Diskuze

Zestárnout v Česku často znamená třít bídu. Seniory ničí dluhy i podvýživa

Málo topí i svítí a slovům lékaře o pestřejším jídelníčku se mohou nanejvýš pousmát. Chudoba české seniory nepostihuje masově, některé skupiny ale v materiální bídě prokazatelně žijí, přibližuje další díl seriálu iDNES.cz Chudoba v Česku. Největší problémy má několik desítek tisíc samostatně žijících důchodců, hlavně žen.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
FS

Ježíšek, když uzřel bídu mnoha důchodců v kapitalistickém Česku, hořce zaplakal a spáchal sebevraždu se slovy ... když ONI co poctivě a obětavě pracovali pro společnost po celý produktivní věk, dnes nemohou žít, neboť jsou donuceni k ponižujícímu nedůstojnému živoření ... tak ani JÁ žít nechci.

0 1
možnosti

Problém je, že důchodců bude stále více a bude stále méně lidí, kteří budou mít čas se o ně starat. Ostatně, jak si uvařili, tak si také snědí. Měli mít děti.

0 1
možnosti
PH

P60a64v47e94l 23H20o86r18á81k

28. 11. 2016 9:53

Za socialismu důchodci často své děti dotovali, ne naopak.

0 0
možnosti
PS

Jak si kdo ustele, tak si lehne.

Takže ano, lidé se musejí postarat sami o sebe - mit děti, dobře je vychovat,...

A i stát se musí postarat o sebe - platit si vojáky,.. protože nevidím šanci že by se někdo s hypotékou a dluhy ze studia a s penzijním spořením a živící své staré rodiče hrnul do armády.

Obávám se dokonce, že jiný než sociální stát nemá pro lidi smysl a zanikne - protože nač by lidé měli za takový stát bojovat?

Vždyť obyčejným lidem je šumák komu platí daně...

0 0
možnosti
PH

P32a10v14e86l 45H44o78r11á87k

28. 11. 2016 9:54

Do armády se velmi často a skoro všude chodí právě proto, že jsou tam lepší peníze než v civilu.

0 0
možnosti

Většina důchodců je "v pohodě", jak se tu často ozývá. Protože seniorské problémy znám, fakta v článku mi dost sedí. V Karlovarském kraji mají dnes bývalí dělníci v zemědělství, hlavně ženy (rozvedené, osamocené) důchod do 8500,- Kč. Platili jim málo a sedřely se ažaž. Problémem byla práce načerno tehdy, kdy se v 90.letech hodně podniků rozpadlo. Nikoho nenapadlo platit si sociální pojištění, nebylo povinné a za ty obyčejné lidi to vždycky zařídila mzdovka a tak podobně. To hodně snižuje důchod, stejně jako mrtvice a jiná nemoc po 50.roce věku. Další jsou ženy, které nastupují do penze a byly manželkami podnikatelů, než je vyměnil za mnohem mladší model. Někteří přímo nařizovali ženám zůstat doma, případně jim pomáhaly s podnikem. Takže důchod může dělat i 3500,- Kč nebo několik roků zaměstnání, aby se doplatilo a navýšilo do snesitelné částky. Nezanedbatelná je také část lidí, co má dluhy z akcí nebo půjček. Třeba si přivydělávali k důchodu, mohli splácet - a najednou se zhroutili. Pobyt v nemocnici a LDN znamená, že vše jde k exekutorům (nikdo s platbami nepomůže, upomínky jsou na stole nebo ve schránce) a znásobí se zůstatky dluhů. Což jsem všechno osobně také řešila a dnes ještě pomáhám poradensky. Není to snadné, ale např. pomáhá, když spolu žije víc lidí, někdy se podaří najít k sobě podobnou přítelkyni.

4 0
možnosti
Foto

M97í83r34a 89K30l51a94s

27. 11. 2016 14:25

Nemůžu si pomoci, ale většina důchodců co znám, si nežije nijak špatně. Pak je kategorie těch, zejména žen, co je nejdříve živili manželé, pak synové, tj. dnes mají naprosto mizový důchod. Kdo může za to, že skončili jako chudáci?

2 0
možnosti
MZ

Jsem starobní důchodkyně, mezi starobními a invalidními důchodci se pohybuji velmi často a mohu s čistým svědomím napsat, že článek považuji za trapný pokus o šíření poplašné zprávy. Nejsou v něm totiž uvedena notoricky známá, vědecky doložená a tudíž věrohodná a nezpochybnitelná fakta, jako např. to, že my, starobní důchodci, jsme se vesměs narodili v době těsně před druhou světovou, příp. krátce po ní, tedy v období, kdy bylo naprostou (byť okolnostmi vynucenou) samozřejmostí žít velice skromně a střídmě. Dále chybí uvedení velmi podstatné objektivně dané okolnosti, že s přibývajícím věkem člověk přirozeně ubírá na fyzické aktivitě a tak logicky nemá potřebu "futrovat" jako za mlada, a to jak co se týká objemu, tak hlavně pokud jde o složení stravy. Rovněž není nepodstatná skutečnost, že s přibývajícím věkem prostě nejsme fyzicky schopni udržovat v pořádku stejně rozlehlé obytné prostory, jež jsme dříve sdíleli s mladšími členy své rodiny, a tudíž bychom měli být schopni plánovitě a co nejdřív odejít bydlet do prostor, jejichž údržbu zvládneme. Jinými slovy bych celý obsah svého příspěvku vyjádřila velice stručně: Na co nemám (mentálně, finančně či fyzicky), to nechci, protože to zkrátka nepotřebuji.:-)

8 0
možnosti
DM

D46u93š76a97n 35M93a73s79á11r

27. 11. 2016 13:52

Dnes s vámi souhlasím, paní Zelená. Koukal jsem na tu mladou holčinu jménem Martina Vyroubalová, která článek porodila, zůstávám klidný. Opravdu o životě toho moc vědět nemůže, ale něco napsat musí, beru to s nadhledem.

1 0
možnosti
MT

Aha, stejne jako na Kypru. Tam tedy musi byt komunismus ?

0 0
možnosti
MT

Pardon, to melo by jinde. iDnes v tom má guláš...

0 0
možnosti
JK

Daleko víc by mě zajímalo, PROČ mají ti lidé tak nízký důchod. Co dělali pro to, aby ho měli co nejvyšší..

Nemám ráda takové děsivé články, protože mám ve svém okolí lidi, o kterých vím, že se nijak nevzrušovali myšlením na budoucnost.

Např. moje sousedka, Dlouhé roky nepracovala vůbec, považovala za jistotu, že má manžela horníkem, a tudíž vystaráno... Pak se rozvedli, a ona nic moc, žádná velká snaha - šla pracovat jako uklízečka a ještě na zkrácenou pracovní dobu. A nakonec, když v podniku, kde uklízela a byla 3 roky před nárokem na důchod, přišla větší restrukturalizace a o jednu uklízečku snížili počet - tudíž chtěli po částech rozdělit její práci rozdělit a přidělit ostatním - bylo jich tam 10 - tak se milá sousedka naštvala a dala výpověď. Pak se už jen po chvilkách potloukala v zaměstnání různých pomocných prací a střídala to s nemocenskou. Umí obkecávat, tak jí to vždycky vyšlo. Teď už má pár let vlastní důchod, ale absolutně mini... a zuří. A obviňuje všechny, jen ne sebe.

A podobných typů znám víc...

3 1
možnosti
MP

Podobnych typu je temer cele Cesko. Politici nedelaji nic a lidi je za to voli. Nikdo nikdy nenavrhne snizit odvody a nechat lidi sporit a investovat na duchod sami sobe, protoze:

1) Cesi nejsou zvykli ze by se meli starat sami o sebe, porad si mysli ze stat se ma starat

2) "Investovat" je v Cesku prinejmensim sproste slovo

3) Financni vzdelavani a zdroje informaci o investovani a sporeni na duchod v Cesku neexistuje

Srovnani v s USA - lidi si tady spori sami v ruznych typech duchodovych uctu:

1) 401k je ucet vetsinou zrizeny zamestnavatelem ktery do nej tez prispiva vetsinou 3% ze mzdy

2) Pokud zamestnavatel nenabizi 401k tak si zamestananec muze zridit vlastni IRA ucet nebo ROTH IRA ucet kde si spori sam a investuje sam (self-directed IRA account)

3) benefit-defined pension je starsi obdoba pensijniho sporeni, vetsinou nabizena starsi generaci pouze, novi ucastnici jiz tento system mit nemohou. Tento system byl plne zrizen a sporen zamestanavatelem.

Takze kjdy se v USA na sporeni clovek vykasle, tak v duchodu dostane statni pensi od SSA ktera je ale tak mala ze s ni malokdo normalne vyzije.

Presto se nikdo nevzteka, svet se nehrouti, lidi hromadne nevymiraji v bide a nouzi (pouze ti, co se na to v mladi vykaslali), takze socialisty tu nikdo nezere jako vy v Cesku kdyz vam tvrdi ze ten statni zpusob je ten nejlepsi. neni.

1 3
možnosti
JL

To je děs. V lůnu bohaté Evropy vedle bohatého Německa, v mainstreamu globalizace.

1 3
možnosti
FM

Výše průměrného důchodu je nic neříkající suma. Uvádějte prosím medián. Jeho výše už je vypovídající.

2 1
možnosti
JK

''Výše průměrného důchodu je nic neříkající suma.''

Aritmetický průměr je statistická veličina, která v jistém smyslu vyjadřuje typickou hodnotu popisující soubor mnoha hodnot.

1 1
možnosti