Diskuze

Soud zamítl žalobu na prezidenta Zemana v kauze nejmenování profesorů

Městský soud v Praze zamítl správní žalobu na prezidenta republiky Miloše Zemana. Podali ji docent Ivan Ošťádal, kterého prezident nejmenoval profesorem, přestože pro to splnil veškeré podmínky, a Univerzita Karlova. Chtěli, aby soud prezidentovi uložil, že musí rozhodnout. Verdikt je pravomocný.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Stejně je to jen zástupný problém. Podstatou sporu je to, zda je prezident v případě jmenování profesorů jen ceremoniální figurka, nebo zda má aktivní roli a může projevit svůj názor.

Za sebe byl byl pro to, aby existoval externí arbitr bez přímého vztahu k univerzitě. Cesta, kterou k tomu zvolil Zeman, není zrovna šťastná, ale asi je to jediná možnost, jak buď konečně přiznat, že si profesory jmenuje univerzita sama (a tedy že profesor z University of Horní Dolní není srovnatelný s profesorem z Univerzity Karlovy, protože to má stejně význam "starší technik" příslušné firmy), nebo připustit, že i hlasování Vědecké rady bude dále přezkoumáváno s ohledem např. na osobnost uchazeče a tak bude zdůrazněn i společenský význam toho, že je někdo profesor.

0 0
možnosti

P24e84t41r 18H41a60h48n

22. 9. 2016 9:43

Pan Ošťádal je blb, místo aby mlčel a nechal to vyšumět, znovu na sebe upozorňuje, jaký byl všivák! ;-O

1 0
možnosti

Sám jste blb, jedna návštěva na Barťáku a byl jste agentem, pokud jste chtěl zachránit kariéru a rodinu.

1 0
možnosti

Profesor stbák je fajn vzor pro studenty ;-D.

Jinak "Bureš"/Babiš je ministr a to prezidentovi nevadí? Taky byl přece mladej, naivní a myslel si, že komouši jsou tady navždy 8-o

0 0
možnosti

STB tenkrát podepsal ten, kdo se podělal strachy, když ho několik dní vyslýchali a vyhrožovali zničením života všem příbuzným.

Zatímco Zeman byl dobrovolně komunistou a nyní je tím, kdo lidi postižené komunismem znovu perzekvuje.

0 2
možnosti

To je sice pravda, ale tedy jde o správní žalobu, pravděpodobně o nečinnostní. To je o něčem jiném.

1 0
možnosti

To patřilo jinam. Pardon.

0 0
možnosti

Není stbák jako stbák, některé soudruh prezident dekoruje státnímu řády, někteří nesmí být ani profesory.

Třeba takový Putna, toho asi souch prezident nejmenoval kvůli Stb, zatímco u Prlikánové kvůli Stb vyznamenal.

Máme to ale šikovného Lunochds, co? ;-)

3 1
možnosti

Strašně mě baví zdejší dnešní diskuze a jásání nad tím, že prezident Zeman nejmenoval profesorem StBáka. Pro Miloše Zemana totiž není vůbec důležité to, jestli někdo byl, nebo nebyl StBák, pro něj je důležité, jestli někdo je, nebo není, jeho podporovatel. Tihle tři pánové jenom odnesli svá minulá vyjádření proti Miloši Zemanovi. Je to pouze jeho osobní msta, nikoliv boj za očistu. Nehledě k tomu, že Miloš Zeman svým postupem naprosto porušil zákon o vysokých školách, odkaz na čl. 65 Ústavy s touto kauzou nemá vůbec co dělat. Řešení je jediné, příslušné vědecké rady by tyto pány docenty měly navrhnout na jmenování profesory znovu.

1 5
možnosti

T87o27m55a86s 72H54a31t63l76e

21. 9. 2016 16:09

..UK prolezlá komouši a estébáky, a asi 1100 škola ve světě.

4 1
možnosti

P98a51v20e37l 97M46a40r95e90k

21. 9. 2016 16:12

Těžko být na straně stbáka, prý tenkrát naivního, kterého navrhl kariérní bolševik, nynější rektor UK Zima

8 1
možnosti

Tak ten výsledek byl jasný od samého počátku a celá žaloba byla jen politickým gestem:-/

4 1
možnosti

Srovnávat Jitku Frantovou - Pelikánovou s doc. Ivanem Ošťádalem může pouze neinformovaný člověk či diletant plný žluči. Pelikánová se v roce 1968 jednoznačně postavila s manželem na stranu tzv. Pražského jara, který dával našemu národu naději na zlepšení poměrů u nás. Za to byla vyhozena z práce a donucena emigrovat, stejně jako její manžel, který ležel v době normalizace režimu hodně v žaludku. Doc. Ošťádal aktivně do převratu v roce 1989 spolupracoval s StB a nikdy proti tehdejšímu režimu nevystoupil. Takže hodně rozdílné osudy.

6 0
možnosti