Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dítě u domácího bazénu musí rodiče hlídat. Když se topí, nekřičí

  • 64
Topící se dítě většinou nekřičí. I to je důvod, proč řada případů končí tragicky. Záchranáři už od počátku prázdnin vyjížděli k několika tonoucím dětem. Tragicky skončil minulý týden pád do zahradního jezírka v jedné obci v Jeseníkách. Záchranáři tříleté dítě marně oživovali.

Nejhorší následky má podle zkušeností záchranářů pád dětí do bazénů a jezírek u domů. "Když k něčemu takovému dojde na veřejném koupališti, tak tím, jak je tam hodně lidí a plavčíci, je pomoc rychlá a adekvátní. Doma to rodiče většinou zjistí až pozdě," řekla iDNES.cz mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová.

Právě to byl zřejmě případ dítěte z Jesenicka. Když k němu ve středu 7. července přijeli záchranáři, nejevilo známky života. "Resuscitace  trvala více než půl hodiny, nicméně se dítě nepodařilo oživit a potvrdila se tak prvotní domněnka, že už bylo v době příjezdu lékařů mrtvé," uvedl náměstek ředitele záchranky Olomouckého kraje Jan Weinberg.

Více štěstí měl ve stejný den čtyřletý chlapec v Zeměticích na Plzeňsku. Tam se záchranářům podařilo přivést hocha, který spadl do bazénu, zpět k životu. Mluvčí plzeňské fakultní nemocnice odmítla jeho stav komentovat, ale podle zdroje blízkého nemocnici by měl být mimo ohrožení života.

Malé dítě jen výjimečně při topení křičí. "Většinou se leknou, nadechnou se vody a to je problém," uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů. K neštěstí pak stačí jen pár minut. "Mozkové buňky začínají odumírat po čtyřech až pěti minutách," řekla mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová.

Prevencí je podle zdravotníku především důsledný dozor nad malými dětmi. Pro ty je třeba zapuštěný bazén hotovou pastí, protože nemusí zdolávat žádnou překážku, aby se k němu dostaly. "Na domácí bazény existují speciální kryty, které se dají zamknout. Běžné plachty nejsou řešením. Děti přes plachtu propadnou, zamotají se do ní a paradoxně je to ještě horší," vysvětlila Zuchová.

Pokud se topí starší děti, je to většinou někde venku, u rybníků, lomů nebo v pískovnách. Často je to spojené s nebezpečnými skoky. V úterý tak museli záchranáři vyjíždět do Staré Lysé ve středních Čechách, kde byl chlapec po skoku do vody a tonutí krátce v bezvědomí a navíc má velmi vážné zranění.

Tonutí ale není problémem jen v době prázdnin. Už v únoru v Záboří nad Labem na Kutnohorsku utonul tříletý chlapec, který spadl do zahradního jezírka. V březnu roční dítě nepřežilo pád do vody v Nových Hradech na Českobudějovicku. V červnu pak zahynul v zahradním bazénu dvouletý chlapec v Lešanech na Mělnicku.


Video