Diskuze

100 POHLEDŮ: Chalupy přilepené ke skále v Zahrádkách u České Lípy

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100 pohledů. Během roku 2017 vám v něm nabídneme méně známé pohledy z Česka i z některých evropských zemí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Chudák Mireček, ten by se už česky v Zahrádkách nenaučil...

1 0
možnosti

Jak to? To už není hádání,odkud snímek je?

0 0
možnosti

Včera, jste jak Cimrman...

0 0
možnosti

J15i34ř73í 73Ř17e24h86o47ř

10. 2. 2017 10:30

onen zámek je přesně to místo kde studoval legendární Mireček.

Jinak když zapomeneme na staré fotky, tak v Zahrádkách jsou i v současnosti chalupy přilepené ke skále. Ostatně v okolním kraji plném pískovcových skal je jich plno.

2 0
možnosti

No, já nad tím přemýšlela už včera, protože on přece vždycky říkal - ale nás v Zahrádkách učili....

1 0
možnosti

Mrtvo, mrtvo, plagiátoři.

iDnes, ukončete to protahování agonie. Už to není ono.:-/

1 2
možnosti

Přináším slova stydlivého spisovatele ze zadní lavice, který sepsal nového Hamleta do šuplíku:

Jedná se skutečně o obrázek z přebalu knihy Komtesa a zahradník od Jana Nieczkeho. Kniha v době svého vydání nevyvolala kdovíjaký zájem, není divu, jedná se o lokální satiru plnou lechtivých situací. Neorginální, s nudným příběhem a zápletkou, kterou by dnešní člověk rozlouskl už na straně 14. Ve zkratce jde o příběh zavražděné komtesy Jany, kterou najdou ubitou pohrabáčem v jejím pokoji. Navíc se zjistí, že je těhotná...podezření padne na lokaje Pepíka, který se k potomkovi dobrovolně přizná, ale ze strachu před Libuší, hradní vědmou, vše nakonec popře. Ve finále je vrahem, jak jinak, zahradník. Zajímavá je i úloha policejního doručovatele obsílek, který vždy na hradě zvoní dvakrát, tudíž i zde můžeme vidět inspiraci pozdějších autorů. My, v klubu mostecko-litvínovského přátelství, jsme se však zaměřili na jiný fakt: proč na celém obrázku není jediný živý člověk? Původní teorie o tom, že všichni hrají hru“ jdeme do hospody bez manželek“ či že se účastní pálení čarodějnic v blízkém březovém háječku, jsme zamítli jako neodůvodněné, respektive jsme nenašli žádné důkazy o tom, že by to tak mohlo být. K vysvětlení nám tak pomohl rok a období, kdy byl obrázek pořízen. Jedná se o jaro roku 1868. V tom roce se konaly v Zahrádkách, kde byl obraz pořízen, volby místní rady. Velkým kandidátem byl Hugo Buresh, místní kupec,sedlák a řezník v jedné osobě, který vlastnil i pekařství na náměstí. Rozhodl se, že svoji kandidaturu podpoří rozdáváním svých pekařských výrobků. Samozřejmě, o tuto propagaci byl velký zájem a tak se na této akci seběhlo celé městečko. A dalo tak našemu malíři, mosteckému rodákovi Antonínovi Podmokelskému, který je autorem tohoto obrázku, městečko doslova vyčištěné od živých bytostí jako na dlani. Nutno dodat, že Buresh volby nakonec nevyhrál, protože se těsně před hlasováním udusil svým vlastním rohlíkem. Dodneška se spekuluje, zda nešlo o násilný trestní čin.

12 1
možnosti

Fakt dobrý, díky za zveřejnění širokým masám, na FB nás je míň a tady odreaguješ více jedinců povzbuzení chtivých....

1 0
možnosti

Informace slečny kolegyně doplním pouze o fakt, že snímek byl vyhotoven v době, kdy v Mosteckém děkanském kostele hrával varhaník, jistý pan Káč. Tento se dle svědků rád po večerech zamykal visacím zámkem na kostelním kůru, který nazýval svojí "Zonou A", a mlátil do varhan své vlastní skladby o 3 akordech a doprovázel je zpěvem textů mířených proti tehdejšímu mosteckému starostovi, děkanovi, majiteli dolů a nakonec i samotnému císaři pánu. Slova své ženy o tom, že toto hraní "nemá žádnou budoucnost" si zalíbil a stala se jeho životním mottem. Zbývá říci jen tolik, že své choti odmítl zakoupit šicí stroj a roztržky na svém oblečení řešil sepnutím sichrhajckou.

4 0
možnosti
Foto

Jak se zdá, mají všichni celkem jasno. Tak se podíváme co si tom myslí náš zasloužilý profesor tělocviku a mostečan tělem, duší a hlavně mládím, Friedrich "Fritz" Untunlich, v Chemnitzu známý jako Hockstandmann čili Dřepánátor. Ten po obdržení fotografie mi zavolal dojatým hlasem. "Znám já jeden krásný zámek, nedaleko Chanova" Zanotoval mi. "Liebe Fraulein, tam já to snám sehr gut, to je starý Chanov, když já ještě mladý junge v Burschenschaftu." A začal vyprávět že v chanovském zámku žil jakýsi Ernst Howorka, pivovarník, cukrovarník a majitel fabriky na zubní pastu Brüxerschwartz s přídavkem pravého uhlí, která se narozdíl od piva a cukru neprodávala a tak ji alespoň vyvážel zdarma do Německé západní Afriky a jako humanitární pomoc chudým černouškům si ji odepisoval z daní se slovy že jim alespoň nemůže černá zubní pasta vaditi. Nicméně náš příběh není o továrníku Howorkovi ale jeho vnučce Mathildě kterou zdědil po svém synovi jenž padl u Verdunu. Mathildě se v Chanově říkalo buď milostslečna nebo Mici. A jak už to tak v jistém věku bývá začali se ji zapalovat lýtka. To zrovna v době kdy v chaloupce pod zámkem, z našeho pohledu vlevo, byl zrovna u babičky dvanáctiletý Fritz Untunlich, na svůj věk neobyčejně vyspělý. Za normálních okolností by si jej snad ani Mici nevšimla, páč jí už bylo dvacet čtyři, ale místní chlapci se aktivně podíleli buď na říšském válečném hospodářství nebo na říšském válečném dobrodružství, každopádně byli pryč. Tak si slečna Mici vyhlédla jednou v místním konzumu milého Fritzka, když kupoval otrubový chléb s pilinami, kostku kunerolu a dvě hlávky zelí babičce na zelňačku. celá roztoužená nalákala Fritze na čokoládu a gumové medvídky pod zámek do stohu. Tam se svlékla do košilky a začala se dobývat do poklopce. Jenže stará Untunlichová šla obracet seno a jak viděla hýbat se kupku pomyslela si neco o myších a zanořila vidle. Mici vykřikla proběhla stohem a o týden později se stěhovala do dívčích pracovních brigád až někam k Vídni.

15 2
možnosti
Foto

Fritz musel za trest přerovnat snop, naštípat dříví a o gumové medvídky a čokoládu se musel rozdělit se svými sestrami. Dlouho, celé prázdniny se trápil nad osudem své první... Až se dědeček osmělil vzal ho do sklepa, otevřel okurky, nakrojil špek a otevřel mu prvního lahváče. Pak děl moudrá slova která si náš Fritz napsal do deníčku: nač zažívat lásky muka, když je zdravá pravá ruka :) Krásný den vám všem.

11 0
možnosti

Méně známý je fakt, že v Zahrádkách je také zajímavý most :-)

http://www.starepohledy.cz/index.php?action=ShowPicture&id=322442

Dnes již převážně zakrytý lesem a neviditelný, to by bylo zajímavé srovnávací foto.

5 0
možnosti

Ve fanklubu Vlasty B. na Facebooku se postupně rozvíjejí teorie, proč není na fotografii živá duše lidská, ani zvířecí. Zatím to vypadá, že všichni jeli na výlet do dvou hospod. https://goo.gl/C8pZ4q a https://goo.gl/C7GAZ9 :-)

5 0
možnosti

J75i20ř72í 51N72o71v12á43k

10. 2. 2017 14:02

Tu nepalcenou reklamu jste si mohl odpustit! ;-€Rv

0 0
možnosti