Diskuze

Zemřel chirurg Kočandrle, jeho tým poprvé transplantoval srdce v Československu

Ve věku 83 let ve čtvrtek zemřel chirurg Vladimír Kočandrle. V roce 1984 vedl tým, který jako první v tehdejším Československu provedl úspěšnou transplantaci srdce. O úmrtí lékaře a dlouholetého ředitele pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) informoval Kočandrleho syn.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Má smysl téměř 30 let po revoluci diskutovat o tom, zda byl někdo "kovaný komouš," když to byl specialista v takové profesi, jež je na politice nezávislá?

4 2
možnosti
Foto

Ono mezi členy a funkcionáři NSDAP byl jistě také mnoho dle Vás "specialistů v takové profesi, jež je na politice nezávislá"

2 0
možnosti
Foto

On to byl jistě zručný chirurg, ale také velmi angažovaný a kovaný komouš. Normalizoval po roce 1969 IKEM. Své by jistě mohl vyprávět pan docent Peleška (uváděl u nás do praxe kardiostimulátory - pod jeho vedením došlo v roce 1962 k první implantaci kardiostimulátoru v tehdejším Československu), který podepsal 2000 slov. Následně byl vyštván nejprve z IKEMu a pak i z republiky.

1 0
možnosti
VP

Abychom mohli tohle posoudit (a případně odsoudit), museli bychom vědět, zda to vyhození toho docenta Pelešky inicioval profesor Kočandrle z vlastní vůle anebo zda to dostal příkázané shora, a v tom případě, co by se stalo, kdyby tento příkaz odmítl. Já to nevím, a tak si to netroufám posuzovat.

1 0
možnosti
JV

Opravdu by mě zajímalo, Kolik je lidí, kteří se na opračním sále ptají na politickou příslušnost operujících lékařů, jako zřejmě paní Sedláčková. Nechápu. Snad jen, kdyby šlo o lobotomii

4 0
možnosti

U operujících lékařů patrně ne, ale ani u těch, kteří prováděli špičkové operace (jako transplantace) - tam by to bylo zbytečné, pokud nebyli v KSČ, nebylo jim umožněno se uplatnit. Spousta z nich musela dokonce emigrovat, aby vůbec mohli operovat.

2 0
možnosti
MK

Opravte ma ak sa mýlim. Syn Vladimír to je zrejme ten z OK BANDu.

2 0
možnosti
ŠM
JH

J41a35n 62H75o84r68s48k35ý

31. 3. 2017 13:12

Ano, sbohem, snad už moc bývalých členů Ústředního výboru Komunistické strany Československa nezbývá.

2 0
možnosti
FN

Při návštěvě pracoviště IKEM v roce 1190 odmítl ministr zdravotnictví Bojar, politizující psychiatrická nula, podat prof. Kočandrlemu ruku a ze dne na den ho vyhodil z místa.

9 1
možnosti
FN

Opravuji, v roce 1990. Omlouvám se za chybku.

2 0
možnosti

Tomuto špičkovému lékaři, jakých jsme zase na jeho úrovni tak moc neměli, vděčí řada lidí za záchranu života a řada jeho bývalých podřízených za své dnešní kariéry.

Ti první mu jsou a pokud budou živí, také jistě budou vděční za to, že svým umem lékaře a manažera jim dal šanci na další pobyt v tomto slzavém údolí.

No, a jednání těch z druhé skupiny, kteří jej po listopadu vykopli z IKEMu, který by bez pana profesora nebyl zřejmě na své dnešní úrovni, je lepší nekomentovat.

7 1
možnosti
SS

Ano. A strane, kterou tento clovek podporoval, vyuzival a prispival k jejimu "rozkvetu" vdeci spousta lidi za smrt, zkazene zivoty a utrpeni.

2 0
možnosti
SM

Proč zůstal v ČSSR. Mohl odejít do USA a vydělat hodně peníze

0 2
možnosti

To je věčné dilema - na jedné straně výborný organizátor, skvělý chirurg. Na straně druhé člen Ústředního výboru Komunistické strany Československa - tedy prominentní představitel zločinecké organizace. To jsou holá fakta, není v tom žádný subjektivní rozsudek, ten si musí každý udělat sám. Např. že podobně schopných odborníků bylo u nás nepochybně více, ti ale nedostali možnost se uplatnit (řada z nich kvůli tomu emigrovala a výtečně se uplatnila v cizině), neboť odmítli tuto organizaci podporovat.

8 2
možnosti
OV

Světově uznávaný chirurg a profesor Karlovy univerzity byl v roce 1990 odejit. Na druhé straně no name figurka se základním vzděláním, byla zhruba ve stejný čas zvolena komunistickým parlamentem a dosazena na hrad, kde vydržela 14 let. Holt v roce 90 nebylo vzdělání to nejdůležitější. 8-o

12 6
možnosti

Ono čtyřicet let předtím (1948 - 1989) také nebylo vzdělání tím nejdůležitějším kritériem, naopak. A na nejvyšších rozhodovacích pozicích byli velmi často právě lidé se základním vzděláním, jenže na rozdíl od oné nevzdělané "no name figurky" to byli darebáci. V prvním období dokonce vrazi. A ve všech dalších obdobích ti, kdo se k těmto vrahům hlásili, a hlásí dodnes.

4 5
možnosti