Diskuze

Při pokusu na táboře začalo hořet. Čtyři chlapci jsou vážně popálení

V pátek v podvečer se čtyři chlapci vážně popálili při chemických pokusech v rámci worskshopu na táboře u obce Oldřichovice na Třinecku. Záchranáři je převezli do popáleninového centra Fakultní nemocnice v Ostravě.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Už docela nepochopitelný problém je ten, že tyto pokusy s ohněm se dělají ve zvýšené chraněné krajinné oblasti, uprostřed lesa poblíž vrcholu Javorového.

0 0
možnosti

Tohle je strasna tragedie s nasledky na cely zivot. A ta bolest u popalenin je priserna.

0 0
možnosti

J61a71n 44L36i94b43i64c73h

23. 7. 2016 16:21

Hořlavina obvykle dobře hoří a když je horko může vzplát i sama od sebe, zjevně si to někdo neuvědomil.

0 0
možnosti

Kteroupak hořlavinu máte na mysli, že by dokázala vzplát sama od sebe?

2 0
možnosti

Jo taky nechápu proč i u takovéhle zprávy musí autor volit anglický výraz. Kdyby to bylo slovo ryze anglické tak budíž, ale čeština má název již postaletí. Zřejmě autor je jen pologramot...

1 1
možnosti

Když si vzpomenu co jsme dělali ve škole v chemických praktikách (řádně poučeni naším učitelem chemie co se může stát, když nebudeme opatrní)a potom zkoušeli tajně doma. Občas se stalo, že se někdo popálil (a potom od táty dostal pár facek - další důvod být opatrnější) do školy přišel bez obočí. V kapse jsme mívali krom špagátu a kudly i uhlíky z monočlánků a kus zinku, hliníkový a měděný drát někteří v lahvičce i rtuť z teploměru. A spoustu dalších pokladů. Dnes děti znají jen mobil, tablet a když se trochu popálí, hned se jede do nemocnice! S těmito zkušenostmi žijeme a umíme si poradit v řadě věcech.

2 0
možnosti

Chyba byla asi především u vedoucích, nebo toho, kdo tuto činnost řídil. On měl poučit o rizicích a dbát na bezpečnost - to platí obecně. A měl to být člověk, který ví co dělá a jak se to má dělat (vzdělání, zkušenosti) - nedělat pokus podle příručky, nebo videa!

1 0
možnosti

Se soudy bych počkal na oficiální vyšetření. To může být jak chyba vedení tábora, tak leknutí chlapců, neopatrnost při manipulaci apod.

A těm co se diví, tak dnes je mnoho odborně zaměřených táborů. Takže k plavání, běhání apod., mají programy se specifickým zaměřením. Třeba k chemii.

Docela takovým táborům fandím, protože potřebujeme, aby se děti začaly zabývat takovou činností, která posléze ovlivní jejich profesi. Sociologů a dalších máme mnoho. Teď potřebujeme nové generace, které budou vyrábět peníze na ty humanitní povolání.

Přeji dětem rychlé uzdravení a návrat s co nejmenšími následky.

10 2
možnosti

Já ty děcka spíš tak trochu i lituji.

Škola jim nedá pokoj ani o prázdninách.

Pochybuji, že co se nezvládlo za 10 měsíců, se stran přístupu k technice dožene za dva měsíce.

Ty naše možnosti, jak učit techniku, už dnes neexistují. Například za našich dob, jak zemědělci dovezli zemědělské stroje z pole, tak je "zaparkovali" na neohrazenou volně přístupnou planinu u družstva a tam to stálo přes zimu až do příštího roku, kdy bylo třeba zase s tím jet na pole.

To byla škola techniky pro nás děcka! Prolízali jsme to, válčili tam, rozšroubovávali, vytahovali naftu a olej na "podporu" ohníčků....

0 1
možnosti

Měli podle televize dělat takzvané Faraónovy hady.

Tam, se v verzi, kterou asi použili, potřebuje takových 20 - 40 mililitrů lihu na vytvoření ohně a tepla.

Vedoucí byli pravděpodobně nějací sluníčkáři bez základního technického - chemického vzdělání a příslušné praxe a tak porušili základní bezpečnostní předpisy - odhaduji, že v dosahu ohně a v držení těch děcek nechali celou flašku lihu - jeden litr.

Líh je totiž hořlavina první třídy, tudíž velice vznětlivá a navíc velice nebezpečná, protože její plameny jsou zvláště na slunci velice špatně vidět.

Ti kluci se buď polili před pokusem a zatajili to a potom od plamene toho pokusu chytli.

Nebo měli tu flašku s lihem otevřenou u plamene, ta jim chytla, oni se lekli a polili se hořícím lihem. Což z dálky mohli i vypadat jak výbuch.

9 0
možnosti

Líh je problém - zapíjí se do kůže a špatně se hasí.

Ale s hodnocením vedoucích bych počkal, až jak bude konečné vyšetření.

Ono to může být skutečně jen o nepozornosti, neuposlechnutí pokynů vedoucích apod., zrovna tak o zanedbání dohledu.

3 1
možnosti

Sice neznáme detaily, ale vždyť přece existují spousty pokusů, které se obejdou bez množství hořlavin a stejně jsou efektní. Vypadá to, že tady někdo podcenil bezpečnost. Už jen to, že byli popálení čtyři kluci a dva z toho dost vážně svědčí o tom, že hořlaviny muselo být větší množství. Dětem v tomhle věku hořlaviny do rukou nepatří, v tomto případě navíc bez přímého dozoru. Nápad s workshopem byl dobrý, ale provedení evidentně špatné.

1 0
možnosti

Dokonce naopak - nenapadá mne žádný opravdu pěkný chemický pokus, kde by bylo potřeba větší množství hořlaviny.

2 0
možnosti

Když si vzpomenu,jaké ptákoviny jsme vyváděli jako děcka.....

7 1
možnosti

Nevite proc a jak se to stalo a kritizujete. Ano je to velky prusvih,chudaci deti a nasledne rodice,ale snad to vsechno dobre dopadne a kluci za rok pojedou znovu. Mam syna na chemicke skole a doufam ze ho to bude stale bavit,nebot si to vybral sam,protoze to ma budoucnost....

10 1
možnosti

30-40% těžkých popálenin je bohužel postižení na celý život. Ale třeba to překousnou a přeci jen pojedou.

2 0
možnosti