Diskuze

Zeman: Chartu mi nikdo nepřinesl, Ovčáčka bych na den adoptoval

Evropská unie nedokáže bránit své hranice, nedeportuje podezřelé osoby, a potom se diví teroristickým akcím. V reakci na teroristické útoky v Evropě to uvedl prezident Miloš Zeman. V rozhovoru pro Blesk.cz se vyjádřil i k 40letému výročí Charty 77 nebo své plánované návštěvě Bílého domu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

I když nebylo snadné dostat se k autentickému textu Charty (prakticky jedinou možností bylo mít ve svém bezprostředním okolí nějakého signatáře - a těch bylo velice málo), lidé základní obsah Charty znali z vysílání Hlasu Ameriky nebo Svobodné Evropy.

Většina obyvatel republiky však Chartu ještě dlouho po jejím vzniku považovala jen za nezodpovědnou provokaci. Přišla totiž v době, kdy nejhorší normalizační řádění skončilo, a v lidech sílil pocit, že už mají bolševika zase na háku. Husákovi se jeho rekonstrukční plán celkem uspokojivě dařil: postupně si koupil loyajalitu obyvatel soustavným zvyšováním životní úrovně a pohody. Žádná jiná země komunistického tábora neměla k západnímu spotřebnímu a majetkovému standardu blíž než my. Režimním ideologům sice už skoro nikdo nevěřil ani nos mezi očima, ale komunisté se spokojili s tím, že je nikdo veřejně nezpochybňoval - nic víc nepotřebovali a nežádali. Obě strany celkem úspěšně usilovaly o dosažení maxima možného, a činily tak ve spontánní shodě.

Charta 77 však v bolševikovi vzbudila hysterickou agresivní reakci, která se dotkla všech, a nabourala tak namáhavě vybalancovaný status quo. Vrátila se rétorika i praxe brutální normalizace, na kterou se všichni snažili zapomenout. To se nelíbilo nikomu. Není proto divu, že chartisty tehdy podporovala jen zanedbatelná část populace. S organizovaným podepisováním protichartistických rezolucí měl jen málokdo morální problém. Většina lidí své odmítavé a podezíravé postoje začala přehodnocovat až o pět let později - po smrti Leonida Brežněva, a zejména pak s nástupem Gorbačovovy perestrojky, která v rozporu s očekáváním svého iniciátora definitivně nasměrovala obludnou komunistickou lež na smetiště dějin.

Nevěřím, že by Zeman tehdy Chartu podepsal: každý signatář se totiž vědomě vyřazoval ze společnosti. Sám jistě ví, že udělal dobře: jako signatář Charty by nikdy nemohl uveřejnit svůj slavný článek o ostrovech pozitivní deviace, kterým předznamenal zánik domácího bolševismu.

0 0
možnosti

dosazuji Ladislav Prikryl

0 0
možnosti

napíšu jen pár slov STRUP, BURAN, POPULISTA, OCHLASTA jméno či jméno si dosaďte sami

4 1
možnosti

pardon nějak se to ztratilo

0 0
možnosti

napíšu jen pár slov STRUP, BURAN, OCHLASTA, POPULISTA jméno či jména si dosaďte sami

1 0
možnosti

Člověk zasluhující už pouze soucit. Na Vysočině mu bude nejlíp tady se jen trápí když si pár vejlupků z něj udělali zlatý byznys

2 1
možnosti

Nedalo mě to a poslechl jsem si rozhovor celý ,i když Blesk nečtu. Nechybí I dnes něco z toho rozhovoru???? Proč to nepodáte celé i s tím onanováním.??:-)

0 0
možnosti

Ta Milošek čekal, až mu někdo chartu přinese ? To je teda myslitel, tak blbá výmluva. Milošek ještě měl nožičky jakž takž v pohodě, mohl se zajímat a zajít to podepsat. Dnes už je to jiné dnes je v podstatě mrzák a pohybuje se jen s obtížemi.

5 0
možnosti
Foto

Dal jsem si tu práci a přečetl jsem si ten velmi přehledný seznam "signatářů" Charty 77. Musím zde sdělit svůj dojem: žádné opravdu významné osobnosti jsem tam neviděl, dva tisíce lidí jsou ve srovnání se 17 miliony tehdejších obyvatel ČSFR opravdu jenom skupina.

Vydávat banální připomínku, že ČSFR podepsala deklaraci lidských práv a že se má podle ní i řídit za klíčový dokument je nepochybně přehnané.

Je to minulost a jako takovou to musíme také zařadit do archivů..

4 19
možnosti

Tak vzhledem k tomu, jaký humbuk kolem toho tehdy udělali vládní komunisti bych řekl, že jste (opět) naprosto mimo. A že to byla oproti 17 milionům lidí jenom malá skupina je argument naprosto dětinský . Pletete si Chartu s nějakým oficiálním referendem, ve kterém bývá samozřejmě účastníků pro nebo proti podstatně více.

A jen tak bokem, významných lidí je v seznamu Charty hodně (např. Jan Patočka, Jiří Němec, Václav Benda, Václav Havel, Ladislav Hejdánek, Zdeněk Mlynář, Pavel Kohout, Petr Uhl, Ludvík Vaculík a Jiří Hájek), ale samozřejmě že tak významný člověk jako byl Mohorita, Jakeš ani Biľak to bohužel nepodepsali.

13 0
možnosti

Doporučuji na Seznamu zveřejněné platy Hradní bandy - to by jeden blil...

5 3
možnosti

Tak jsem se podíval, hm, platy slušné. Dost mne překvapilo, že Forejt měl nižší plat než Ovčáček. Zarážející je pro mne něco jiného: jak je možné, že se novináři nezajímali o platy hradních pracovníků za Havla (myslím, že se tam mnozí proháněli na koloběžkách za srovnatelné peníze) a Klause? V čem tkví ta neustálá potřeba něco kolem Zemana vířit?

3 12
možnosti

Ještě štěstí, že Milošovi přinesli přihlášku do KSČ...;-D

13 4
možnosti

Kolik je Vám let? Předpokládám, že aspoň rok ́89 jste zažil. V roce ́68 byla velmi podobná atmosféra, lidé se upírali k novým nadějím. Hlavně studenti, kteří obdivovali Císaře, Smrkovského, Dubčeka - členy KSČ. No a mezi obdivovatele patřil i Zeman. A v tom nadšení vstupovali do KSČ mnozí. Myslíte si, že kdyby v listopadu a v prosinci ́89 rozdávali na Václaváku přihlášky do OF, že by lidi nevstupovali? To jen tak k zamyšlení. Ale možná, že jste chtěl být jenom vtipný a o myšlenku Vám nešlo.

2 6
možnosti