Diskuze

Cizinky nechtějí platit za trable s porody, ÚS část zákona zrušit odmítl

Ústavní soud ve středu odmítl změnu zákona o veřejném zdravotním pojištění s tím, že jeho ustanovení nejsou diskriminační vůči cizincům. Problematikou se zaobíral na základě případů dvou Ukrajinek, které v Česku delší čas pracovaly a mají zaplatit péči související s porodem.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MK

Dite ma narok na peci pidle obcanstvi. Kdyby byl otcem Cech nebo obecne obcan EU melo by tu dite narok na peci jako kazdy jiny EU obcan. Pani z Ukrajiny tohle nemela doresene a spolehala ze to zacaluje VZP. Proc by to ale ta mela platit?

0 0
možnosti
TT

Jednu věc nechápu a z článku nevyčtu - když je pojištěná matka, tak její novorozené dítě, ba nejen novorozené, ale až do věku, kdy opustí školu, je přece pojištěné s ní? To u cizinců neplatí? Nota bene, když se dítě narodí během pobytu a "účasti na pojištění"? 8-o

1 0
možnosti
JB

právě že není, u cizinců to neplatí

2 0
možnosti
LM

A nepracující migranti jsou na tom jak?:-(

0 0
možnosti
LN

Netyka se to techto pripadu, ale je to velmi podobne.

Hromada Rusu a Ukrajincu, kteri u nas ziskavaji trvaly pobyt "ihned" onemocni a nastupuji na nakladne leceni ci operace do ceskych nemocnic. Samozrejme za to neplati a po vyleceni ci operaci se tady ani dal nezdrzuji a vraceji se treba do USA ci Nemecka kde ziji. Castky za leceni se pohybuji v radech statisicu a milionu.

Mozna by si mel stat/pojistovny udelat takovou drobnou statistiku a zverejnit ji.

4 0
možnosti
JB

Ovšem získat u nás trvalý pobyt je tedy dost složité. Musíte se v ČR zdržovat 5 let (s tím, že za celých 5 let smíte maximálně vycestovat na 10 měsíců - když je kumulativně nasčítáte). Když žádáte, musíte prokazovat celou řadu dokumentů - řádná zaměstnání, příjem, výpisy z účtů, nájemní smlouvy, doklady o veškerém vašem pobytu, kde jste se zrovna nacházeli. Jako není to úplná sranda. Vyřízení často trvá další 2 roky... Takže naplánovat si, že přijedete do ČR a přesně za 7 let, co získáte to povolení k trvalému pobytu, onemocníte a necháte se léčit v české nemocnici - to je teda kumšt.

4 0
možnosti
JB

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica}p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px '.SF NS Text'; color: #1d2129}p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; min-height: 13.0px}span.s1 {font: 11.0px Helvetica; color: #000000}

Já chápu, že se stát chce bránit proti zdravotní turistice, ale tohle je teda dost nedořešené. Tyhle nově narozené děti vlastně NEMAJÍ ŠANCI šanci být pořádně kryté nikým v žádném státě. Což je podle mě trochu na hraně, co se Úmluvy o právech dítěte týče. Ta druhá paní z Ukrajiny tu legálně pracovala a pobývala a byla při porodu krytá veřejným zdravotním pojištěním jakožto zaměstnankyně v ČR, ale péči o novorozence už musí zpětně doplatit sama, protože právě narozené dítě nebylo pojištěné – důvod? protože nebylo zaměstnané (!), nemělo trvalý pobyt a nebylo ani českým občanem. Jak to tedy ta paní měla udělat? Jedinou možností je zaplatit si zvlášť komerční pojištění na porod a nenarozené dítě v hodnotě 40 až 70 tisíc korun. Jenže to se vztahuje pouze na dobu strávenou v porodnici a ne na následnou péči, kdyby jim náhodou něco bylo po propuštění z porodnice. Pokud tohle pojištění matka před porodem uzavře, tak se MUSÍ VZDÁT svého legálního veřejného pojištění, které má na základě zaměstnání, protože dvě zdravotní pojistky prý mít nemůže. Pokud by během těhotenství sama onemocněla, tak jí to ta komerční pojistka nemusí vůbec pokrýt. (Obecně jsou ty komerční pojistky dost k ničemu - takové běžné "cestovní" pojištění spíš pro případ největší nouze, ale pojišťovny na cizincích v reálu většinou jen rýžují, než aby poskytli adekvátní péči). Takže aby byla matka a dítě plně pokryté, muselas ideálně hned na začátku těhotenství dát výpověď v ČR, vrátit se na Ukrajinu a nechat se tam rychle někým zaměstnat, aby zase spadla pod ukrajinské pojištění - aby v takových případech byly ona i dítě plně kryté pro jakoukoli situaci. To je tedy dost absurdní a drsný,

4 1
možnosti
OU
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti

Copak může skončit pracovní poměr, když je někdo na neschopence?

3 1
možnosti
JK

J53i48ř71í 63K49ü52h12r

24. 5. 2017 13:30

Doba určitá.....

1 0
možnosti
LH

Ať si český lyžař zkusí zlomit nohu v Alpách a nemít cestovní pojištění. Bude to splácet do smrti.

0 6
možnosti
JC

J93a65n 79C23h76o49b58o56t

24. 5. 2017 13:20

Pokud tam bude pracovat a pojištěn, tak ne. Tož nevím, proč sem zcela nesouvisející případy taháte.

3 0
možnosti
JB

J84i87ř20í 21B67u76š66e76k

24. 5. 2017 12:08

Cizinci musejí pochopit, že nemohou očekávat nákladnou zdravotní péči, když tady odvádějí pojištovně pár měsíců, pokud chtějí u nás být musejí si to zaplatit, nebo se připojistit. Jakmile dostanou občanství, tak je to jiná věc a mají podmínky stejné, jako naši občané. R^

5 0
možnosti
SK

Kolik Čechů, využívá zdravotnických lékařských služeb v zemích v kterých studují nebo pracují? V rodině máme obě možnosti, potomek pracuje ve Francii od roku 1992, má sice oboje občanství ale lékařskou péči si hradí ze svého francouzského zdravotního pojištění. Vnuci studují v Británii a Německu, a ti své zdravotní problémy řeší v českých ordinacích a nemocnicích se svými kartami VZP. proč to samé nejde praktikovat i u cizinců pracujících v ČR?

7 1
možnosti

Když u nás pracují legálně, tak mají zdravotní pojištění jako naši zaměstnanci a mohou čerpat stejnou zdravotní péči. Zaměstnavatel i oni platí do fondu zdravotního pojištění a mají kartičku příslušné zdravotní pojišťovny.

4 0
možnosti
JN

J19a67n 34N39o52v24á26k

24. 5. 2017 12:03

7 z 15 soudců ÚS bylo proti? To asi nebyla moc jednoznačná diskuze.

6 0
možnosti