Diskuze

Slovinsko vyhrálo arbitráž, získá přístup k moři. Chorvati však trucují

Mezinárodní arbitrážní soud v Haagu rozhodl, že Slovinsko získá značnou část Piranského zálivu a koridor, kterým bude mít přístup na otevřené moře. Zatímco Lublaň verdikt uvítala, Záhřeb ho podle očekávání odmítl, přičemž chorvatský premiér pohrozil, že Chorvatsko má „způsoby, jak ochránit své území a zájmy“.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KB

pristup k mori dnes znamena i pristup imigrantu na pevninu ....

0 0
možnosti
JH

Já bych otevřel přístupové dohody do EU.V nich přece je otázka vyřešena.Pokud ne,tak bych to řešil a Chorvatsko vyloučil z EU

2 3
možnosti
Foto

To by byla pomsta....

0 0
možnosti
MV

Chorvati byli, jsou a budou vždy neduvěryhodný partner.... Osobně mám radši Slovince, kteří nám jsou svojí mírnou povahou velmi podobní...Maji nádhernou zemi, kam rád jezdím a nikdy se oproti Chorvatům nad nikoho nepovyšují.

10 0
možnosti
Foto

Ljubljana mi vždy silně připomínala "malou" Prahu. Kavárny, slaščičárny, restaurace, i obchodní dům na Masarykově ulici se podobal Bílé Labuti.

Pro milovníky přírody je pak Bohinjsko jezero a Triglav ideální prostředí.

3 0
možnosti
Foto

Původní název Terstu byl v Kristově době Tržič, což má význam místa, kde se konaly trhy- obchody.

Nebýt D ́Anunzia, později i Tita, asi by dodnes zůstal slovinským, za Rakouska se tam vyučovalo ve slovinské řeči..

Přístavy jako Terst nebo Koper uzavřít v nějaké ekonomické zóně sousedících, rozlohou větších států, je nesmysl. Rafinerie ropy v Mugii a Koperu potřebují volný přístup tankerů.

V současnosti se na tom krátkém slovinském pobřeží mezi Mugií a Portorožem tísní celá slovinská populace, doslova každý metr je obsazen. Jako nezávislý bych radil Chorvatům, aby si se Slovinci pořídili společnou bezcelní turistickou zónu na severní Istrii, třeba Umag - Portorož. Oběma by to přineslo ekonomické výhody.

Kvůli sardinkám nažhavovat mezinárodní problémy- to je dnes opravdu zbytečné. Delamaris v Rovinji konkuruje s podobnou firmou v Izole.

4 0
možnosti
AL

Prave pro tuto nenazranost Chorvaty nemusim a kdyz uz k mori tak radsi do Italie.

8 0
možnosti
LM

a italove jezdi do Chorvatska ;-D 2. nejvyssi pocet turistu po Nemcich

0 0
možnosti
LP

Všechno je možná trochu jinak.

Masaryk bohužel po Velké válce "přihrál" Itálii Terst, jako "dáreček" za spojenectví a podporu našich legií. Po II.světové válce pro změnu Churchill prosadil vyšoupnutí Tita z již obsazeného Terstu, aby nakonec nepadl do rukou Stalinovi. Troufám si říct/napsat, že kdyby byl dnes Terst a jeho okolí Slovinský, tak by nebyl problém.

5 2
možnosti
JK

Nejde o pevné území. Nerozumíte tomu.

1 1
možnosti
MP
Foto

J91a27n 20P15e46l49c41l

29. 6. 2017 23:23

Chorvat je nenažranej, línej a vyčůranej ...

12 4
možnosti

A proc maji ustoupit zrovna chorvate proc ne italove nebo oboji

1 0
možnosti
JV

Proč by měli ustupovat Italové? jedná se snad o vody bývalé Jugoslávie, ne?

7 0
možnosti
MS

Podobny pripad je i v Jizni Americe. Bolivie, ktera prisla o pristup k mori v ledkove valce na konci 19. stoleti na ukor Chile, se nyni ziskat morske pobrezi zpet. Dokonce taktez poslala cely pripad do Haagu, kde se jiz od roku 2014 resi, coz melo za nasledek prudke ochlazeni bolivijsko-chilskych vztahu. Bolivii pomohlo Peru a Uruguay, ktere nabidlo cast sveho pobrezi, aby si tam Bolivie postavila sve pristavy.

5 0
možnosti
MH

To by mne zajimalo jak ta Uruguay. To jako vylozi zbozi u Atlantiku a pak to pozenou po Parana? Nebo po sousi napric kontinentem?

0 0
možnosti