Diskuze

Kdo je český hrdina? Mince ozdobí tváře osobností od Rašína po Velíška

Nejen proslavení Tři králové nebo Jan Kubiš a Josef Gabčík, ale také méně známá jména jako Irena Bernášková či Josef Štemberka patří podle historika Petra Koury a České mincovny mezi 19 tváří českých hrdinů uplynulého století. Jejich osudy nyní připomene série zlatých a stříbrných pamětních mincí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JR

Moc se mi nelíbí, že by malá skupinka lidí měla národu určovat (ano, určovat – byť se to preventivně zaštiťuje slovy "rádi bychom vyvolali veřejnou diskusi"), kdo je vlastně hrdina a ještě na tom vydělávat.

Z předložených/vnucených jmen jsem bezvýhradně přijal jen část. Především proto, že se systematicky – nejen v této pseudoanketě – mate rozdíl mezi hrdinou a obětí: ten první něco záměrně koná, přitom ví, co riskuje a přesto to pro nějaký vyšší ideál udělá (jak o tom mluví v čl. filozof Sokol) a stane se tak mučedníkem; oběť však ke svému "hrdinství" obvykle přijde jak slepá k houslím (systém si na ni došlápne) a teprve dodatečně je jí "truchlícím národem" ta hrdinská role přiřčena.

Aniž bych chtěl zlehčovat vězeňsko-výslechové utrpení Toufara, Patočky či Píky, nepovažuji je v tomto smyslu za hrdiny. Stejně tak nepovažuji za hrdinu Wintona, pač ten absolutně nic neriskoval (byť jeho čin byl lidsky pěkný a správný), a už vůbec za hrdinu nelze považovat Rašína (!) – to je výsměch a důsledek polistopadové historické amnézie, která si 1. republiku neúměrně idealizuje. Rozpaky pak, dlouhodobě, cítím na Palachem a Zajícem, jednak proto, že demonstrativní sebevraždu těžko přijmout za hrdinský čin a jednak proto, že jejich oběti jsou dnes silně propagandisticky využívány (a zkreslovány až tak, že se ouplně potlačuje nepohodlný fakt Palachova silně levicového smýšlení), zatímco na další "pochodně" z té doby – např. Plocek či Bereš – se téměř úplně zapomíná...

0 0
možnosti

Problematické je především slovo "český".

0 2
možnosti
MK

Mincovna ražbou pamětních mincí zhodnocuje jen zlato, které kupuje od ČNB.

0 0
možnosti
JL

J43a33n 64L98u39k40á10š

7. 3. 2017 19:13

Ceska mincovna je soukroma spolecnost a to, co vyrabi, rozhodne nejsou mince ve smyslu platidlo.

Jen jakesi pametni medaile, v tomto pripade z draheho kovu a pokud nahodou nebudou mit vysokou umeleckou hodnotu, neprijde mi to jako vyhodna investice do stribra nebo zlata.

Prekvapuje mne, ze iDnes dela soukromemu subjektu takto zadarmo reklamu.

2 0
možnosti
JL

J41a84n 27L88u34k76á34š

7. 3. 2017 19:18

Oprava, spolecnost sice vyrabi i platidla, ale pro tyto "mince" plati, co jsem napsal vyse.

0 0
možnosti

Jsem moc rád, že je ve výběru Irena Bernášková. Úžasná ženská a přitom tak zapomenutá. Dneska se spíš píše o těch co ukazujou kalhotky na rautech...

2 0
možnosti

„Už se nedožil toho, že státy, které neprovedly obdobné reformy, si prošly měnovým zhrouceným.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/serie-minci-narodni-hrdinove-ceska-mincovna-rasin-masin-kubis-gabcik-velisek-1sg-/domaci.aspx?c=A170307_133230_domaci_jw

To "zhroucený" si opravte...

0 0
možnosti
DN

No, redaktoři idnes by to možná opravili na ... "zhrouceňým" .... :-/

1 0
možnosti
JP

"A Rašínovou zásluhou máme korunu,“ řekl Koura.

Tak to by si mel pan Koura prostudovat dejepis. Alois Rasin mel nepochybne velke zasluhy o Ceskoslovensko, tedy o stat, ktery jsme si nechali rozbit. On i vsichni dalsi zakladatele Ceskoslovenske republiky by vlastizradce z roku 1992 hnali svinskym krokem.

Zpatky k te korune: koruna byla zavedena menovou reformou v roce 1892 a nezavedl ji Alois Rasin, ale Sándor Wekerle. Touto menovou refomou byl zaveden zlaty standard, ktery nahradil predchozi standard stribrny.

2 0
možnosti
ZS

U Rašína bych spíš zmínil skutečnost, že byl v roce 1915 zatčen a v roce 1916 odsouzen k smrti za velezradu (spolu s Kramářem, Červinkou a Zamazalem), když usiloval o samostatné Československo. Trest přijal údajně nejstatečněji ze všech: s úsměvem na rtech a ani nežádal u císaře o milost.

3 0
možnosti