Diskuze

Ničení půdy se takřka netrestá. Stát kvůli erozi nařídí, co a kde sázet

V Česku vlastní zemědělskou půdu přes tři miliony lidí. Obvykle ji pronajímají. Zda ji zemědělec neničí špatným hospodařením, se zajímá jen zlomek majitelů. Většinou však přijdou zkrátka, i když se o ničení dozvědí - odškodné ještě žádný vlastník nevysoudil. Situaci má zlepšit připravená protierozní vyhláška.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MS

Ten problém je velice závažný a tkví v lidech. "Majitel se mnohdy nedozví, že dochází k erozi" - to je přece hrůza! Představte si, že pronajímáte byt, a že vám z něj mizí vybavení - také vám to nebude jedno. Je přece povinností majitele starat se o to, že jeho majetek nebude chátrat, že bude vzkvétat. Celé je to o jednom: lehce nabyl, lehce pozbyl. Hlavně z toho vytřískat - teď, po mě potopa.

Druhá cesta do pekel vede přes státní byrokracii. Stát umí jen likvidovat schopné a pomáhat lemplům. Měl by to dělat naopak, poučení hledejme třeba v evangeliích, nebo v "zdravém selském rozumu".

0 0
možnosti
Foto

Stát bude nařizovat jen to co si někdo vylobuje a nebo co pro něj bude nejziskovější.To,že tu jsou lány řepky,kukuřice a plodin které nejvíce nesou a není tu pěstováno obilí aby bylo co do huby,to nikoho nesejří.Pak všechno budeme draze dovážet a lidi se z těch cen potom podělají.Politikům to je jedno.Ti se statisícovými platy nemusí řešit,ale lidi dělající za minimální mzdu či důchodce s důchodem kolem 11 tisíc se budou asi chodit pást do remízků.Přidáním pětikila to nenaženou,jenom zeslabí ten marazmus.

0 0
možnosti
JM

Eroze v ČR je hlavně způsobena nikoli nevhodnými plodinami, ale zcela špatným hospodařením na půdě a s půdou. Moc velké stroje, chemie, průmyslová hnojiva, málo správných organických hnojiv a odvodnění zemědělské půdy (drenáže) způsobily zkázu - přišli jsme o humus, půdní život s vrcholovým organismem žížalou a tudíž se půda utužila. Není problém setí po spádnici, pokud přestaneme chemizovat a orat až se vrátí 7,5 tuny žížal na hektar. Tím vyřešíme i problémy sucha (přehrady sucho neřeší, naopak ho generují), pokud zhoršování klimatu dovolí, ale také půjdeme proti zhoršování oteplování.

0 0
možnosti

ale nevhodné plodiny je jeden ze způsobů nevhodného hospodaření

Když nasyješ kukuřici v kopci, je úplně jedno, zda ji nasyješ ručně nebo obrovským trakorem. Pořád to bude průšvih.

1 0
možnosti
JH

jedním z likvidátorů půdy je řepka, kterou protlačil Babiš - do roku 2020 máme díky němu smůlu ... :-P

1 0
možnosti
JR

J61a61n 14R68a29k

30. 7. 2017 20:16

Český státní úředník zachraňuje svět. Už vidím jak to skončí u ústavního soudu .... na jedné straně šikana za nepěstování řepky, na druhe za pěstování řepky ..

1 0
možnosti
LM

Zemědělci by se měli odklonit od energetického průmyslu a věnovat se potravinám, jak bývalo dobrým zvykem. Dnes pěstují řepku na naftu a trávu do bioplynových stanic na výrobu elektřiny. Nemáme krávy, pak chybí hnůj a půda ztratila 50% schopnosti zadržet vodu. Dříve hospodář myslel na generace dopředu, manažeři ZD jen na ekonomické výsledky aktuálního roku.

2 0
možnosti
Foto

Pro mnohý zemědělce je půda pouze médium, který drží kořeny a pak jí napumpují chemkama pro nejvetší výnosy. Půda by se měla umět sama obnovovat mikroorganismy, který tyhle chemikálie zabíjí. Něco je prostě špatně. Já jen doufám, že tuhle vyhlášku nebude dělat nějakej trotl z ministerstva, co nikdy neviděl pampelišku, jenom proto, aby vykázal nějakou aktivitu. Krom vaření kafe a drbání se v rozkroku.

0 0
možnosti
LG

"...Vyhláška se nelíbí hlavně české agrární komoře, prý jde proti zájmům hospodářů..."

To je snad logické, když zájmy hospodářů jsou prakticky vždy v přímém rozporu s ochranou krajiny a přírody. Zájem hospodářů jsou totiž jen prachy.

0 0
možnosti
JR

J94a85n 10R91a20k

30. 7. 2017 20:17

A jakej jinej zájem by měli mít? Komunistické blaho?

1 0
možnosti
Foto

Zrovna dnes koukám, jak to ten traktorista u Kuřimi oře... Do kopečka a zas dolů, o pojmu vrstevnice asi v životě neslyšel.

4 0
možnosti

J17o80s34e78f 88Š31v74e69c

30. 7. 2017 13:16

Nedávno jsem viděl dokument z Kanady o zpěvných ptácích.

Asi mi příspěvek smažou...,

ale za pokles zpěvných ptáků v Kanadě (třeba vlaštovka stromová) mohou zemědělci sázením řepky a jiných plodin a následných chemickým ošetřením (aby bylo hodně úrody,... ale brání množení hmyzu). Tím plodiny nemusí zapouštět hluboko kořeny.

Po zimě ve vodních tocích před výsadbou se nacházejí chemické prvky ničící zárodky hmyzu.

Zpěvní ptáci tak mají málo hmyzu pro sebe i pro své potomstvo.

Lidstvo se postupně likviduje samo takzvanou "ekologií" a politici nemusí žvanit pouze o škodlivosti spalovacích motorů.

1 0
možnosti
LG

Řepka není ekologie. To je jen byznis na úkor přírody.

1 0
možnosti