Diskuze

Pád komunismu byl vzpourou proti starcům. Teď dorazila k Arabům, míní expert

Pád komunistických režimů ve střední a východní Evropě, rozpuštění Varšavské smlouvy, likvidace RVHP a nakonec zhroucení Sovětského svazu. To všechno jsou události, které stály na počátku konce světového uspořádání zrozeného z II. světové války, připomíná v analýze politolog Michael Romancov. V současném světě podle něj podobným procesem prochází svět arabský.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

;-D..myslím si, že demokratické volby v USA, které přivedly do Bílého domu J.F. Kennedyho ("co nám tady chce ten poručíček někde z Indočíny vykládat"..admirál námořnictva, který podepsal s Japonci kapitulaci) forzírovaly USA o 50 let dopředu...;-D

0 0
možnosti
MB

Wow, takto jsem asi taky expert ;-D

0 0
možnosti
Foto

Okay, podívejme se tedy na ty Arabské starce.

Mursí - 30 let u kormidla, v době svržení nějakých 82 let. Nahrazen Sísim, což je mladší varianta Mursího jak přes kopírák (je mu "jen" 60). Egypt se nezměnil.

Asad - Bašárovi je 50 (mladší než Merkelová - 61 let, která je už 10 let u korýtka - či Junkers - 62 let, svého času 19! let jako premiér Lucemburska...diktátor jeden). Sýrie, občanská válka - konec v nedohlednu.

Kaddáfí - 68 let v době svržení, u kormidla 42 let. Rozvrácená země, občanská válka.

Ben Ali - 24 let u korýtka, 74 let v době svržení. Tunis to tak nějak jediný sám o sobě dal, jen ten turismus oproti době Ben Aliho neprospívá, narozdíl od Islamistů.

Saleh - 22 let u korýtka, 70 let v době svržení; Jemen v občanské válce

Al Khalifa - 60 let v r. 2011, Bahrajn je pevný spojenec Západu, potlačil remcaly, cca. 10.000 porůznu zmizelých, umučených a postřílených v ulicích. Stále spojenec jen v roce 2011, stále u kormidla, nikomu to nevadí.

V čem je to tedy společné s dobou pádu železné opony?

2 0
možnosti
JP

Arabský svět se především zprůmyslňuje a průmysl se neslučuje s omezováním svobody lidí, s feudalismem a silnými církvemi.

0 0
možnosti
Foto

J42a33n 10Č61e31r48m71á92k

7. 7. 2016 10:31

mícháte hrušky s řepou...

Je pravdou, že průmysl vyžadoval vzdělanou a myslící lidskou sílu a že potřebuje trochu jiné zřízení, než feudalismus.

Ovšem omezení svobody mu až tolik nevad, jak je vidět v Číně, Vietnamu a celé JV Asii.

A církve jsou naopak prospěšné, neboť posilují svobodu jednotlivce, pomáhají mu utvářet si kritické a svobodné myšlení a studiem podpořený úsudek... Jinak církve podporují vzdělání obecně a to napříč majetkovými i společenskými vrstvami a podílejí se tak na rozvoji svobodné a sebevědomé společnosti a jejím rozvoji.

A to ve všech zemích, kde působí. Tedy, alespoň to platí o křesťanství.. A vzdělané lidi dnešní průmysl i společnost velmi potřebuje...

0 0
možnosti
LH

tenhle "expert" taky rozumí všemu...

0 1
možnosti
MK

Pravdou je že ÚV připomínaly gerontolická sezení ale srovnávat to s Araby? To chce opravdu velkou představivost:-)

0 0
možnosti
PT

Ale "drobný" rozdíl tady je, ideologií naší kultury je demokracie, takže i totalita má stále tendenci erodovat k demokracii, u mohamedánů je tomu naprosto jinak, jejich ideologií je Islám, takže každá totalita má snahu vykvést do totality ještě horší islámské.

Výstižně to řekl bývalý turecký president Ataturk "Islám je mršina, která otravuje jejich životy", a je důvodem toho že to v jejich zemích vypadá jak to vypadá, zaostalost, násilí, teror, válka. Rozhodně bychom neměli dopustit aby tuhle "mršinu" tahali i k nám, kdo tuhle teologii nemorálního beduína nechce odložit, tak ať se necpe do kulturní Evropy. Rv

2 1
možnosti

Ano, s tím souhlasím. Ale částečným řešením by bylo prostě v těch zemích muslimské strany zakázat, z politické soutěže vyloučit, aby nemohly být voleny. Třeba to egyptské muslimské bratrstvo. Koneckonců i u nás lze zakázat strany, které jsou nedemokratické. Když by byly muslimáci odstaveni možná, že by za nějakých 20 - 30 let standardní politické soutěže po nich ani pes neštěkl. :-)

0 0
možnosti
MJ

Důvody pádu "komunismu" byly daleko pragmatičtější. Západ potřeboval nová odbytiště, levnou pracovní sílu, obyvatelstvo východního bloku nebylo zadlužené, takže bylo možné na nějakou dobu odvrátit krizi finančního systému částečných rezerv zadlužením lidí východního bloku a poplacením starých dluhů na Západě. Že tomu tak bylo a je, o tom svědčí uplynulých 26 let, kdy žádná země bývalého východního bloku se nedotáhla na ty bohaté země Západu, obyvatelstvo je zadlužené, vlády jsou zadlužené, zboží se prodává za morbidně vysoké ceny vzhledem ke mzdám a je nekvalitní.

-

PS: opravdu nejsem fanoušek starých pořádků před rokem 1989.

2 6
možnosti

Nesmysl. Rv

Lidé měli komunistů plné zuby + soudruhům ten socialistický chudobinec padal na hlavu. Proto lidé komunisty svrhli.

1 0
možnosti

Všechno, co je založeno na násilí, nátlaku, lži a donucování se dříve či později rozpadne, neb to zůstane na věky v myslích a srdcí lidí. Každá křivda, každý zločin a každé vydírání. Lidé sic k těmto jednoduchým zkratkám inklinují, neb jsou hříšní a každý chce prosadit sám sebe, není-li tento hříšný sklon zmírněn zdravou porcí pokory, tací lidé vždy budují marná díla. Ačkoliv křesťanství je náboženstvím lásky a milosti, dodnes mu někteří nemohou přijít na jméno, kvůli inkvizicím, upalováním čarodějnic a dalším zvěrstvům, přestože nic takového ve skutečnosti křesťanství pro své šíření nepotřebuje a Nový zákon má sílu sám o sobě oslovit (mnohá) lidská srdce. I zde tedy vidíme, jak to dopadá, když se něco staví na nátlaku. Nátlak potřebuje energii a protože neexistuje dobrovolnost a elementární shoda většiny lidí, musí to být permanentní nátlak, aby se obludná stavba nezřítila. Jenže tato energie není nekonečná. Jednou se vždy vyčerpá a stejně se to zřítí.

A přitom lidé mají k dispozici takový úžasný systém, kterému většina lidí ráda podlehne, neb se v něm velmi dobře žije. Systém je to mírný, laskavý, tolerantní , spravedlivý, logický, zříkající se násilí, pokud to není vyloženě nezbytné a tento systém se jmenuje liberální demokracie. Tudíž, kdo chce postavit něco dobrého, něco co přetrvá a něco, díky čemuž na něj budou jeho děti s láskou vzpomínat, měl by přiložit ruku k tomuto dílu, a neplýtvat časem egoistickými marnostmi. R^

0 0
možnosti
JS

J96a50n 10S54e21m59i53k

6. 7. 2016 21:37

to srovnani padu komunismu s arabskymi zememi bych neprehanel-

-zasadni rozdil byl ze u nas i ve vsech zemich vychodniho bloku lidi v podstate chteli to same, a meli jasny vzor a smer kam chteji jit -Zapadni Evropa, takovy politicky system, takova ekonomika (to ze se mnoze zdrahali pouzivat slovo "kapitalismus" nic nemenilo na tom ze cheli byt 'jako zapadni nemecko')

-u arabu , tam to je jine, tam neni ta jednotna vize, tam neni zadny jednotici vzor, a koneckoncu ani ta schopnost ridit spolecnost na zaklade vytvareni konsensu

....uvazovani pad komunistickych starcu=pad arabskych starcu silne zavani vychodisky invaze do Iraku: svrhneme diktatora, a oni si to pak nejak zorganizuji jako ti Polaci nebo MadariRv

2 0
možnosti