Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Dítě si nechám, může říct náhradní rodička biologické matce

  • 17
Zhruba deset dětí ročně se v Česku narodí takzvaným náhradním matkám. Ty odnosí oplodněné vajíčko ženám, které z různých důvodů nemohou porodit. Náhradní mateřství ale není právně nijak ošetřené. Pokud by se třeba náhradní matka rozhodla dítě si nechat, biologická matka nemá šanci se bránit.

Podle platných zákonů patří dítě matce, která ho porodila. Biologická matka tak zůstává v nejistotě, jestli dítě nakonec získá.

Náhradní mateřství

Žena, která nemá dělohu, ale má funkční vaječníky, podstoupí odběr vajíčka, které je uměle oplodněno spermatem jejího partnera. Oplodněné vajíčko se vloží do dělohy náhradní matky, která dítě za peníze odnosí a porodí.

"U nás stejně jako v řadě jiných zemí záleží na solidnosti obou stran, náhradní matky i té, která potom v rámci osvojení po porodu dítě získá, té biologické," řekl právník Lukáš Prudil na konferenci na Konopišti, který se náhradnímu mateřství věnuje.

V Česku se dlouho o náhradním mateřství nemluvilo, lékaři ho prováděli v právním vakuu a bezmála v utajení. Prvnímu dítěti, které se díky této metodě narodilo, je nyní zhruba jedenáct let.

Na zlínské klinice asistované reprodukce provádějí tento zákrok od roku 2004. "Od té doby máme 11 případů žen, které si přivedly náhradní matku. Nejstaršímu takto narozenému dítěti je už pět let. Nikdy by se nemohlo své matce narodit, protože neměla dělohu," sdělil ředitel kliniky David Rumpík.

V Anglii se náhradní mateřství provádí už do roku 1984, nejstaršímu takto narozenému dítěti je tak už 25 let. Ani tam ale není nijak ošetřené zákonem, který by určoval, na co má která žena právo.

Podobně jako u adopcí se ale v Anglii před zákrokem provádějí různá vyšetření. Odborníci například navštěvují rodiny obou matek, zjišťují, zda o zákrok ženy opravdu stojí. Zda například náhradní matka není narkomanka, která si chce takto jen vydělat. Musí být také jisté, že biologická žena opravdu porodit nemůže.

Kvůli náhradnímu mateřství se na Konopišti se sešlo 25 zástupců center asistované reprodukce, přítomni byli i právníci. Jedním z hlavních témat bylo, zda by institut náhradního mateřství měl být ošetřen v Česku zákonem.

Právníci se shodli na tom, že je lepší, aby náhradní matka nebyla přímá příbuzná s biologickou matkou. Obě rodiny by se po narození dítěte neměly stýkat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video