Diskuze

Hirošima si připomněla výročí svržení atomové bomby. Varovalo se před KLDR

Jaderné zbrojení diktátorského režimu v Severní Koreji zvyšuje naléhavost připomínky zkázy japonské Hirošimy, na kterou Spojené státy v závěru druhé světové války svrhly atomovou bombu. Starosta města u příležitosti 72. výročí události vyzval k celosvětovému zákazu jaderných zbraní.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LF

Možná nebudu dalecepravdě od toho, že to mohla být pomsta za Perl Harbor, kruté, až nelidské zacházení s americkými(nejen)zajatci.

1 3
možnosti
Foto

Prečo práve táto bomba?

1 0
možnosti
MJ

Rád bych připomněl, že jaderné bombardování Japonska mělo vedle stránky barbarské i nezanedbatelnou stránku pozitivní. - Do té doby totiž medicína až na pár ojedinělých případů neměla žádnou zkušenost s polyvalentními projevy lidské nemoci z ozáření. Japonská tragédie zcela přispěla k poznání souvisejících chorob, jejich průběhu a léčby. Ty zkušenosti a poznatky bychom bez ní dodnes neměli, protože experimenty na lidech konat nelze, a poznatky z experimentů na zvířatech lze na člověka vztahovat jen v omezené míře.

Jakkoliv to na leckoho může působit cynicky, zkušenosti z Japonska jsou nezastupitelné, a zůstávají navždy součástí medicíny.

2 0
možnosti
FL

Nejenom to, ale právě když nebyly známé dlouhodobé důsledky ozáření, byla by větší pravděpodobnost, že atomovku použije kdokoli později a ona Hirošima by se konala jinde. Např. "studená válka" mezi USA a SSSR už by třeba nebyla úplně studená ...

1 0
možnosti
VP

Ti mrtví z Hirošimy a z Nagasaki vlastně zachránili celý svět. Protože po svržení těch dvou bomb už lidstvo vědělo,jak by atomová válka vypadala a jaké hrůzy by přinesla, a proto se nikdo neodvážil riskovat její rozpoutání. Kdyby k těm dvěma atomovým útokům nedošlo, nikdo by si nedokázal skutečný průběh a důsledky atomové války představit, politikové a vojáci by více riskovali a je dost pravděpodobné, že by ke třetí světové válce skutečně došlo. Tito mrtví možná zachránili životy nám všem.

3 1
možnosti
BP

Neexistuje horsi cynismus nez omlouvani takoveho zlocinu zachranovanim zivotu.;-€

2 4
možnosti
Foto

Existuje. Napr. keď komunista, ktorý nebral ohľady na vlastných ľudí, má pochopenie pre to, že ohľady neberie ani iný diktátor a brániacu sa krajinu považuje za zločinca.

3 3
možnosti
LF

Do dnešních dnů, nebyl překonán počet obětí(hrůzných úmrtí) na civilním obyvatelstvu, jako při svolením amerického prezidenta Harry S. Trumena, ke svžení atomových bob na Hirošimu a Nagasaki.

Dones také na tento hrůzný akt panují nejednotné názory.

1)Morální

2)Strategický.

Bývalý americký prezident (1929-1933)Herbert Hoower k použití atomových bomb se stavěl , na rozdíl zde některých diskutujících, velice kriticky.V otevřeném dpise 1951 napsal, že použití atomových bomb zabíjející ženy a děti, pobuřuje jeho duši.

Na otázku, zda bombardování více životů zachránilo, než zmařilo, neexistuje způsob, jak to ověřit.Vše jsou jen fabulace, předpovědi, jako v televizi počasí, které má být za týden.

A i proto, že 8.srpna 1945 vyhlásil Sovětský svaz v souladu se slibem daným spojencům, Japonsku válku.

4 1
možnosti
Foto

Boli aj horšie konvenčné nálety. Po bitke je každý generál. Malú ukážku, jak by to vyzeralo v Japonsku mali Američania na Iwo Jime a Okinawe. Predpovedať to, že počet obetí by sa pohyboval v stovkách tisíc až miliónoch je také ľahké, ako predpovedať, že v noci bude tma, alebo zajtra sa budú teploty pohybovať nad nulou.

3 2
možnosti
BP

Japonci se hodlalii vzdat uz pred svrzenim tech atomovek. Chteli si zachovat alespon pul tvare a pozadovali za tim ucelem zachovani cisarstvi. Aby bylo ponizeni dokonale Americane na to nepristoupili. Ze jim americane pote cisare nechali jen naznacuje, ze se Japonci kvuli tem atomovkam nevzdali a byli to prave americane co se svrzenim tech atomovek ztratili celou tvar.

4 4
možnosti
VB

Lžeš a vycucal jsi si to z palce.

1 3
možnosti
MZ

O tom, že shození atomových bomb na civilní obyvatelstvo v takovémto měřítku bylo bezpříkladné zvěrstvo snad nikdo nepochybuje.

Ani avízovaná a následná ignorance tehdejších japonských představitelů této demonstrace síly na jejich vlastních bezbranných lidech tomu příliš nepřidá.

Role atomových bomb v japonské kapitulaci a americká etická omluva je stále předmětem diskusí (wiki).

3 5
možnosti
FL

1. Jestli umírá civil, nebo voják, bolest pro něj i blízké je stejná. 2. Americký generál má především chránit životy Američanů 3. Agresoři byli Japonci

6 2
možnosti
JB

Varovat by se v souvislosti s Hirošimou mělo před USA. Tehdy USA měly jen dvě atomové bomby, které shodily na Japonsko, cca 800 000 mrtvých civilistů ihned, tisíce později. Dnes mají USA stovky atomových bomb, tam bych viděl hrozbu pro svět, od tohoto agresorského státu, který je třeba eliminovat.

1 9
možnosti
DN

Vy bolševičtí zločinci máte s eliminací bohaté zkušenosti.

5 1
možnosti
RM

Proč ČR bojkotovala dohodu o stopce jaderným zbraním, když ji podepsalo 122 států ? Jeden ze zárodků velkého maléru je ten, že rétorikou, úvahami, přesunem moci na ""šílené generály""" se blížíme konfliktu. Počítáme s tím, že bychom je (jaderné zbraně) zde měli uskladněné, připravené, přepravované?

1 0
možnosti

Šetření USA o strategickém bombardování za druhé světové zřízené ministrem války USA Hanry L. Stimsnem v souladu se směrnicí prezidenta (United States Strategic Bombing Survey) tvrdí, že na základě průzkumu všech faktů podporovaných svědectvím přeživších čelních představitelů Japonska, je názorem tohoto šetření, že určitě před 31. prosincem 1945, a dost možná i před 1. listopadem 1945 by se Japonsko vzdalo, i kdyby nebyly shozeny atomové bomby, i kdyby Rusko nepřešlo do útoku, i kdyby ani žádna invaze nebyla plánovaná, nebo zamýšlena.

Eisenhower v roce 1963: Japonci byli připraveni se vzdát, nebylo nutné je zasáhnout tak strašnou věcí ... hnusí se mi, že vidím naši zemi jako první, co použila tak strašnou zbraň.

Brig. Generál Bonnie Fellers: Ani atomové bomby, ani vstup SSSR do války s Japonskem jej nepřinutilo se vzdát. Japonsko bylo poraženo už před oběmi těmito událostmi.

Admirál Leahy: Můj názor je, že použití této barbarské zbraně v Hirošimě a Nagasaki nijak nepomohlo naší válce proti Japonsku. Japonci byli poraženi a připraveni se vzdát díky efektivní námořní blokádě a bombardování konvenčními bombami.

2 5
možnosti
Foto

Kým by sa dohadovali, či sa Japonci vzdajú do konca r. 1945, alebo nie, umierali by ďalšie stovky tisíc ľudí...

3 1
možnosti