Diskuze

Turistické stezky by mohly přetnout i soukromé pozemky, bez svolení majitele

Na podzim vláda projedná zákon, který potěší zejména členy Klubu českých turistů. Po letech se dočkali předlohy zákona, který má ochránit turistické stezky. Ty budou smět vést i přes soukromé pozemky. A jak zjistila MF DNES, povolení k tomu začnou nově vydávat obce. Nikoli majitelé daných pozemků.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Je na čase si přiznat, že to slavné značení je zastaralé. Je nevstřícné k cizinci/neznalci. Co si má myslet o červenén pruhu napříč? Nejspíš: vstup zakázán.

Řešením na úrovni doby je, aby každá značka obsahovala úplnou informaci, obdobnou jako na stávajících směrovkách na řídkých rozcestnících. Navíc s přesnějším vyznačením šipky.

0 1
možnosti

Naopak. České značení je absolutní světová špička. Přehledností, jednoduchostí, hustotou sítě.

0 0
možnosti

M81a56x 59B59r31a50u72n

16. 8. 2016 19:45

Poslední dobou mám pocit že začíná být poněkud přestezkováno. V kdysi klidných místech uprostřed lesů kde jste nepotkali živáčka se objevují cyklo nebo pěší stezky a spolu s nimi i hordy řvoucích exotů. Chápu stezky v určitých rekreačních oblastech, ale mít v brzké době přes lesy víc stezek než je ulic v New Yorku to je snad úchylka. Pozor na to, aby se z kdysi fajn nápadu značení stezek nestal obtěžující moloch.

1 0
možnosti

zajímavý nápad.Aspoň by se uvolnila část turistické stezky,modré značení, v našem prostoru. Trasa vede z Trutnova přes kolem Břečtejna do Mladých Buků a pak do J.Lázní. V prostoru mezi Peklem a golfovým hřištěm Grunda, je uzavřen prostor pod Břečtejnem. Stezka vede kolem Havlovy chalupy, Turisti tam chodili 60let a ani tajným to nevadilo. Stezka je uzavřena od doby,kdy si Daša vzala Havla za manžela. Jedná se o usek,cca, 150m. Po uzavření tohoto prostoru,se toto všechno obchází cestou,necestou v délce 0,6km

1 0
možnosti

Tak to návrat ke komunismu, P8-oředstava, že mi přes zahradu budou cajdat davy s pobíhajícími dětmi a psíky je fakt dost těžko zkousnutelná. Kdo to mohl vymyslet, to si snad jen redaktor vycucal z prstu aby nas..l národ.

2 0
možnosti

Přes zahradu, nebo dvůr ne.

0 0
možnosti

V zákoně 114/1992 o ochraně přírody a krajiny § 63 se říká, že právo volného průchodu má každý přes pozemky ve vlastnictví nebo nájmu státu. Toto právo však neplatí pro vstup na dvory, sady, zahrady, vinice, chmelnice... Z toho logicky vyplývá, že když si sama na své volně přístupné zahradě zřídím svou pěšinu, tak to neznamená, že je volně přístupná všem.

A co se týká věcného břemene vstupu na komunikaci nebo pěšinu i zaužívanou léta (rozumí se soukromou - ne tedy ve vlastnictví státu),

tak tato skutečnost užívání musí být zapsána na Katastrálním úřadě toho kterého pozemku.

Snad se ve změti tolika zákonů a jejich novelizací neztratí sami zákonodárci.

1 0
možnosti

navíc ten vstup neplatí pro případy, kdy by vstup na pozemek způsobil škody

1 0
možnosti

J82a73n 54K11o74c51i28á95n

16. 8. 2016 12:26

Já nevím, ale mám někdy pocit, že diskutéři na iDNES snad nikdy neopouštějí své byty. Opakovaně se tu vyskytuje námitka, že turisté na značených značkách dělají nepořádek. Prakticky každý týden jsem někde na výletě na nějaké značené stezce a v životě jsem neviděl nepořádek který jde připisovat pěším turistům. Ano v české krajině je spousta hromad bordelu, ale u těch jde spíše svým složením a množstvím spíše černé skládky vyvezení někým autem po polní cestě. Občas se také vyskytuje větší koncentrace odpadků na různých turistických atrakcích (hrad, památné místo), ale tam se na tom opět spíše větší měrou podílí "autoturisti" který ty památky obrážejí autem. V našem sportovním klubu který má desítky členů NEEXISTUJE aby někdo vyhodil třeba balení od tatranky někde cestou a mám odpozorováno, že drtivá většina lidí co potkávám jsou taky takoví.

5 0
možnosti

Já viděl odpad vždy jen u velmi frekventovaných cest a jde o takzvané "masňáky". Za to na mých oblíbených cestách, aby člověk odpadek hledal.

0 0
možnosti

Vrátila jsem se z týdenní dovolené z Lužických hor. Zamlada jsme tam jezdili na vandry, víkend co víkend. Dnes je tam Národní park, ale ten bordel kolem turistických cest, to je prostě katastrofa. Sklo, plasty... Paradoxně ti, po kterých nikdo nenašel ani smítko, tedy vandráci, jsou tam opět nezvaný a pokutovaný element. Nás naučili, že musíme být neviditelní, nic po nás v lese nesmí zůstat, přijde mi to zcela přirozené. Tedy s výjimkou exkrementů, které ale zůstaly zahrábnuté v zemi.

Nebudu se tedy divit, když s tím majitelé pozemků nebudou souhlasit.

6 0
možnosti

Však proto podle mně chce vláda ten zákon, protlačit ty turistické trasy přes soukromé lesy a pole i přes vzrůstající odpor majitelů.

1 0
možnosti

Každý tady držkuje na majitele pozemků, ale o chování některých českých turistů už se nezmiňuje... U nás, v ochranném pásmu kolem přehrady, v nádherné přírodě, otevřeli cyklostezku, od té doby všude odpadky, bordel, humus. To třeba potkáte rodinku na kolech, kde taťka děcku ještě sám poradí, že má tu prázdnou PETku zahodit do lesa. Pak se divte, že lidem vadí turisté na jejich soukromých pozemcích, když se tolik z nich chová jako čuňata. A to, že se státu otevírá možnost kdykoliv vám nařídit zbourat plot a nechat si vybudovat cestu přes zahrádku, o tom už skoro škoda mluvit. Zatím se sice tváří, že tohle dělat nebudou, ale kdo jim v tom zabrání, až se jim zachce? Chápu turistickou stezku v Anglii přes soukromou pastvinu, ale tady v Čechistánu, kde se lidé neumí chovat k přírodě ani cizímu majetku, je to něco úplně jiného :-(

4 1
možnosti

a co je tedy lepší ... rozprodat přírodu a uzavřít pouze pro vlastníky, nebo ponechat přírodu tradičně dostupnou s tím že jsou tu určité problémy ? Ten článek jste evidentně nečetla, páč píšete něco přesně naruby ... přes zahrádku vám nikdo trasu nepovede.

1 1
možnosti

Právo užívat vybrané cesty ležící na cizím soukromém pozemku je běžné po celém světě. Někde je to vymezeno tak, že ta povolená cesta je určena explicitně vyznačením (které majitel pozemku pochopitelně nesmí poškozovat), někde je to dáno jednoduše její dlouhodobou existencí nebo jinými pravidly, třeba i jen tak, že když neškodím, tak mohu projít. Takže nechápu ten povyk, co tady tropí někteří diskutéři, kteří zřejmě trpí představou, že soukromý pozemek je nějaký stát ve státě, kde jediným, kdo určuje pravidla, je vlastník. Pro další informace doporučuji např. článek na Wikipedii:

https://en.wikipedia.org/wiki/Right_of_way

3 1
možnosti

Ono asi hodně záleží na četnosti těch cest. A na možnosti pohybovat se po celém pozemku i mimo ty cesty, jako je tomu u nás.

Kde máte cestu, která respektuje rozložení pozemku, takže ta cesta majitele v podstatě nijak ekonomicky neomezuje a kde je zákaz se na soukromém pozemku mimo tu cestu pohybovat, ta nevidím žádný problém.

Kde ale značkaři KČT vytýčili za socíku cestu přímo skrz nějaký les, protože tam nějaký jouda na traktoru udělal přes ten les nový kratší průjezd než vedla původní cesta a hranice pozemků tehdy nebyly, takže cesta nemohla vést po nich, tak potom když se pozemky vrátily soukromým majitelům, leckde ta turistická stezka vede tak, že narušuje úmysly toho soukromého vlastníka lesa.

A potom vzniká problém.

2 0
možnosti

Nazdar Miso, obecne souhlas, ale i v okoli Sydney se da v pohode provozovat turistika - Lane Cove je v podstate uprostřed města a přitom jsi v bushi... Z Cronully jsi na Bundeena za pul hodky ferinou a i tam se da krasne prochazet. Ono je tezke srovnávat tak rozlehle uzemi jakym je Australie a CR. Vem si jen, jak jsou v AU obce daleko od sebe a jak jsou daleko od sebe tady v CR. Proste nez by někdo nekam dosel, tak padne zizni :-). Ta tradice se proste nevytvořila, protože tam k tomu nejsou podmínky. Vyjed ale za město a je to lepsi. Tasmanie byla v tomto super...Mej se paradne..!

1 0
možnosti

Tady se ale jedná o možnost volně procházet přes soukromé pozemky, často proti vůli jejich vlastníka.

V Austrálii to je možné?

1 0
možnosti