Diskuze

Nemocenská v prvních dnech se nevrátí, neprošly ani „sick days“

Sociální demokracie a odbory neuspěly při jednání vlády s odbory a zaměstnavateli s návrhem prosadit, aby se vrátilo vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci. Neprošel ani návrh, aby firmy musely umožnit svým zaměstnancům čerpat pět „sick days“, tedy dnů, kdy mohou zůstat doma, ale je jim proplácen plat.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
AC

A73l95e63š 89C63h24u79d42ý

13. 9. 2016 8:20

Pro pana Mirka Jaroše: personalista je někdo, kdo má plnit požadavky jiných útvarů ve firmě. Tzn., příklad, jako šéf určitého úseku ve firmě, potřebuji šest lidí, personalista je má sehnat dle představ toho vedoucího. Samozřejmě má personalista právo na názor, ale jenom názor. Ve firmě jako je ta naše, je použitelný člověk na technické pozici po třech, většimou však po pěti, šesti letech. Proto jsme rádi za lidi s obrovskou zkušeností. Tzn., sedm a více let. Personalista potřebám firmy jako takovým naprostop nerozumí. Myslím, personalista všeobecně. Pokud by chod firem ležel na názorech personalistů, 90% firem je death po roce ;-) proto, nechme ležet někde hodně hluboko názor personalisty, že pokud je člověk ve firmě pět let, není dostatečně flexibilní ;-D;-D bože ;-)

1 0
možnosti
JH

J16a23n 33H91l12a21v84á19č

13. 9. 2016 8:05

Být nemocný a bez peněz je hloupé, ale existuje určitá průměrná doba nemocnosti, která se úžasně liší v závislosti na tom zda je člověk zaměstnanec nebo OSVČ. Proplácení prvních tří dnů bych zavedl a to v počtu celkem šesti dnů za rok.

0 0
možnosti
LD

"sick days" v česku ...??? a jste vůbec normální??? Kde bychom na to vzali lidi? ;-D;-D;-D

1 0
možnosti
MB

Pravda je, že nemocenská má být vyplacená celá - viz odvody ve 100% přepsané výši ... Pravda taky je, že je diametrální rozdíl, mezi přístupem OSVČ - Je jaksi zdravější :-) a zaměstnancem ... Z praxe potvrzuji, že u části pak slouží jako jakýsi benefit, po vyčerpání dovolené, se jde marodit. Ty 3 dny, jsou vhodným nástrojem zaměstnavatele - běžně proplácí + Známe své Papenheimské ... (Mj., i bez 3 dnů , se průměrná délka života v ČR - od r. 1989 prodloužila o hezkých 6 let) ! ... :-)

0 0
možnosti
PV

Nevíte náhodou někdo, na co si platím zdravotní pojištění a ostatní daně ???

2 1
možnosti
RC

zdravotni pojisteni urcite nebude kvuli tomu, abyste dostaval nemocenskou.....

4 2
možnosti
DJ

Mozna kdyby zamestnanci mohli jen podavat omluvenky jako pani poslanci z jednani PS.

2 0
možnosti
JS

Za chvíli budou stávkovat lékaři, že bychom se připojili se stávkou i my, potencionální nemocní;-)

3 0
možnosti
Foto

Tak ona je na stávku celkem vhodná doba. Dnes už zaměstnavatelé nemohou strašit tím, že za bránou čeká na moje místo pět dalších. Všichni vědí, že to není pravda.

4 0
možnosti
JK

J16a28n 77K69o62c49i90á19n

13. 9. 2016 0:02

Já tady pořád čtu o tom, jak zaměstnanci zneužívali dříve (před zavedením 3 dní zadarmo) nemocenskou . Ježíšmarjá jak? Pro 40% lidí v tomhle státě už byl samotný odchod na nemocenskou prakticky finančně likvidační, protože i 14 dní Vám naprosto rozbouralo domácí rozpočet. Já ve svém okolí v životě (a je mi 45 let) nikdy neviděl že by někdo dobrovolně šel na nemocenskou (pokud šlo chodit do práce). Naopak všichni v mém okolí (včetně) běžně přecházeli i těžší nemoci a snažili se do práce chodit neustále. Maximálně si braly dovolenou. Z hlediska fungování ekonomiky je to ta největší hovadina protože a) cestou do práce/v práci jen někoho nakazí b) neléčení i lehké nemoci spíš způsobí že člověk nepodává mnohem delší dobu maximální výkon než kdyby se pořádně zaléčil c) mnoho i lehkých nemocí pokud nejsou zaléčeny můžou po nějaké době způsobit komplikace (či zvýšit riziko nějaké chronické nemoci) které opět můžou vyřadit člověka z pracovního procesu na delší dobu nebo snížit jeho výkon. d) dovolená (v případě léčení místo dovolené) je velmi důležitá a v případě některých profesí hlavně těch kde hrozí vyhoření je naprosto kriticky důležitá jako ochrana před ním. Vyhořelí člověk opět zatíží ekonomiku (odchod z místa na které je kvalifikovanán, chybovost, psychické problémy a s tím související náklady na léčbu.). Mnoho obhájců neplacení prvních 3 dnů dovolené právě argumentuje tím, že po zavedení se nemocnost snížila, ale to je právě následek toho co píši více a i když se možná krátkodobě náklady snížili tak se vsadím že z dlouhodobého hlediska se náklady zvýší (pokud bude nástroj jak spočítat další náklady které jsem uvedl v bodech).

20 4
možnosti
MK

to, co píšete, není pravda. Pravdu máte v případě lidí s vyššími příjmy. U nízkopříjmových skupin obyvatel zejména ve směnném provozu byla plně hrazená nemocenská velmi často zneužívána, protože zaměstnanci se vyplatilo marodit. Např. krátký týden s prací středa, čtvrtek neděle. Pracovník se v pondělí ráno hodí marod, nechá se uschopnit v pátek. Za pět dní nemocenské pobere ještě o něco více než za práci středa čtvrtek, v sobotu už má volno a v neděli a pondělí jde do práce. Znám provozy, kde pokrývat takto dny v krátké týdny bylo velmi obtížné. Po zrušení proplácení prvních 3 dnů nemoci bylo po problému.

2 2
možnosti
JS

Tady se handrkujeme o pár dní a při tom je celý ten systém nemocenské na nic. Byl jsem po masivní plicní embolii na nemocenské půl roku a musel jsem ji už ukončit na vlastní žádost a i s přetrvávajícími problémy jít do práce, nemocenská je tak malá, že mi akorát tak pokryla režijní náklady, pokud má člověk nějaký standart, tak se to z nemocenské prostě udržet nedá a pokud máte nějakou půjčku, tak máte také problém. K tomu všemu si musíte na většinu léků doplatit nebo si je koupit sámRv Vše je dnes nastaveno tak, že makej a plať jak mourovatej daně a další odvody, ale jak onemocníš nebo máš dostat slušný důchod, tak máš smůlu, na nic nejsou peníze, ale na migranty se peníze našly hodně rychle;-€

11 3
možnosti
JV

A to by jako ten vysoky standard neslo odlozit na par mesicu ? A zabyvat se pouze ctenim, pocitacem, TV ?

2 11
možnosti