Diskuze

Návrat tam, kde generál Liška nedával vojákům Wehrmachtu dobrou noc

Jinak poklidná zastrčená ulička ve francouzském Wormhout ožívá. Vlajky, kapela, čestné jednotky, politici, historici a především veteráni druhé světové války. Místní i ti, kteří sem přijeli z Česka. Právě tady před dvaasedmdesáti lety německé jednotky po dlouhém obléhání přístavu Dunkerque kapitulovaly do rukou generála Aloise Lišky.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J81a86n 31B29a56b39i45č37k45a

21. 5. 2017 21:13

Kdysi jsem se potkal s se zajímavým člověkem. Živil se jako pojištovací agent a jmenoval se Jan Erba, bojoval u Dunkirku a byl tam raněn. Narodil se v Německu, ale jako syn českých rodičů a od nich se také naučil česky a považoval se za čecha. Ovšem pro němce byl němec a tak byl odveden do německé armády. Ve Francii se mu podařilo zběhnout , byl při tom raněn do nohy, ale říkal mi, " To v tom okamřilku ani necítíš, jen utíkáš co můžeš". Podařilo se mu dostat do neokupované části francie. I neokupovaná část nebyla bezpečná vláda ve Vichy kolaborovala s němci. Nakonec ale přesvědčil francouské policisty, francousky naštěstí uměl, že je čech a spojenec a že by mu tedy měli pomoci. Uznali to a pomohli mu najít cestu k španělským hranicím. Ve španělsku sice vládnul fašista Franko, ale nevydal ho nacistům a jak Jan zjisti, ani neuzavřel český konsulát i když tam oficiálně jako neexistoval.. Na českém konsulátě mu pomohli a složitou cestou se dostal do Palestiny, kde vstoupil do formující se československé jednotky. Nakonec, ale skončil v Anglii a po invasi se československé brigáda přesunula do Francie, a k oblehání Dunkirku. Pro svoji perfektní němčinu, byl využíván jako tlumočník, dokonce mi vyprávěl, že s ním nějaký německý admirál nechtěl mluvit, protože nebyl důstojník. Také jak se mu podařilo vyzvědět od zajatců, kde němci pečou chleba a děrostřelci jin rozbili pekárnu a sklad mouky a němci pak hladověli. Zkrátka spoustu zajímavých historek. Protože byl raněn dostal se do osvobozené republiky o půl roku později, ale nakonec přeci byl ve vlasti, za kterou již prolil krev, ale v živote ji neviděl.

9 0
možnosti

J25a64n 42B61a78b64i49č79k44a

21. 5. 2017 21:35

V ve vlasti se mu zalíbilo, usadil se v Černošicích u Prahy v krásném údolí Berounky. Jenže prišel rok 1948 a únor a s těch co bojovali za vlast se stali nepřátelé. Některé jeho kamarády začli zavírat. Když dostal varování, že nastal i jeho čas, tak se znovu odhodlal k útěku. Podařilo se mu přejít hranice do Německa, jenže v té době uprchlíky nikdo nevítal a skončil v uprchlickém lágru. A tak nakonec byl dobrý ničema Franko. Jan odešel do Španělska, kde dostal práci a povolení k pobytu.

Dokonce se tam,oženil, ale přesto chtěl dále za moře. Odstěhoval se do Kanady, kde se jeho anglicky nemluvíci manželce nelíbilo. Proto se pořestěhovali do Kalifornie, kde se mohla domluvit a on se dal na pojištování, což vzledem k jeho jazykovým znalostem mu umožnovalo rozsáhĺou klientelu, hlavně mezi španělsky mluvícími.

A tam jsem se s ním setkal, když jako nově příchozí, jsem hledal někoho, kdo by mi pojistil auto a mluví česky.

A tak mi řikal, že ze všech koutů světa, které poznal, je nejkrásněji v Černošicích.

14 0
možnosti

P44a95v31e56l 95N55o81v66á59k

21. 5. 2017 20:18

Proč zde není i foto té pamětní desky, nebo alespoň text, který tam je? Hlavně že je tam 2x fotka nohou...

7 0
možnosti

P27a46v89e74l 71N64o59v92á43k

21. 5. 2017 20:17

HRDINOVÉ, co více říci! Čest jejich památce, vůli, bojovnosti a vlastenectví!

22 0
možnosti

Vážený pane Světničko,

děkuji za hezký článek, ale tohle by se Vám jako novináři stávat nemělo: "Spojenci ale používaly umělý přístav Mulberry u Arromanches."

0 0
možnosti
Foto

hrdinové kteří na rozdíl od zbabělých politiků měli čest

15 0
možnosti

Od rusofila jako seš ty to sedí, no.

1 3
možnosti