Diskuze

Srí Lanku zaplavily čínské investice. Stáváme se kolonií, protestují místní

Před 12 lety se Srí Lanka, ostrov na jihu Asie, otevřela čínským investicím. Jenže spolu s investicemi v zemi sílí i politický vliv této země. A mnozí obyvatelé mají strach, že se jejich domov pomalu stává čínskou kolonií. Podobně, jako se tak neformálně stalo řadě zemím v Africe.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
GE

Neze bych mel Cinany v lasce, vubec ne, ale fakt je, ze ve vetsine kolonizovanych zemich se behem kolonizace vedlo mistnim mnohem lepe nez po kolonizaci. I kdyz se muj prispevek nebude hodne diskuterum libit a asi za nej dostanu nekolik minusu, je to absolutni pravda. Prikladu bych tady mohl vyjmenovat spoustu. Ti obyvatele Sri Lanky, kterym chybi neomezena nezavislost, by si meli dat pozor na to po cem touzi..

0 0
možnosti
JZ

Kritici Zemana i Číny , kde jste byli v dobách područí Ruska ?

0 0
možnosti
FL

A Slovensko už dávno je kolóniou !

0 0
možnosti
JB

J45i35ř53í 59B56u72š75e41k

13. 3. 2017 13:05

My jsme také kolonie, levná pracovní síla, některé suroviny a produkty od nás na "západ" a k nám landšmídek, paštičky,čokolády, prací prášky a drogerie, stejné jako v Německu či Holandsku, ale uvnitř ošizený šunt a to za stejnou, někdy i vyšší cenu. Rv:-)

0 0
možnosti
VV

Rozdíl mezi západními firmami v Čechách a Číňany ve zmíněných zemích je v tom, že západní firmy v Čechách vytvářejí pracovní místa, kdežto Čína ne!

0 0
možnosti
LF

Na rozdíl od Srí Lanky, jsme členská země EU a pochybuji, že EU by "předala" kterýkoliv stát Číně.

Ona Čína nemá investice(takové, aby se ČR stala čínskou kolonií) jen v ČR a pochybuji o tom, že by kterýkoliv stát EU šel do holportu s Čínou.

0 0
možnosti
JB

J24i38ř72í 41B40u36š11e54k

13. 3. 2017 12:37

Myslím že když nemáme vlastní kapitál, je lepší mít na území investory z různých zemí a ne být závislí pouze na německém trhu, pokud by německá ekonomika šla dolů svezeme se bohužel s ní. :-)

0 0
možnosti
JK

J58a58n 10K56r76u95p29k19a

13. 3. 2017 11:29

Přínos čínských investic do ČR je diskutabilní, v nejlepším případě nulový. Ještě dílem rozumím, že Britové či Němci freneticky vítají čínské exponenty, aby pokryli schodek na enormní sociální vymoženosti, ale v případě ČR nevidím nic jiného než zhodnocení cizích peněz bez dopadu na zaměstnanost či technologický vývoj.

2 0
možnosti
VV

To by se dalo říci o Česku také, že? Proč tam tedy Zeman leze a doprošuje se o investice?

3 1
možnosti
JB

J75i93ř45í 61B68u97š19e81k

13. 3. 2017 10:43

Když někde investuje Čína, tak se ten stát stává kolonií, když investují západní státy, tak je to rozvoj průmyslu a blahobyt pro místní občany.:-)R^

3 3
možnosti
VV

Nemáte pravdu. Když investují západní státy, většinou vytváří i pracovní místa pro domorodce.

Ne tak Čína. Čína koupí africký přístav a zaměstná tam pouze čínské dělníky. Právě tak je to s fabrikami. Čínská fabrika v Africe zaměstnává pouze čínské dělníky.

3 0
možnosti
MM

Článe ́k se nějak zapoměl zmínit o tom, že na Srílance stále vládne komunistická vláda stejně jako v Číně. V tom jsou si obě země podobné. Taky je v obou zemích hlavním filozofickým proudem budhovo učení. (není to náboženství, protože budhismus neoslavuje Boha ale člověka).

Díky tomu mají obě země velký potenciál spolupráce.

Na Srílance můžou být rádi, protože poté, co tam skončilo otrokářství angličanů, kdy místní obyvatelé pro své kolonizátory pracovali na čajových plantážích, nezůstalo na Srílance téměř nic. kromě prodejen Baťa, které jsou téměř za každým rohem, a pěstování čaje. Je tam dost velká chudoba a negramotnost, a čínské investice sice můžou tamní kraj dost zdevastovat, ale přinesou spousty pracovních míst.

A to se přece komunistům může hodit.

2 4
možnosti
JF

J17i53ř21í 88F25i19n65k

13. 3. 2017 11:00

Na Srí Lance žádná komunistická vláda nevládla a nevládne. S komunisty se na ostrově vypořádali poměrně rychle a razantně již v 70tých letech, když se komouši pokusili o převrat. Na Srí Lance je právě díky angličanům, povinná školní docházka, takže žádná negramotnost! Místní obyvatelé na čajových plantážích pracovat nechtěli a proto angličané dovezli na ostrov tzv, horské tamily (nemají nic společného s Tamilským obyvatelstvem ze severní části ostrova a ani se neúčastnili v občanské válce. Vidíte, zase jste o něco chytřejší a nemusíte žvanit blbosti.

5 0
možnosti