Diskuze

100 POHLEDŮ: Rušná tepna plná kočárů v centru Londýna

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100 pohledů. Během roku 2017 vám v něm nabídneme méně známé pohledy z Česka i z některých evropských zemí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MJ

Vzhledem k tomu, že mi tam schovali ty lvy, tak jsem neměl šanci.

0 0
možnosti
LJ

Řekl bych Trafalgar Sq., ale zrcadlený podle svislé osy. :-)

0 0
možnosti
MP

presne - VPRAVO v británii nič nejazdilo!

takže ako má človek správne odpovedať?

0 0
možnosti
MV

Jeden záběr z počátků filmu. Kulisy se tenkrát stavěly do popředí a děj se odehrával vzadu. Bylo to odvozeno od myšlenky, že blízko ke kameře je každý pohyb příliš rychlý, než aby bylo možné ho zaznamenat na tehdejší málo citlivé filmy s nutnou delší dobou osvitu. Dnes už víme, že u diváků nakonec zvítězil obrácený systém.

4 0
možnosti
KL

budu se do Mostu konecne muset podivat, musí to byt uzasne město, když ma tolik fanousku

4 0
možnosti
PN

P42e96t45r 12N45ě11m13e35c

13. 2. 2017 18:41

Mrakodrap v Plzeni (ale asi ne).

0 0
možnosti
Foto

Dobré odpoledne, přátelé mosteckých fotografií z celého světa. Podle profesora Untunlicha se naprosto jasně jedná o mosteckou hlavní třídu spojující nádraží, nejdůležitější velká náměstí, a rozlehlá, dosud neodtěžená předměstí. Veliká nárožní budova je Palác hornických odborů, který postaven z potu a hornických peněz, stal se místem kde odboráři seděli v přepychových kancelářích, kde povětšinou hrávali mariáš a podle oddělení se věnovali hornickým záležitostem. V oddělení tiskovém tiskli letáčky, petice a požadavky, v oddělení péče o hornictvo slibovali, v oddělení styku s zaměstnavateli a úřady korupčili a v oddělení exekutivním okázale ignorovali. Svou kancelář tam měla i uklízečka s cedulkou Náměstkyně pro hygienu interních komunikací, Vrátný tam byl zván Sekční ředitel uvítacího protokolu, poslíček se zval Vrchním tajemníkem pro informace a zásilky, svačinářce říkali Ředitelka úseku zásobování či hlavní nákupčí pro oblast vlašského salátu, tlačenky a sekané s rozšířenou působností na housky a rohlíky. Na koho již nezbyl speciální titul nazýval se prostě odborovým tajným radou, ti kdo dostali ke kanceláři i nějakou funkci a úkol pak byli skutečnými odborovými tajnými rady a celému tomu šéfoval Tajný báňský rada Hans-Martin Mittwocher spolu se svým výkonným a poradním orgánem Velkým odborářským sabatem, který se scházel v obrovské zasedačce až nahoře v rudých kápích lemovaných zlatou výšivkou hornických kladívek a každý se zlatým svícnem zdobeným granáty a malachity. V zájmu podpory rovnoprávnosti byli na Velkém odborářském sabatu zástupci zednářu, iluminátů, bankéřů, uhlobaronů, státní báňské správy, tři právníci a jeden vysloužilý horník. Samozřejmě to dopadlo tak jak už v naší zemi takové bohulibé projekty končí. Po čtrnácti měsících horentních platů a všudypřítomné korupce, vypotřebovali finanční rezervu vypočítanou na tři roky provozu. Odbory bli zrušeny, Mittwochera a třetinu Velkého sabatu převezli na Bory a většina odborářů se nerada vrátila na šachtu.

22 0
možnosti
MG

Náměstkyně pro hygienu interních komunikací ;-D;-D;-D Jinak skvělé, jako vždy! Díky, že jste převzala štafetu po Mistrovi R^

2 0
možnosti
DD

D28a46v13i44d 77D34o82b33e19š

13. 2. 2017 15:31

Na facebookovém fanklubu Vlasty B. a 100 pohledů na Most opět vyplouvají nové informace. Cituji (s dovolením badatele):

"Pan Dobeš se ptá, jak se dostal sloup (z Mostu do Londýna - red. pozn.), sir James Holy hovoří o obrazu. Nabízím vysvětlení oběma:

Fotografie totiž ukazuje skutečně raritní moment. V Podkrušnohorském srážkovém stínu se v srpnu 1904 udělalo nesnesitelné sucho. Doslova pouštní klima způsobilo vzácný jev, kterému dnes říkáme fata morgana.

To co vidíme na obrázku, je optický klam: přenesený obraz londýnského Traffalgar square na bývalé vojenské cvičiště v rakousko-uherském Mostu. Skutečná rarita ovšem je, že jarní obraz se zpozdil v reálném čase asi o čtvrtroku, tzn. světelný paprsek buď musel být nesmírně zbržděn vyřízením administrativních záležitostí na rakousko-uherské celnici, anebo musel opustit sluneční soustavu a zase se do ní vrátit. Tímto se zabývalo mnoho vědců, až nakonec na tomto principu vynalezli televizní záznam, díky němuž můžeme mj. sledovat sportovní přenosy z amerického kontinentu v normální denní době."

14 0
možnosti
JT

J15a95k29u83b 96T54u42r17e80k

13. 2. 2017 13:34

Trafalgar Square, a aby to nebylo tak jednoduché, tak je fotografie zrcadlově obrácená :)

5 0
možnosti
MS

M60a84r92e74k 49S19a26j52d35a

13. 2. 2017 14:40

Fikane, aby to vypadalo, ze se tam po ulicich jezdi vpravo :-)

0 0
možnosti
JB

Place de Vendome, Paříž

nad "o" by měla být "stříšla", ale neumím ji :-)

0 0
možnosti
MG

Nikde na obrázku nevidím Mosteckého rodáka, jistého zbožného Lojzu - jistého Aloise F.. Patrně tak byl snímek pořízen v době jeho neúspěšných snah stát se mnichem v nedalekém Oseckém klášteře. Poprvé zabloudil cestou na Osek v Krušných horách, podruhé jej nepřijali, neb neuměl latinsky, potřetí už do kláštera radostně přiběhl křičíc latinská slova, bohužel však v době postu a přísného mlčení. Počtvrté tedy přišel mlčky - tudíž nesdělil důvod proč tam je a musel zpět. Popáté přišel pozdě - několik dní po 13. dubnu 1950, kdy byl klášter přepaden Stb a mniši odvezeni do internace. Později, v době kdy zde byly internovány řeholní sestry se naposledy pokoušel vstoupit v přestrojení za dívku. Bohužel byl místním církevním tajemníkem odhalen a namísto do kláštera Oseckého, vešel v klášter Valdický. zde dle zpráv po několikerém vyšetřování umírá "přirozenou" smrtí.

11 0
možnosti