Diskuze

Íránské noviny prolomily tabu. Slavnou matematičku ukázaly bez hidžábu

Íránské vládní noviny v neděli porušily přísné pravidlo, které zakazuje zobrazovat ženy bez hidžábu. Na titulních stranách uveřejnily portréty Marjam Mírzácháníové, oceňované matematičky, bez pokrývky hlavy. Mladá vědkyně, která byla provdána za českého vědce, v sobotu podlehla rakovině.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

R93a76d93i43m 48Š80o19l91c

23. 7. 2017 17:31

Prostě šíité šikanovali chudáka sunnita...

0 0
možnosti

R35a11d94i12m 34Š97o69l94c

23. 7. 2017 17:31

Pardon, k jinému článku...

0 0
možnosti

Strasna skoda. Uzasna zena.

To ze byla provdana za Cecha jsem nevedela.

1 0
možnosti
Foto

Dobrovolně nosí ty hadry jenom pošahanci. Líbit se je ženská přirozenost. Stejně, jako je chlapské se předvádět. Zásady islámu jsou tedy veskrze chorobné a člověku nepřirozené.

0 0
možnosti

To neni o tom libit se. To je o normalni svobode.

0 0
možnosti

Myslim, ze pomohlo, ze byla nakratko ostrihana.

0 0
možnosti

Persie to snad časem dá, elita uznává slavnou minulost před islámem a pokrok je tam znát. Jediným nebezpečím je Západ, jak se někde sundá šátek, ženy začnou mít práva a hrozí vzestup, nastává vyvolaná válka. No, on ten kamarád Erdogan bude stíhat hlavy učitelů, novinářů, soudců, tak možná bude mít Írán chvilku klid.

3 0
možnosti

To by byla bomba, kdyby Íránce aneb Peršany ten islám omrzel a spustili íránskou renesanci! :-)

2 0
možnosti

vidim tam tu zavorkatou odmocninovou hruzu na tabuli a pripomina mi to desive gymnazialni casy... Jinak skoda takove fajn zenske.

3 0
možnosti

To stejně je jen ilustrace nemoc se hodící k jejímu oboru. Tam byste takové počty potřeboval jen málo.

2 0
možnosti

V Německu celé davy mávají tureckými vlajkami... (a víc není co dodávat) :-/

2 0
možnosti

Až do roku 1979 byly v Íránu hidžáby zakázány. Po islámské revoluci bylo od roku 1983 jejich nošení povinné, ale spousta žen se s tím nesmířila. Když se po roce 2000 začal tuhý islamistický režim postupně uvolňovat, měnil se i postoj k nošení hidžábu, a rostl počet žen, které ho odmítají a nenosí, i když tím riskují šikanování ze strany náboženské policie.

Současný prezident Rúhání uvolňování otevřeně podporuje - v mnoha záležitostech vede tichou válku s islámskými autoritami, a otevřeně kritizuje svévolné praktiky a kompetence náboženské policie. Dokonce už poukázal na její nadbytečnost s tím, že ke kontrole porušování zákonů by měla stačit policie standardní.

Šaríja v Íránu už dávno není tak tvrdá, jako byla po revoluci. V roce 2002 např. Írán oficiálně vyhlásil moratorium na kamenování (přesto se však dodnes vyskytují svědectví o ojedinělých případech, v nichž soudy moratorium nerespektovaly).

Írán patřil podobně jako Turecko k nejsekulárnějším islámským státům. To, že ajatoláhové za nadšené podpory studentských revolučních gard po svržení všemi nenáviděného šácha nastolili teokratický režim se šaríjou, a de facto tak spustili islamistický teror, bylo pro většinu obyvatelstva nepříjemným šokem. Dá se tedy očekávat, že sekularizační tendence budou pokračovat. V cestě jim ovšem stojí porevoluční ústava, jejíž revize je dnes stále ještě pouhou utopií.

Ono bohužel stačí, aby se příštím prezidentem stal zase někdo jako Ahmadínežád, a může znovu přituhnout. - Rúhání ovšem letos svůj mandát obhájil vítězstvím v prvním kole přímé volby - a to by mohlo svědčit o tom, že většina Íránců dnes reformní snahy podporuje.

20 1
možnosti
Foto

Islámská "revoluce" byl puč proti USA a Rézovi Pahleví, původcem byla Francie. Ajatoláha Chomejního měli jako "uprchlíka" na dávkách,když někoho napadlo, že nenáviděným Američanům něco provedou a poslali toho šílence do Teheránu, když byl perský šáh Réva Pahleví na zahranišní cestě.

4 0
možnosti

Írán je dlouhodobě na špici ve věci vypořádávání se s islámskými nesmyslnými zákazy a příkazy. Západ ale upřednostňuje ty nejradikálnější země, např. Saudskou Arábii, jako své kámoše Rv

1 4
možnosti

V první polovině nemáte vůbec pravdu, v druhé si nahraďte za Západ USA. Třeba EU má k KSA mnohem chladnější vztah.

0 0
možnosti

Ta žena je pro mne docela překvapení, že v těch zemích nejsou jen samí id*ioti

0 5
možnosti

Na toto snad ani nelze slušně reagovat.

4 0
možnosti