Diskuze

Pesticidy lidstvo nenasytí, míní OSN. Firmy viní z neetického jednání

Nejnovější zpráva OSN tvrdě kritizuje producenty pesticidu. Tvrdí, že využití chemických látek není bezpodmínečně nutné pro udržení produkce potravin. Výrobci těchto látek podle OSN používají agresivní a neetické marketingové strategie. Zkreslují také některá fakta o zhoubném působením pesticidů na lidské zdraví.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
RA

MNo, pan redaktor by si měl přečíst i něco jiného, než bláboly Světové kavárny. Ještě ve 30-40 letech minulého století se vážně argumentovalo tím , že za žádných okolností nelze uživit víc než 3 miliardy lidí. Ale nastoupily zé koncerny s pesticidy a herbicidy. Které umožnily nasytit víc lidí. Zcela nesmyslně je do problému zamíchána problematika komoditních plodin - ty daly Světu v jejich drancovací podobě hlupáci z OSN, EU a USA svojí mantrou "zelených paliv"

0 0
možnosti
MB

Svetova kavarna. Pane, sklanim se pred Vami. Dnes, jsem se stal clenem neceho svetoveho. A ja myslel, ze jsem jen ubohy Prazak. Dekuji vam ze srdce nad salkem faitrade hipster aeropress kavy.

1 0
možnosti
JR

J45a46k53u10b 66R44o65u21s

7. 3. 2017 19:18

Tak to má OSN výjimečně pravdu. Škůdci jsou velký problém, ale pesticity jsou jedno z nejhorších možných řešení.

1 0
možnosti
JN

bezpochyby veliký byznys, stejně jako např. farmacie

1 0
možnosti
RA

JO JAroušku, díky těm zlým farmaceutům se za posledních sto let víc než zdvojnásobila délka života. Nikdo jiný nedělá výzkum, Jen na okraj, farmaceutický byznys nemá nijak rekordní profitabilitu, naopak, akcie farmaceutických firem kótované na světových burzách mají průměrnou míru zhodnocení mezi 2-9%. A náklady jsou díky zpřísňujícím se a hpertrofovaným předpisů státních regulátorů takové, že u nových léčiv dosahují běžně multimiliardových částek . Je to tak veselé, že se například dnes nevyplatí nové léky často registrovat pro pediatrii, protože je zde nulová návratnost.

0 0
možnosti
PHH

Pole se dělají stále větší. Rozsáhlé monokultury jsou samozřejmě mnohem náchylnější k přemnožení škůdců než přirozenější mozaikovitost malých polí. I traktory se dělají větší. Půda je vyčerpaná nedodržováním osevních postupů, které jsou nahrazované výrazně vyším dotováním umělých hnojiv a právě pesticidů. Počasně dochází k degradaci humusu v ornici a zvýšené erozi. Humus je změněný chemickými látkami, které hubí půdní bakterie. Nekvalitní humus také způsobuje oslabení rostlin a jejich náchylnost k různým onemocněním. Například plísním. Je to začarovaný kruh. Spotřeba umělých hnojiv a pesticidů roste úměrně s tím, jak silně je ornice poškozená. Zemědělské podniky chtějí mít vysoké výnosy a vydělávat, bez ohledu na kvalitu a nezávadnost potravin. Nakonec to dopadne tak, že všichni budou chodit nakupovat do zdravé výživy pro farmářské výrobky a nadávat na sluníčkáře, protože se lidstvo jinak neuživí. ;-)

4 1
možnosti
LK

Já měl na zahrádce 2 x 4 m rajčata, která bez postřiku fungicidem napadla plíseň a úroda byla v háji. Doporučujete mi používat menší traktor, zahrádku rozdělit mezí, hnojit více vyzrálým hnojem s důrazem na jeho zdravotní nezávadnost pro půdní baktérie, nebo změnit osevní postup?

1 0
možnosti
JN

Ale to napadené potraviny taky ne, milá OSN... 8-o

1 0
možnosti
LK

;-D jistěže jsou pesticidy zbytečné pro udržení produkce potravin.

Na plíseň všeho druhu stačí, když poručíte dešti, aby nebylo moc vlhko, poručíte větru a slunci, aby rostliny osušily, a půdě, aby plísně vyhnala někam na mez. Pomoci tomu můžete tak, že budete po poli běhat s AKU větrákem a vlhkost, v níž se plísni daří, rozhánět.

Na škůdce všeho druhu stačí, když si vyhrnete rukávy a řádně škudce z rostlin seberete. Oříškem mohou být třeba škůdci napadající podzemní části rostlin, ale to se buď zalije octem (ten je na všechno), nebo se to jednoduše vyškube.

A konečně na plevele všeho druhu je jednoznačně nejlepší motyčka.

A potom budeme žít šťastně bez pesticidů, v zemědělství bude hákovat opět polovina lidstva a jako bonus to můžeme registrovat jako novou zelenou církev, která lidi vrací zpět k přírodě R^

3 1
možnosti
MG

Na plevel ty pesticidy opravdu nepomahaji. Naopak, rostlinam se dari lepe, vcetne plevelu. Na ten pomahaji herbicidy, ale o nich se v clanku nic nepise.

1 1
možnosti
MR

No bodeť, pesticidy se nežerou. Zato když se nepoužívají, tak nám žrádlo sežere hmyz.

1 0
možnosti
ZS

Tak proč je všichni používají, když nemají na výši úrody žádný vliv? To si OSN myslí, že je zemědělci stříkají na pole jen tak pro zábavu?

3 1
možnosti
JS

J45a54n 20S16v69a49t77e12k

7. 3. 2017 18:01

Ale ony ty pesticidy samozřejmě mají na úrodu vliv, jak ochranný pro plodiny tak i negativní pro lidské zdraví.

Jak je však v článku napsáno, jde o to, že se pesticidy mnohdy používají na ochranu plodin, které nesouvisí s potřebou pokrytí (místní) potravinové soběstačnosti, ale pro postřik plodin mnohdy průmyslových, které jsou pěstovány velkými korporacemi za účelem vyšších výnosů a tím i zisku. Avšak použití pesticidů na takové (průmyslové) plodiny nepomáhá zajistit jídlo pro místní obyvatelstvo, takže jak se správně již v titulku článku píše "Pesticidy lidstvo nenasytí...".

3 0
možnosti
Foto

"Už nyní jsme schopni nasytit devět miliard lidí."

Fajn OSN, když je nasytíte, tak už nikam nemusí nikdo kvůli hladu migrovat. A ty hlášené hladomory si v Africe nejspíš vymýšlejí, když všechny tak hezky sytíte...

4 0
možnosti
MR

v té Africe si za to můžou sami...pod ní leží největší zásobárna vody na světě...stačí kopat....

1 0
možnosti