Diskuze

Les u Olešné umírá i rok od ničivého požáru, připomíná ho jen pár stromů

Před rokem se mezi obcemi Olešná a Chrášťany rozhořel rozsáhlý požár lesa a polí. Hrozila ztráta až 60 hektarů porostů, oheň nakonec zničil jen šestinu plochy. „Stromy usychají ještě nyní rok od požáru,“ říká jednatel Městských lesů Rakovník Jiří Lengyel. Bývalé požářiště přesto zarůstá a postupně se opět zalesňuje.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MJ

Požár je problém pro zvířata, ne pro rostliny, ty na spáleništi narostou rychleji než na pasece.

1 0
možnosti
JE

Tak mě v souvislosti s tímto požárem zajímá, zda by se v takových extrémních letních vedrech a suchu nevyplatilo majitelům sklízeného pole nějak lépe zajistit operativnější zásah proti vznikajícímu požáru. Kombajny jsou dnes velmi výkonné a celkově jich není tolik jako dříve. Někdy stačí zorat několik brázd a oheň už nepřeskočí. Konkrétně na tomto případě je vidět,že komplikace a opožděné plnění od pojišťovny mohou způsobit obrovské potíže velkému majiteli a soukromníka by to snad úplně položilo.

0 0
možnosti
Foto

Vidím na spáleništi ostružiny, traviny, břízy, habry ... Když se procházím našimi lesy, vidím "náletové" buky, duby, habry, smrčky, borovičky, břízy ... jenže místo aby měl hospodář z těch malých odolnějších semenáčků radost, tak přijde mechanizace a udělá razantní prořízku. Tak je to i u tohoto případu. Příroda si poradí sama, jak vidno v Severských zemích. Nám nabízí zadarmo sklízet. Ale chápu, že by pak nebylo dotací a x firem by nemělo kšeft ...

4 0
možnosti
VO

V36í32t 72O31ž92a21n45a

14. 8. 2016 10:47

Všechno dřevo odvezou, a pak se diví, že je půda "zbavena živin".

0 0
možnosti

dřevo jako zdroj živin nic moc.

Dřevo = celuóza, což je víceméně jen uhlík v dost těžko přístupné formě

0 0
možnosti
JS

Jasně, spálit nebo odvézt tu veškerou biomasu z lesa pryč. To je cesta jak obnovit lesR^

0 0
možnosti
SP

to se v lese dělalo odjakživa :-)

0 0
možnosti
MP

Tady je krásně vidět jak se pisálci úplně brání nějakému pozitivnímu nadpisu, pár stromů ještě usychá, ale jinak les komplet zarůstá a zalesňuje se, ale nadpis zní ,,Les umírá".

14 0
možnosti
ZS

Požár je přirozeným prostředkem obnovy lesa stejně jako kůrovec. Je třeba nezasahovat, nechat ho volně šířit, a hlavně nezalesňovat. Zeptejte se Bláhy z Hnutí Duha, ten vám vysvětlí, jak se správně vytváří divočina. Rvzelení fanaticiRv

8 3
možnosti
Foto

Bez zásahu človeka zasiahol požiar les priemerne raz za 300 rokov. Sekvojové lesy v USA by bez nich nevznikli.

So zelenými som mal tú česť a tí vôbec netušili, čo je prales. Viď protesty proti výrubu v Poloninách, kde väčšina lesov bola založená za Prvej republiky, pretože vtedy tam došlo k rozsiahlym plošným výrubom. Pritom priemerný vek vyrúbaného stromu v ČR alebo v SR presahuje 100 rokov. Snažil som sa jednému z nich vysvetliť, že skutočne vzácnych častí sa výrub nikdy netýkal ani tak soro nebude, pretože sú jednoducho také neprístupné, že sa tam ťažba neoplatí a preto tam vlastne pralesy existujú. Je to marné, je to marné, je to marné... podľa nich je skoro každý les so statnými stromami pralesom.

3 0
možnosti