, organizátor a hybatel inscenace, která proti sobě staví drama jedince a drama společnosti.

Burešová tvrdí, že diváci ve hře naleznou spoustu analogií k jiným revolučním změnám včetně revoluce sametové. Podle ředitelky Divadla v Dlouhé Daniely Šálkové to bude největší projekt jejich letošní sezony. V Obrazech z Francouzské revoluce vystupuje zhruba stovka postav, které ztvární asi 25 herců, téměř celý soubor Divadla v Dlouhé. Kostýmy se počítají na stovky, někteří z herců se prý převlékají až osmnáctkrát.



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video