Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Britové řeší kauzu Ježíšových škol, které brojí proti gayům a evoluci

Absolutní poslušnost, odpor k homosexuálům a důsledné potírání evoluční teorie. To jsou pilíře výuky na školách křesťanských fundamentalistů, kteří jsou doma především ve Spojených státech. V posledních letech se toto kontroverzní učení v tichosti šíří i ve Velké Británii.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

R82i75c62h90a23r31d 48N50o26v41a87k 8738436561602

dejme tomu, a co proti tomu mate, to jsme dle vas vsichni povinni vyznavat vas atheismus a vase homosexualy. omyl. svobodu nazoru nepotlacite.

+1/−1
10.6.2016 19:57
Foto

B11r33o76n42i19s47l74a14v 79G80a46b21r43y74š 2632939491

To píše člověk, který tu svobodu názoru upírá druhým...

To jsme všichni povinni vyznávat to, co se píše v nějaké knížce?

0/0
11.6.2016 9:56
Foto

J19a61n 42Č95e17r41m91á35k 4449388675337

tady je asi problém jistého nepochopení... Ze strany sekulární společnosti, jež se děsí slova fundamentalistický (vrátit se na základ, dřeň věci), přičemž však i sama je často fundamentální ale i podobných uskupení, které se snaří Biblí odpovídat prakticky na vše a vůbec při tom neberou v úvahu kdy to biblista říkal, komu to říkal a jak ten někdo tehdy chápal svět...

A co se týče homo, Bible se tu staví odmítavě nejen ve Starém Zákoně, nýbrž i Novém...

Nikdo však nebude tyto lidi kamenovat či jim jakkoliv ubližova, podobně jako dnes nikdo neubližuje párům žijícím na psí knížku, tedy v konkubinátu...

Na druhou stranu nelze hřích veřejně povzbuzovat, propagovat a chválit a proto se fundamentalistické směry protestantismu spolu s církvemi katolickými a ortodoxními k problému staví odmítavě a dva homo nemúžou nikdy sesobášit ani podporovat mnohé z jejich požadavků...

+1/0
9.6.2016 21:18

M24a82r20t25i72n 30P12e29t81v90a47d 4450119577202

V Novém zákoně to téma oživuje jenom Pavel ve svých apoštolských listech. A jeho dikce je v podstatě citací ničím nezdůvodněného starozákonního soudu. Pro mě je ovšem těžiště Nového zákona v evangeliích, a mám proto velké pochybnosti, zda by s jeho slovy Ježíš souhlasil. - On přece na místo starozákonní bezpodmínečné poslušnosti dosadil osobní odpovědnost jednotlivce za bilanci svých dobrých a špatných skutků. Nikomu nevyhrožoval a nikoho nestigmatizoval. Jeho láska k bližnímu je bezpodmínečná, a jen sotva byste našel důvod k přesvědčení, že je z ní vyloučen například muž, který miluje muže. Ještě těsně před smrtí všem výmluvně ukázal, že i právem popravený zločinec může získat místo v nebi. Jako by v poslední chvíli chtěl zdůraznit, že lidský soud není rozhodující. Nezdá se mi, že by to gesto Pavel pochopil. - A historie svaté církve římské obsahuje nespočet důkazů o tom, že s mravním odkazem svého zakladatele měla - a dodnes má - nemalé a vleklé problémy.

Církev své věřící nabádá k tomu, aby milovali hříšníka a nenáviděli hřích. To je pokrytecké: není hříchu bez hříšníka - a tak je nakonec terčem takové nenávisti právě on.

Nikdo od církve nežádá, aby podporovala to, co považuje za hříšné. Ale stejně tak by se neměla k hříšníkovi obracet zády, pranýřovat ho, klást si svévolné podmínky a vyhrožovat věčným zatracením, když se jim nepodrobí. Nikdo ji nepověřil měřením hodnoty individuálního lidského života - a Ježíš něco takového dokonce výslovně zapovídá.

Církev má samozřejmě výhradní právo odmítnout nebo povolit homosexuálům církevní sňatek, a nikdo zvenku jí do toho nemá co mluvit. Ale ona by na oplátku neměla posuzovat občanskoprávní požadavky homosexuálů: jednak proto, že se jedná o výhradně světské záležitosti, a jednak proto, že je z podstaty své víry podjatá, a slušelo by se tedy spíše zachovávat neutrální odstup. Žijeme v sekulárním světě, jehož pojetí mravnosti není totožné s rigidní koncepcí starozákonní morálky.

+2/0
10.6.2016 1:26
Foto

J42a83n 36Č17e50r76m93á34k 4339948275157

Nikdo z křesťanů si nedovolí kádrovat Pavla ani jeho texty. Bible coby celek je svatá a Pavel se nikde neodchyluje od Kristova učení... A jestli někdo skutečně pochopil Kristovo učení, pak je to právě Pavel... Z Bible nelze vycucnout co se mi hodí... Ostatně v Bibli se to přímo píše, že jediné písmenko nelze změnit.,..

Jinak je samozřejmě pravda, že není hříchu bez (nikoliv hříšníka), ale přímo bez člověka. Všichni jsme hříšní. To ovšem neznamená, že s tím nebudeme nic děla. Naopak. Křesťanství člověka posouvá dál, přikazuje mu s hříchem bojovat, ne udělat z něho ctnost a důvod k hrdosti...

Stejně tak se církev k hříšníku neobrací zády a jistě neříká, kdo bude spasen a kdo nikoliv, což ostatně přísluší Kristu... Navíc spaseni nebudeme na základě svých činů, ale na základě Kristovy lásky a jeho obětí... Činy ovšem provázejí naši víru a bez nich by byla velmi pohodlná a také mrtvá, neboť říci někomu miluji Tě a ctím tě, ale jsi mi fuk dost dobře nejde... Obzvlášť někomu, komu jsem zavázán a po němž chci aby mi odpustil má provinění...

A že církve nemají co určovat co je správné a co nikoliv?... Však to určuje přímo Písmo... A právě homosexualita (či spíše homosexuální praktiky) je v ní označena za hřích několikrát. A z toho církve vycházejí a na to poukazují...

Církve nejen že mohou na to poukazovat, nýbrž přímo musí. Podobně jako na potraty či otroctví... Vše má totiž stejný základ. Pýchu a pohrdání jiným člověkem... Člověk si osobuje právo nahradit Boží zákony svými a ještě má tu drzost se v tom odvolávat na Krista a Písmo...

Jistě, člověk má právo řídit si svoji společnost, je svobodný... Ovšem úkolem církví je neustále připomínat co chce Bůh a to, že je pro nás nejlepší... Že naše právo i náš život by měly co nejvíce vycházet z Boží vůle a z Božích nařízení... Boha bychom měli milovat a respektovat, nikoliv selektovat... Alespoň pokud v něho věříme a ho ctíme... A to napříč církvemi...

+1/0
10.6.2016 8:53
Foto

B25r44o49n82i12s45l46a55v 65G63a10b27r11y43š 2902299361

Pořád nemůžu uvěřit tomu, že dospělý člověk věří takové pohádce...

Musím dát za pravdu panu Gerlachovi, jste tak nasáklý náboženskými dogmaty, že nejste schopen připustit existující realitu. To, že máte kříž na krku, neznamená, že jste člověk morální a mravní. Homosexualita ze mě nedělá nějakou zrůdu, není to něco, za co bych se měl stydět. A to, že je v nějakém pamfletu napsáno, že je to hřích, je pro mě irelevantní a zcela nepodstatné a nedůležité. Nenechám se narozdíl od Vás ovlivňovat nějakou knihou.

Gayové a lesby tady byly, jsou a budou. A opravdu nevím, proč bych se měl přetvařovat. Spousta lidí nesnáší přetvářku, včetně mě, tak z jakého důvodu bych si měl hrát na něco, co nejsem. Jen abych se zavděčil něčemu, co není, a někomu, koho jsem v životě neviděl? Proč bych měl dělat něco kvůli cizí existenci?

Jelikož nejsem věřící a ani nepatřím k žádné sektě, nemám důvod se řídit nějakou knihou. Netoužím po spasení, nemám důvod věřit v nějakou jinou existenci. Nikdo nemůže dokázat, že to, co je napsáno v Bibli, je pravda. Podle mě je to jen soubor nějakých doporučení. I přes všechnu moji slušnost a dobré chování si však pořád někdo přeje, abych tady jaksi nebyl. Neděsí mě, že mi někdo vyhrožuje peklem, ale děsí mě to, že to vůbec někdo dokáže pronést.

Jak už jsem několikrát napsal, slušně a v mezích zákona i morálky se dokážu chovat i bez náboženství. A jak jsem zjistil, náboženští fanatici se velmi často ohánějí se tady mečem morálky, ale chovají se mnohem hůře než já. Takže si nemáme co vyčítat. To, že někomu vyhrožují trestem za nějaké pochybení, pak není tolerantní a mírumilovné náboženství. Zastraší tím akorát toho, co těm pohádkám věří. Ale mě rozhodně ne. Ještě pořád nesu odpovědnost za sebe samého a pokud udělám chybu, potrestá mě zase člověk. Ne nějaký bůh nebo jeho knížka.

0/−2
10.6.2016 10:47

M70a94r59t16i83n 81P92e59t12v59a82d 4460879857902

Já jsem nevěřící agnostik, pane Čermáku, a proto mohu na rozdíl od vás číst Bibli kriticky. Jestliže se sám Bůh charakterizuje lidskými vlastnostmi, jako je například ješitnost, žárlivost, nesmiřitelnost a nemilosrdnost, vezmu ho za slovo a vidím, že takový skutečně je. Starozákonní Bůh dokáže milovat jedině ty, kteří jsou slepě poslušní, zatímco Ježíš miluje všechny bez rozdílu. Na tom se zakládá propastný rozdíl mezi konceptem starozákonním a evangelickým. Zatímco Starý zákon jednoznačně přikazuje kamenovat, upalovat, vraždit a nenávidět, Ježíš naopak tvrdí, že kromě popírání Boha nic není neodpustitelné, a člověk člověka nenávidět nesmí. Z pohledu elementární logiky není možné zároveň zastávat jedno i druhé.

Tyhle rozdíly katolická církev nikdy nestrávila - proto se po staletí mohla dopouštět tolika zločinů. Za všemi těmi zločiny vystrkuje své rohy právě Starý zákon.

Kapitolou pro sebe je katolický katechismus a účelově konstruovaná církevní dogmata. Kristus jako syn boží, Svatá trojice, neomylný papež, neposkvrněné početí, nanebevzetí Marie, kult křesťanských svatých... Svévolné nahrazení jednoho z Desatera přikázání nemastným neslaným "nevezmeš jméno boží nadarmo". - Není toho málo, čím katolíci upravovali svatá písma k obrazu svému. Proto existuje i řada křesťanských denominací, které tyhle zásahy odmítají, o samozřejmě je odmítá i Mohamed, jehož učení se vztahuje k témuž bohu a biblickým zákonům jako to křesťanské.

Pro mě je Starý zákon stejně nemorální jako Korán. A mám mnoho důvodů k přesvědčení, že nemorální byl i v očích Ježíšových. Řekl sice, že ho nepřichází zrušit, nýbrž naplnit: ale asi jenom on sám ví, proč to řekl a co tím myslel - já to prohlášení chápu jako poněkud nejasnou metaforu.

A nezlobte se, nelíbí se mi, že by úkolem církve mělo být připomínat, co chce Bůh, a že je pro nás nejlepší. - To je v jednadvacátém století, o jehož povaze svatá písma nemají ani zbla ponětí, žalostně málo.

+2/−2
10.6.2016 14:20

M77a12r96t14i47n 51P63e43t64v20a63d 4750309357882

Podle biblického datování uplynulo zhruba 6 000 let od oněch šesti dnů, v nichž Bůh stvořil svět a člověka.

Podle teorie velkého třesku (jedním z jejích prvních zastánců byl mimochodem i Papež Pius XII) ovšem náš vesmír vznikl někdy před 14 miliardami let, a Země před cca 4,5 miliardami let.

Paleontologie, vývojová biologie a další spřízněné vědy se dnes shodují na tom, že eukaryotické jednobuněčné organismy (jádra s nukleovými kyselinami) se na Zemi objevily před 2.5 miliardami let, vícebuněčné organismy s pohlavní reprodukcí asi o miliardu let později, na pevninu život z moře vystoupil před 500 milióny let, a první hominidé se objevili před 200 milióny let, přičemž historie homo sapiens zahrnuje posledních 200 tisíc let.

Nejen sám biblický kreacionismus, ale i celý časový sled biblické historie od Adama po Ježíše s těmito údaji nemá vůbec žádné styčné body, a na rozdíl od nich není podpořen ani jediným racionálním důkazem.

Ve snaze srovnat biblické a kosmologické datování vznikaly i bizarní úvahy o tom, že nikdo vlastně neví, jak dlouhé byly dny, v nichž Bůh "tvořil": jestliže by jeden den trval třeba miliardy let, pak by prý i těch šest dní mohlo perfektně souhlasit. Snaha je to statečná, ale poněkud zoufalá. :-)

Ať si to každý přebere, jak chce - faktem je, že ani většina dnešních křesťanských teologů evoluční teorii nezpochybňuje. Nůžky mezi skutečností zjevenou a zjevnou se totiž neustále a nezadržitelně rozevírají.

K homosexualitě nemá Bible co říci, protože o ní nic neví: pojem sexuální orientace zná lidstvo teprve od 19. století. Ano, styk muže s mužem Starý zákon zakazuje, stejně jako např. zakazuje pojídat z mořských živočichů cokoliv, co nemá šupiny. Jestliže dnes konzumujeme krevety bez zábran, můžeme jistě ignorovat i jiná starozákonní ustanovení, která ztratila smysl. V této souvislosti je zajímavé, že v ottomanské říši, která byla svého času nejmocnějším centrem muslimského světa, byla už v polovině 19. století homosexualita dekriminalizována.

+4/−2
9.6.2016 19:27
Foto

B48r42o13n14i96s33l32a54v 18G60a67b89r51y43š 2862729291

Škoda, že vždycky přijdete tak pozdě. Zajímalo by mě, jak by na to reagovali ostatní... :-)

+2/−1
9.6.2016 20:31

J75a23n36o 32G41e92r25l88a28c40h 4261507729

Indoktrinovaného veriaceho nepresvedčí NIČ. Mám to overené na množstve prípadoch. Logické a racionálne pochody sú úplne odstavené a reálne dôkazy a fakty "neviditeľné".

+1/−1
9.6.2016 21:35
Foto

B27r26o39n75i70s43l14a83v 81G93a54b79r52y94š 2852839721

Přiznám se, že když mi vynadá Slovák, tak mu řeknu, že oni jsou tady taky v menšině, tak ať si moc nevyskakují... ;-D Ostatně Slovák tady má víc práv než já.

Můžete uvést nějaké příklady jejich tvrzení a Vaší reakce? :-)

0/0
9.6.2016 21:57

J90a31n33o 90G56e54r22l62a25c11h 4201887179

Priznám sa, vašej prvej časti o vynadaní od Slováka nerozumiem. Nejak si to neviem spojiť s diskutovanou témou.

A čo sa príkladov týka, snažil som sa to zhrnúť do môjho komentára. Toto krátke zhrnutie vyplýva z mojich dlhoročných príležitostných diskusií. Stále sa viac-menej opakujú paterny ako alegória, vytrhnuté z kontextu, nerozumieš tomu, lebo nemáš teologické Phd., a podobne. Špeciálna sorta veriacich sú tí, ktorí tvrdia, že sa s bohom poznajú a komunikujú osobne. Tu už cúvam dobrovoľne do úzadia. Toto sú medzinárodné skúsenosti a poznania, keďže som komunikoval na medzinárodných diskusných fórach.

+1/0
9.6.2016 23:08
Foto

B15r90o38n67i86s50l72a22v 67G25a39b24r90y41š 2422779601

Myslel jsem tím to, že mi Slovák taky řekne, že jsem jako homosexuál nenormální a že bych měl přijít do pekla... Přitom on je v ČR taky menšina.

Já se občas koukám na takové ateistické okénko na YouTube..., tam jsou taky parádní věci. ;-D

0/0
10.6.2016 8:22

M50a29r12t44i66n 35P28e49t35v69a83d 4630179277122

Pane Gabryši, možná jste se nechal trochu unést, jelikož vám ve skutečnosti žádný Slovák nevynadal. :-)

Pan Gerlach - jestli tomu rozumím - chtěl jenom podotknout, že jakýkoliv pokus o racionální argumentaci stejně nikoho zaujatého nepřesvědčí. A v tom má jednoduše pravdu. - Jen vzácně se vyskytne odpůrce schopný diskuse, a ještě vzácnější je, když někdo na základě výměny argumentů pozmění svůj názor. Ale párkrát už se to stalo, a proto mi pořád ještě stojí za to vždycky znova sklízet ty hromady jen tak od boku střílených mínusů. :-P

+4/0
9.6.2016 23:30

J72a92n85o 48G87e23r37l97a42c10h 4771637179

Rozumiete tomu, čo som chcel povedať, úplne perfektne :-)

Prajem veľa síl a nervov do ďalších diskusií. ;-)

0/0
9.6.2016 23:43
Foto

B60r41o62n79i29s47l49a69v 68G15a69b34r12y48š 2472249131

Já to taky pochopil. :-) Málokdo změní názor.

0/0
10.6.2016 11:09
Foto

B38r14o17n21i22s27l48a56v 38G72a36b91r13y11š 2662579641

Ne, nenechal, jsou tady i jiní Slováci. Teda tady zrovna možná ne, ale u jiných článků na toto téma se objeví. :-)

Já se nad lidskou hloupostí bavím, ale zároveň z ní mám i strach, protože hloupý člověk je schopný téměř čehokoliv.

0/0
10.6.2016 8:24

J41a73n38o 30G82e87r79l61a13c33h 4791787639

"Tady" - tým myslíte tento virtuálny diskusný internetový priestor?

Lebo potom je vaša poznámka o menšinách jaksi irelevantná. ;-)

0/0
10.6.2016 10:00
Foto

B20r87o60n28i96s48l59a98v 49G28a44b40r72y18š 2762439761

Dá se to tak říct. :-)

0/0
10.6.2016 10:13

J11a67n 66P54u83l16e49c 4738177301295

Náboženství do škol prostě nepatří. Smutné je, že takové křesťanské školy plné malých fundamentalistů jsou i u nás a co je zvrhlejší, tak dokonce i školky, kde se vymývají hlavy malých dětem. ;-ORv. Muslimové to povolené naštěstí nemají, zatím.

+1/−1
9.6.2016 11:58

K41u60b24a 25D75r59a19g25o13u52n 8828696181155

Naše školy snad musí plnit osnovy z MŠMT? Tam snad evoluce v biologii figuruje, stejně jako dlouhý vznik sl. soustavy ve fyzice.

+1/0
9.6.2016 12:24

M41a34r20t84i51n 24P71e84t69v55a77d 4210959647142

Mezi křesťanskými a islámskými fundamentalisty je rozdíl jedině v tom, že za těmi křesťanskými nestojí žádné teroristické spolky. Ty ovšem ještě před nějakými 30 lety neexistovaly ani v muslimském světě. V Turecku a Íránu dokonce muslimským ženám zakazovali nosit šátky.

0/−1
9.6.2016 19:39
Foto

B53o77ř32e41k 38M78e18z67n30í25k 3960573670279

Hloupost si náboženství nevybírá. Funguje spolehlivě ve všech lidských formách, kulturách a náboženstvích. A jen hlupák to vztahuje na celou skupinu. Hloupost si vybírá svoji daň i u ateistů.

+2/−1
9.6.2016 10:13

J73a58n 83P96o46s77p73í25š63i31l 4781154687757

Netusil jsem, ze mezin nami zije takovym fanatiku nevericich v evoluci.

Ale jeste horsi je zlehcovani vymejvani mozku krestanskym fanatizmes a hanobeni muslimu za kazdou cenu.

+6/−1
9.6.2016 8:32
Foto

J54a69n 96Č48e22r59m97á97k 4149468755757

hmmm, co myslíte, nehraničí váš příspěvek tak je napsán právě s fanatismem?... Nebo snad musí být každý, kdo nesdílí váš názor fanatikem?... 8-o

0/0
10.6.2016 10:26

L61u26k51á64š 36M27a23r26e51d81a 6291364977288

Nojo Manert... Ale o Islamskych skolach od tohoto multikulti slunickoveho euobjektivniho novinare, spise tedy inzenyra zivotnino prostredi, se nikdy nic nedozvime...

+1/−2
9.6.2016 7:55

V36á79c62l68a19v 59P73o48l91á75š55e98k 9196540671747

Je úplně lhostejné, zda člověk uznává evoluci nebo kreacionismus, pokud se ovšem nehodlá stát paleontologem. I kdyby někdo věřil,že vesmír stvořilo Létající špagetové monstrum, tak tím nikomu neškodí. A také nevadí, když někdo odsuzuje gaye, pokud vůči nim nejedná protizákonně. Já jsem v životě žádného homosexuála ani neviděl, takže může být každému úplně jedno, co si o nich "uvnitř sebe" myslím. Horší je, když mají pocit, že jim ta škola skoro nic nedala. Ale tenhle pocit já mám občas taky.

+1/−1
9.6.2016 7:37

K59a79m59i69l 11P22y97t21e66l52a 8872550581129

Věřit můžete čemu chcete, ale nesmíte tyto bludy vyučovat ve školách. V tom je podstata sporu.

+9/−1
9.6.2016 7:39
Foto

B87r77o21n24i41s71l28a51v 76G66a26b87r76y59š 2872799271

A jaký tedy na homosexuály máte názor, když jste žádného neviděl?

0/0
9.6.2016 8:30

V13á71c83l16a69v 56P47o57l34á66š63e57k 9516170851927

Je to odchylka od normálu, tak jako třeba moje silná krátkozrakost. Ale nic podstatného. V pravěku by oni sice neměli děti, ale mohli by alespoň lovit pro ostatní. Já bych mohl lovit jedině mamuty a velryby, takže bych brzo uhynul.

+1/0
9.6.2016 9:05
Foto

B42r72o67n31i97s40l35a12v 40G37a81b13r84y33š 2312609771

Já jsem krátkozraký. Tohle vnímám jako vadu. Ale homosexualita závadná není ani to není odchylka. Je to jiná varianta sexuální orientace. Leváků je také méně než praváků a taky to není vada.

+1/−1
9.6.2016 9:19

V71á69c51l86a28v 80P17o64l75á83š47e60k 9866290241197

Tak to máme rozdílné názory na tuto věc. K normálu patří dobře vidět, aby tvor přežil, a rozmnožovat se, aby druh přežil. Krátkozrakost i homosexualita jsou dle mne odchylky od tohoto přírodního normálu.

+2/0
9.6.2016 12:39
Foto

B12r83o26n25i21s95l15a40v 57G13a38b28r64y53š 2492429421

Vysvětloval jsem to tady několikrát.

Když to přeženu, homosexuálů je 10 %, dejme tomu, že stejný podíl je i lidí, kteří jsou neplodní. No a potom tady zbývá dalších 80 % lidí, kteří mohou mít dětí, kolik chtějí. Jedno, dvě, třicet, pět set. Zdá se Vám to k přežití druhu málo?

Strach o to, jestli lidstvo přežije, je opravdu lichý a zbytečný, protože už teď je nás přes 7 mld. a nemám pocit, že se v poslední době nějak brutálně snižuje. Naopak, populace stále roste. Ale nemůže růst donekonečna. Navíc homosexualita nutně neznamená neplodnost. Já taky můžu mít děti. :-)

A taky nemůže být proti přírodě něco, co sama vytvořila.

0/0
9.6.2016 13:07

L95i72b44o25r 50P55i54c85h23l42e64r 3518645799503

Pene Polasku, zkuste si precist tohle:

http://www.osel.cz/4867-homosexualita-muzu-je-zrejme-evolucne-vyhodna.html

http://www.osel.cz/3713-geny-pro-homosexualitu-muzu-svedci-zenam.html

0/0
9.6.2016 13:51

M62a87r74t31i46n 43P62e59t73v46a55d 4690769787462

Nic takového jako "přírodní normál" neexistuje. Místo slova "odchylka" můžete s klidem použít slovo "varianta" - bude mezi nimi přibližně stejný rozdíl jako mezi označením sklenice za poloprázdnou nebo poloplnou. Příroda nerozliší normální od nenormálního, ani by jí takové rozlišení k ničemu smysluplnému nebylo: to jsou jen lidské hodnotící kategorie se subjektivním významem pro toho, kdo provádí hodnocení - pro cokoliv jiného jsou bezcenné.

+1/0
9.6.2016 16:58

O20n39d96ř27e53j 33N50o73v85á43k 9697694349819

Obhajci evoluce zrejme vubec netusi, ze Darwin byl verici ... a ke konci sveho zivota oznacil evoluci za nesmysl ...

0/−10
9.6.2016 7:11

L71i75b15o47r 58P76i12c65h73l21e94r 3618205849503

je videt jak nabozenstvi zatemnuje mozek... 1. to jestli veril ci neveril nebo zda neco na konci zivota poprel je irelevantni 2. to ze neco nekdo poprel je jen blabol nabozenskych fanatiku.

"Během plavby na Beagle zastával Darwin poněkud ortodoxní názory a citoval bibli jako vzor morálky, současně však považoval poselství Starého zákona za falešné a nevěrohodné.

Po svém návratu z plavby rozvinul svou teorii přirozeného výběru. Věděl, že přírodovědci mezi duchovními, ač jeho přátelé, jsou přesvědčeni, že je to bestiální kacířství, podkopávající zázračná ospravedlnění pro společnost a věděl, že takové revoluční myšlenky jsou zvláště nevítané v době, kdy pozice církve v Anglii je pod útokem radikálních Nesouhlasících a ateistů. Zatímco tajně pracoval na své teorii přirozeného výběru, současně psal o náboženství jako o domorodé strategii přežití, protože stále ještě věřil, že Bůh je ten nejvyšší zákonodárce. Darwinova víra v křesťanství postupně časem slábla, a se smrtí dcery Annie v roce 1851 nakonec vyhasla zcela. Sice nadále podporoval místní kostel a pomáhal s farní prací, o nedělích dával přednost procházkám. V pozdějších letech, když byl tázán na svůj postoj k víře, prohlásil, že nikdy nebyl ateista ve smyslu popření existence Boha, a že obecně se dá říci: „Agnostický by byl správnější popis mého duševního stavu.“

Charles Darwin ve svém životopisu popřel falešné příběhy, které kolovaly o jeho dědečkovi Erasmovi Darwinovi a ve kterých se tvrdilo, že Erasmus na smrtelné posteli volal pro Ježíše. Charles uzavřel své psaní slovy „Takový byl stav křesťanství v naší zemi (roku 1802) ... Můžeme přinejmenším doufat, že nic takového dnes nezvítězí.“ Navzdory tomuto očekávání, rovněž i po smrti Charlese Darwina kolovaly velmi podobné příběhy. Tyto příběhy byly natolik silně propagovány některými křesťanskými skupinami, že se postupně stávaly legendami. Tato tvrzení byla vyvrácena Darwinovými dětmi a byla též dějepisci označena za falešná."

+10/0
9.6.2016 7:19

P13e10t84r 19M43i95n54a22ř66í61k 7950393467112

No a co byste čekal od doby kdy ve které žil. Církev a věřící měli dost pák aby odvolal. Naštěstí ho neupálili.

0/0
9.6.2016 7:21

V45á13c73l92a34v 90P73o78l64á39š30e68k 9176730331167

V druhé polovině 19.století? To jste se spletl o několik set let.

0/−1
9.6.2016 7:24

P58e70t40r 88M44i39n69a84ř25í47k 7750313917792

Nespletl jsem si dobu to jenom Církevní názory a chování věřících je jak z dob minulých. Viz taková Homosexualita.

+1/−1
9.6.2016 11:07

J96a79n72o 28G72e74r90l87a27c59h 4581397309

Presne tak! A ježiško nosí na "kresťanské" vianoce darčeky.

+6/0
9.6.2016 7:27
Foto

J29a79n 23Č36e46r48m43á54k 4479678165217

zajímavé, že především u našich pohanů... Křesťanské děti (alespoň u lidí které znám) vědí, že dárečky jsou od rodiny a přátel a že se obdarováváme, neboť se máme rádi. Stejně, jako nás miloval Ježíšek, který když dospěl tak se za nás obětoval a za nás trpěl a zemřel... A tak ty dárečky (jsou to opravdu dárečky - většinou - do pár stovek) a už i ony malé děti se na tom podílí nějakou kresbičkou či jiným výtvorem jsou na památku právě toho daru, který nám daroval Bůh ...

0/0
10.6.2016 10:40

J10a73n13o 18G18e53r96l57a71c58h 4331877449

Ano, poznáme veľa báji, povestí a rozprávok.

Pravda je taká, že kresťanstvo nemá s pôvodom Vianoc vôbec nič spoločné.

0/0
10.6.2016 10:47

M54a59r40t66i81n 23P38e84t98v48a64d 4450349487832

Pane Nováku, jestli Darwin svou teorii označil za nesmysl (o čemž si dovolím pochybovat), i tak by to pouze znamenalo, že mu na stará kolena přeskočilo, což se dědkům občas stává. :-)

Molekulární biologie existuje teprve půl století, ale přinesla už nezměrné množství reálných důkazů, že Darwinův přirozený výběr začal s počátkem života na Zemi, a od té doby neustále pokračuje. Dnes běžně zkoumáme těsné vztahy mezi fylogenezí a ontogenezí, ze kterých rychle mizí všechny zdánlivě neřešitelné záhady. Jsme už schopni velmi detailně popsat strom vývoje rostlinných i živočišných druhů od jednobuněčných organismů až po dnešní stav, a známe také nejvýznamnější mechanismy jeho růstu a větvení.

Pod tíhou současného poznání už biblický kreacionismus nemá šanci obstát. Proto církev už dávno Darwina přestala popírat, a stvoření světa, vylíčené v knize Genesis, chápe jako metafyzické přirovnání. Moderní teologie dnes ve vztahu k Darwinovi rozeznává několik směrů, z nichž pouze jeden jeho teorii fundamentalisticky odmítá. Ty ostatní se navzájem odlišují v nevyhnutelných spekulacích o místě a úloze Boha v evolučním procesu.

+1/0
9.6.2016 17:44

K53a46m51i42l 14P21y60t74e26l83a 8182500151419

Haha, v diskuzi k článku o křesťanských fundamentalistech maji nejvíc plusů příspěvky o tom, jak jsou muslimové hrozní.

+2/−1
9.6.2016 6:59

P72e57t30r 88M48i12n92a83ř23í79k 7840913817242

Jak jsou si ta náboženství, věřící a církve podobné. Hlavně se liší v tom jak moc tlačí na pilu.

0/0
9.6.2016 6:34

O73n63d52ř71e28j 58N72o28v22á80k 9557394439979

Vite, proc se rika Mojzisovska nabozenstvi?

0/0
9.6.2016 6:44

P65e49t96r 14M87i79n67a75ř16í24k 7440103817592

Poučte mne prosím.

0/0
9.6.2016 6:51

K61a38m61i28l 28P78y59t52e30l65a 8782850821989

Protože se jim říká abrahámovská :D

+3/−1
9.6.2016 6:54

P39e18t18r 91M71i59n84a56ř40í87k 7870933447162

Pěkná demonstrace dogmatického uvažování a argumentace věřících. Jenom nevím jestli to z Vás mluví víra nebo se posmíváte věřícím.

0/0
9.6.2016 7:03

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.