Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Před 70 lety vznikla samostatná Indie, nezávislost spustila obří migraci

Britská Indie, perla britského impéria, se přesně před 70 lety, 15. srpna 1947, rozdělila podle náboženského klíče na dva nové státy - převážně hinduistickou Indii a muslimský Pákistán. Nezávislost obou států zároveň zahájila dosud nevídané přesuny obyvatel oběma směry a také krvavé masakry a rozdělení rodin, které někde trvají dodnes.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Prostě se již tenkrát ukázalo, že s muslimy v jednom státě žít nelze, a nedokázal s tím nic udělat ani veletolerantní Gándhí se svojí autoritou.

Koukal jsem se také na počty obyvatel. Populace Pákistánu čítala v roce 1949 (http://www.populstat.info/) asi 32 miliónů, populace Indie v tomtéž roce asi 353 miliónů. Proč se tady tedy brečí nad tím, že Pákistánu připadlo "jenom" 10% průmyslu a příjmů z daní a 20% finančních rezerv? Podle poměru počtů obyvatel dostali musulmani ohledně průmyslu a daní zhruba to, co jim patřilo, a ohledně finančních rezerv byli dvojnásobně přeplaceni.

5 0
možnosti
RN

Snad jen abych věděl...Ghándího zavraždil netolerantní muslim nebo tolerantní hinduista?

1 0
možnosti
JP

Rozdělení Britské Indie je ukázkový příklad, že multikulturalismus nefunguje. Tedy minimálně v případě, že jsou v tom multi ... zastoupeni muslimové. Při dělení Indie bylo 8 milionů mrtvých.

3 0
možnosti
RM

Jen bych chtěl poznamenat, že z Pakistánu se stal časem téměř čistě Islámský stát. Muslimů je zde 96% a ostatní náboženství jsou zde dodnes pronásledovány a jejich podíl klesá.

Kdežto v mnohem tolerantnější Indii většinovým hinduistům spousta muslimů zůstala a jen Islám tam dnes tvoří cca 12-14%. Samozřejmě kromě hinduismu a Islámu jsou v Indii i mnohá další náboženství (Sikhismus, Buddhismus, Džinismus, Zarathustrismus).

Tato náboženská tolerance vůči Islámu se Indii tvrdě vymstila a platí za ní častými muslimskými teroristickými útoky (viz třeba Bombajské atentáty z listopadu 2008), vzájemnými pogromy mezi muslimy a hinduisty (hinduistické jsou často při podezření na konzumaci hovězího muslimy), obrovskou mírou znásilnění především hinduistek muslimy, atd... Některé části země jsou v podstatě v permanentním konfliktu.

7 0
možnosti

Ale při těch pogromecgh zemřelo i několik set tisíc muslimů.

PS: Kašmír měl být samostatný. Už dříve měl velkou autonomii.

1 1
možnosti
JK

Porovnání železnice, jednoho kusu života v obou zemích. Startovní podmínky měly obě země stejné, až na ten Islám. Můžete namítnout, že to není islámem ale podnebím, že v Indii je tepleji a více prší. Inu v Bangladéši je to ještě horší než v Pakistánu. Hnáni islámem, pro***li většinu prostředů v bojích za šíření náboženství, namísto aby potomkům předali o něco lépe fungující zemi.

https://www.youtube.com/watch?v=SjZAjHSU_P4

3 0
možnosti
JM

Tak Británie už po roce 1945 neměla šanci, jak Indii udržet, vždyť rozpad evropských impérií podporovali i Spojené státy. A 2. Světová válka to jen urychlila, už ve 30 letech bylo jasné, že tak slabé státy, jakými již Británie a Francie byly, impéria neudrží. Dekolonizace nebyla chyba, ale nutnost. Byť je na tom řada tehdejších kolonií mnohem hůře, než tehdy. Ne jen vlastní vinou - oni Evropany do svých zemí nezvali, mohl tam dále pokračovat jejich způsob života, tj. vlastně pravěk, pokud jim to vyhovovalo. A ještě - vlastně se divím, že Británie a Francie ty kolonie tak dlouho sveřepě držely, vždyť už od konce 19 století byla řada z nich nerentabilní, aparát na udržení těchto kolonií stál více než zisk, vzrůstaly výdaje na jejich obranu a navíc vývoz kapitálu do kolonií způsobil postupné zaostávání Británie a Francie vůči např. USA a Německu. Stejně tak nechápu, proč Němci před 1. Světovou válkou o ty kolonie tolik stáli, snad jen kvůli prestiži a závisti několika magorů, především Viléma II, že strýček a bratránek ty kolonie má.

8 0
možnosti
SB

A ještě více se divím Mussolinimu, že ve třicátých letech minulého století šel do Etiopie. Za prvé tehdy už se kolonialismus nevyplácel a za druhé Etiopie byla nerentabilní dokonce i v dobách, kdy se v jiných částech kolonialismus ještě vyplácel. Nebylo náhodou, že vše ostatní kolonizované bylo (vyplatilo se to), ale Etiopie nikoli (nevyplatilo se to). A v okamžiku, kdy už se přestávaly vyplácet i dříve rentabilní kolonie, šel Mussolini do dvojnásob nerentabilní Etiopie: Dvojnásob proto, že za prvé to byla obecně nerentabilní země a za druhé už byla jiná doba.

Vůči Anglii Italové takovou žárlivost jako vůči Francii necítí - snob na vsi také žárlí častěji na souseda ze stejné vsi než na někoho z druhé vesnice, koho sice zná, ale prostě už to není bezprostřední soused.

Takže to etiopské fiasko byla pro Mussoliniho pouze záležitost prestiže, ale hloupé prestiže. Francouzi kolonie mají, tak já je budu mít také, ať to stojí, co to stojí

3 0
možnosti
SB

Dekolonizace nebyla chyba, nýbrž pro tehdejší koloniální mocnosti jediný prostředek, jak z toho ještě včas vycouvat. V koloniích rostly problémy jako houby po dešti, protože evropský způsob života se nesrovnával s tamějšími tradicemi a klimatickými podmínkami.

To, když komunisté říkali, že to vzniklo národně osvobozeneckým bojem, je nesmysl. Ale je stejný nesmysl se domnívat, že kolonialismus měl zůstat a že evropské státy tam měly nadále udržovat pořádek. To už bylo nerealizovatelné.

Dekolonizace nebyla nic jiného než naprosto správný a rozumný útěk před přerůstáním problémů přes hlavu.

13 0
možnosti
SB

A především ty problémy, před nimiž Evropané zcela správně utekli tím, že dali koloniím samostatnost, byly způsobeny populační explozí.

2 0
možnosti
Foto

Omlouvám se, já v těch kategoriích hindů, siků, muslimů mám chaos nedostatečnou informací. Ale z mé zkušenosti 35 let v Kanadě, Indové bez rozlišení v co věří... jsou velice pracovití lidé a úspěšní v podnikání.

4 0
možnosti
JL

J73a42n 95L25u14k47á54š

15. 8. 2017 10:24

Ja jsem tedy v USA na univerzite potkal cokoliv od temer cikanu, po ty, co popisujete vy.

Vim, ze meli v nekterych ctvrtich problemy s predpisy ohledne ubytovani.

Jejich zpusob naplnit maly byt matracemi - jednu vedle druhe + v lepsim pripade skrine na bagaz okolo, nezapadal do uzemniho planu s rodinnym bydlenim a danovym statusem bytu. Toto meli jen na prespani, den vcetne vikendu travili na univerzite a jinde.

1 1
možnosti
PN

"Po svém vítězství ve volbách v roce 1945 oznámili labouristé, že Británie si nemůže dovolit udržovat ohromné impérium" - to nejak nesefi s tím, že zlí kolonisté jen své državy ždímali....

5 0
možnosti
JL

J57a88n 58L66e27v71ý

15. 8. 2017 12:08

Proč by to nesedělo. Dát se udržovat i ždímat zároveň, otázka je ale pro koho.

0 2
možnosti
VM

V23o40j63t66a 28M68i41l51e77r

15. 8. 2017 10:11

Čím dál víc mám pocit, že dekolonizace byla chyba. Ať byli evropští kolonizátoři jacíkoliv, tak za nich byl v koloniích pořádek. Teď se to dá o většině postkoloniálních států říct jen ztěží.

7 7
možnosti
RN

Co si představujete pod slovem pořádek? Třeba hladomory v Indii mezi lety 1896-1900, kdy zemřelo hlady několik milionů lidí? Nebo ten poslední hladomor Bengálsku v letech 1943-1944, kdy zemřelo cca 1,5 milionu lidí jen hladem a další 3,5 milionu na následky nemocí apod.?

3 1
možnosti
PK

P93e44t70r 61K63o80p45l14í52k

15. 8. 2017 10:04

Zajímavé, tam migrovali muslimové a hinduisté od sebe a tady migrují muslimové k nám. :/

4 0
možnosti
PN

asi měli po těch zkušenostech toho obohacení plné zuby....

1 0
možnosti
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

VIDEO: Kdo nejlíp vříská? Soutěž v imitaci racků vyhrál malý chlapec

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...