Diskuze

Experti: Plebiscit ukázal nižší podporu Erdogana, opozice může povstat

Vítězství Recepa Tayyipa Erdogana v nedělním referendu pro něj znamená posílení moci. Politologové však upozorňují, že těsné výsledky pro něj nejsou dobrou zprávou. Jeho rázné kroky po loňském pokusu o převrat konsolidovaly opozici. Erdogan ztratil nadvládu i nad Istanbulem, který až donedávna platil za baštu jeho příznivců.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

I kdyby 95% hlasujících turků volila ne, tak oficiálním výsledkem bude vždy 50,1% pro ano. Hlavní je si pohlídat, aby součet hlasů pro a proti nebyl vyšší než počet volících turků ;-)

0 0
možnosti
Foto

Těsný výsledek Erdogan svižně poopraví zavedením trestu smrti....

0 0
možnosti

Těsný výsledek, ale těžko to někdo zpochybní. Pro nás by asi byl výhodnější výsledek NE, ale dopadlo to opačně.

0 0
možnosti

U nás stačí,když se demokraticky zvolí poslanci a senátoři sami 0 celá nějakým procenentem. Tady je to pořád přes 50%.Nebo se to nebude chtít mezinárodně

uznat,jako na Krymu? kde byla podpora o dost větší?

0 0
možnosti

I nedrtivé vítězství je vítězství.:-)

2 1
možnosti

No,

faktem je, že vyhrál Erdogan. Další fakt je ten, že to nebylo drtivé vítězství a ani se to nečekalo. A dalším fakt je ten, že Erdoganovi výrazně pomáhají němečtí Turci, které řada domácích Turků nemá ráda.

Ovšem to, že na základě zjištění, že polovina Turků si prezidentský systém nepřeje, může tato polovina povstat, je úvaha hodná těchto "expertů" společně s Mánertem.

Zůstává to spíš jako "přání, které je otcem myšlenky". I kdyby se opozice sjednotila, nějakým zázrakem, skončí to akorát tak, že Erdogan povstání potlačí a bude to pro něj další důvod, aby posílil sám sebe.

Pak už zbývá jen občanská válka - ale tu nechtějí Turci, ani ti nalevo, ani ti napravo.

1 0
možnosti

Ano, je to asi jako doufat v občanskou válku v Británii, která by zabránila Brexitu. :-)

1 0
možnosti

Každý vidí, co vidět chce. Já bych spíš řekl, že když po těch všech excesech má stále ještě nadpoloviční podporu, tak je velmi slušný výsledek. A k tomu ještě gratulace od Trumpa.. To nemá chybu. ;-)

1 0
možnosti

Když dva řeknou NE, neznamená to, že jsou kamarádi a spojenci

0 0
možnosti

Přitom když řeknou NATO, tak prý ano...;-)

0 1
možnosti

Obávám se, že se nám z Turecka stává další bájná země, o které budeme slýchat spíše jen pohádky..

Demokraticky zvolený prezident, který díky podpoře obyvatelstva ustojí pokus o vojenský puč je označován za diktátora..

Demokratické referendum o přechodu na legitimní presidentský systém (podobný jako v USA) je vydáváno za něco hrozného a nedemokratického..

Zpravodajství je jednostranně protierdoganovské a prezentují se jen opoziční názory a pocity..

Popisují se jen hrůzy a strach, ve kterých Turci žijí...s tím, že si nikdo netroufne hlasovat proti..

Když referendum dopadne poměrně vyrovnaně, už je to zase protiedoganovský argument..

Nevím co si o Erdoganovi a situaci v Turecku myslet...ale to evropské zpravodajství a propaganda my nějak nesedí. A řekl bych, že nesedí ani těm Turkům žijícím v Německu, o kterých si nemůžeme ani teoreticky namlouvat, že by neměli přístup k informacím..

1 1
možnosti

Tak to snad ne? :-) Prezidentský systém mají třeba i ve Francii, ale určitě ve Francii nebo v USA nepozavírali opoziční média, novináře, aby ten systém mohli praktikovat či upevnit.

Víte, že i v Sev. Koreii mají volby?

Něco hrozného je to v případě Erdogana, nikoli jen ta pouhá změna systému. Vy nesledujete co je Erdogan zač, co provádí, co prohlašuje? Asi ne, že? Jinak by jste nemohl psát to, co píšete.

Můžete mi napsat kdo a kde označuje Erdogana za diktátora prosím?

Že zrovna vy píšete o propagandě :-)

0 0
možnosti

J73a50n 95K61o91z80á93k

18. 4. 2017 10:37

Jakkoliv mám z Erdoganových diktátorských choutek obavy, asi bych hned jako někteří nezabíhal do apokalyptických scénářů, kdy se od zítřka vyhlásí stanné právo a začne se věšet na kandelábry.

Referendum ukázalo, že Turkové ještě natolik zfanatizovaní nejsou a plná polovina obyvatel byla proti. Zvítězit v referendu o jedno procento je Pyrrhovo vítězství jako vyšité a vsadím se že Erdoganovi to nadělalo vrásky. Znamená to totiž, že jeho masivní mediální masáž, kroky proti opozici i čistka po nepodařeném puči zdaleka neměly takový efekt, jako Erdogan čekal.

Tady se totiž nebavíme o nějakém islámském banánistánu - bavíme se zde o vyspělé zemi, která do Erdogana byla sekulární republikou. Proto bych hned Turecko neházel do koše vedle Sýrie, Libye a dalších hnízd islamistů.

1 1
možnosti

Trend je jasný - opouštění sekulárních ideálů a návrat k islamistickým kořenům. Představa, že se tento trend zničeho nic najednou změní je hodně naivní.

Důvod trendu už byl též odhalen (dokonce předpovězen - Hautigton), islámský civilizační celek, hledá centrální stát a kandidáti o tuto pozici bojují. Bojují především předváděním síly a předváděním věrnosti islámským tradicím.

Kdyby Erdogan počkal, tak za rok mohl mít klidně 60%. Ale spěchá, Saudi a Irán jsou velká konkurence.

1 0
možnosti

T21o98m13á11š 75T44y12l

18. 4. 2017 10:36

Turci odmítli multikulturalismus hlásaný Gülenem a "-ert" se utěšuje, že teď vyjedou istambulští rytíři. ;-D Nevyjedou Oldo - a tak jak Erdogan odsekl od vlivu a peněz globalisty/multikulturalisty, tak se to stane i u nás. Orbán už začal a je to jediná cesta k záchraně naší civilizace. Islám je hrozba - ale jen pro slabé a zdegenerované, je jako choroš (neplést se Sorošem) požírající hnijící dřevo. Tisíc let naši předkové vždy řekli, kde je místo islámu v Evropě. Nikde. Pokud nebudeme multikulti plačtivé děti, ale normální myslící lidé, nemáme se čeho bát.

1 1
možnosti

No nevím, zda je zloděj Orbán zachráncem civilizace: ))

0 0
možnosti