Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Britové řeší kauzu Ježíšových škol, které brojí proti gayům a evoluci

Absolutní poslušnost, odpor k homosexuálům a důsledné potírání evoluční teorie. To jsou pilíře výuky na školách křesťanských fundamentalistů, kteří jsou doma především ve Spojených státech. V posledních letech se toto kontroverzní učení v tichosti šíří i ve Velké Británii.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

R31i41c23h88a33r17d 13N80o67v61a59k 8908676641622

dejme tomu, a co proti tomu mate, to jsme dle vas vsichni povinni vyznavat vas atheismus a vase homosexualy. omyl. svobodu nazoru nepotlacite.

+1/−1
10.6.2016 19:57
Foto

B87r18o17n64i62s87l48a30v 32G95a12b37r58y72š 2902239201

To píše člověk, který tu svobodu názoru upírá druhým...

To jsme všichni povinni vyznávat to, co se píše v nějaké knížce?

0/0
11.6.2016 9:56
Foto

J56a98n 27Č21e48r66m91á26k 4619558665367

tady je asi problém jistého nepochopení... Ze strany sekulární společnosti, jež se děsí slova fundamentalistický (vrátit se na základ, dřeň věci), přičemž však i sama je často fundamentální ale i podobných uskupení, které se snaří Biblí odpovídat prakticky na vše a vůbec při tom neberou v úvahu kdy to biblista říkal, komu to říkal a jak ten někdo tehdy chápal svět...

A co se týče homo, Bible se tu staví odmítavě nejen ve Starém Zákoně, nýbrž i Novém...

Nikdo však nebude tyto lidi kamenovat či jim jakkoliv ubližova, podobně jako dnes nikdo neubližuje párům žijícím na psí knížku, tedy v konkubinátu...

Na druhou stranu nelze hřích veřejně povzbuzovat, propagovat a chválit a proto se fundamentalistické směry protestantismu spolu s církvemi katolickými a ortodoxními k problému staví odmítavě a dva homo nemúžou nikdy sesobášit ani podporovat mnohé z jejich požadavků...

+1/0
9.6.2016 21:18

M49a35r65t64i56n 36P97e44t56v53a82d 4810219897922

V Novém zákoně to téma oživuje jenom Pavel ve svých apoštolských listech. A jeho dikce je v podstatě citací ničím nezdůvodněného starozákonního soudu. Pro mě je ovšem těžiště Nového zákona v evangeliích, a mám proto velké pochybnosti, zda by s jeho slovy Ježíš souhlasil. - On přece na místo starozákonní bezpodmínečné poslušnosti dosadil osobní odpovědnost jednotlivce za bilanci svých dobrých a špatných skutků. Nikomu nevyhrožoval a nikoho nestigmatizoval. Jeho láska k bližnímu je bezpodmínečná, a jen sotva byste našel důvod k přesvědčení, že je z ní vyloučen například muž, který miluje muže. Ještě těsně před smrtí všem výmluvně ukázal, že i právem popravený zločinec může získat místo v nebi. Jako by v poslední chvíli chtěl zdůraznit, že lidský soud není rozhodující. Nezdá se mi, že by to gesto Pavel pochopil. - A historie svaté církve římské obsahuje nespočet důkazů o tom, že s mravním odkazem svého zakladatele měla - a dodnes má - nemalé a vleklé problémy.

Církev své věřící nabádá k tomu, aby milovali hříšníka a nenáviděli hřích. To je pokrytecké: není hříchu bez hříšníka - a tak je nakonec terčem takové nenávisti právě on.

Nikdo od církve nežádá, aby podporovala to, co považuje za hříšné. Ale stejně tak by se neměla k hříšníkovi obracet zády, pranýřovat ho, klást si svévolné podmínky a vyhrožovat věčným zatracením, když se jim nepodrobí. Nikdo ji nepověřil měřením hodnoty individuálního lidského života - a Ježíš něco takového dokonce výslovně zapovídá.

Církev má samozřejmě výhradní právo odmítnout nebo povolit homosexuálům církevní sňatek, a nikdo zvenku jí do toho nemá co mluvit. Ale ona by na oplátku neměla posuzovat občanskoprávní požadavky homosexuálů: jednak proto, že se jedná o výhradně světské záležitosti, a jednak proto, že je z podstaty své víry podjatá, a slušelo by se tedy spíše zachovávat neutrální odstup. Žijeme v sekulárním světě, jehož pojetí mravnosti není totožné s rigidní koncepcí starozákonní morálky.

+2/0
10.6.2016 1:26
Foto

J30a79n 54Č18e76r47m48á44k 4689478505497

Nikdo z křesťanů si nedovolí kádrovat Pavla ani jeho texty. Bible coby celek je svatá a Pavel se nikde neodchyluje od Kristova učení... A jestli někdo skutečně pochopil Kristovo učení, pak je to právě Pavel... Z Bible nelze vycucnout co se mi hodí... Ostatně v Bibli se to přímo píše, že jediné písmenko nelze změnit.,..

Jinak je samozřejmě pravda, že není hříchu bez (nikoliv hříšníka), ale přímo bez člověka. Všichni jsme hříšní. To ovšem neznamená, že s tím nebudeme nic děla. Naopak. Křesťanství člověka posouvá dál, přikazuje mu s hříchem bojovat, ne udělat z něho ctnost a důvod k hrdosti...

Stejně tak se církev k hříšníku neobrací zády a jistě neříká, kdo bude spasen a kdo nikoliv, což ostatně přísluší Kristu... Navíc spaseni nebudeme na základě svých činů, ale na základě Kristovy lásky a jeho obětí... Činy ovšem provázejí naši víru a bez nich by byla velmi pohodlná a také mrtvá, neboť říci někomu miluji Tě a ctím tě, ale jsi mi fuk dost dobře nejde... Obzvlášť někomu, komu jsem zavázán a po němž chci aby mi odpustil má provinění...

A že církve nemají co určovat co je správné a co nikoliv?... Však to určuje přímo Písmo... A právě homosexualita (či spíše homosexuální praktiky) je v ní označena za hřích několikrát. A z toho církve vycházejí a na to poukazují...

Církve nejen že mohou na to poukazovat, nýbrž přímo musí. Podobně jako na potraty či otroctví... Vše má totiž stejný základ. Pýchu a pohrdání jiným člověkem... Člověk si osobuje právo nahradit Boží zákony svými a ještě má tu drzost se v tom odvolávat na Krista a Písmo...

Jistě, člověk má právo řídit si svoji společnost, je svobodný... Ovšem úkolem církví je neustále připomínat co chce Bůh a to, že je pro nás nejlepší... Že naše právo i náš život by měly co nejvíce vycházet z Boží vůle a z Božích nařízení... Boha bychom měli milovat a respektovat, nikoliv selektovat... Alespoň pokud v něho věříme a ho ctíme... A to napříč církvemi...

+1/0
10.6.2016 8:53
Foto

B50r24o48n11i41s80l93a82v 70G45a72b12r45y92š 2782639121

Pořád nemůžu uvěřit tomu, že dospělý člověk věří takové pohádce...

Musím dát za pravdu panu Gerlachovi, jste tak nasáklý náboženskými dogmaty, že nejste schopen připustit existující realitu. To, že máte kříž na krku, neznamená, že jste člověk morální a mravní. Homosexualita ze mě nedělá nějakou zrůdu, není to něco, za co bych se měl stydět. A to, že je v nějakém pamfletu napsáno, že je to hřích, je pro mě irelevantní a zcela nepodstatné a nedůležité. Nenechám se narozdíl od Vás ovlivňovat nějakou knihou.

Gayové a lesby tady byly, jsou a budou. A opravdu nevím, proč bych se měl přetvařovat. Spousta lidí nesnáší přetvářku, včetně mě, tak z jakého důvodu bych si měl hrát na něco, co nejsem. Jen abych se zavděčil něčemu, co není, a někomu, koho jsem v životě neviděl? Proč bych měl dělat něco kvůli cizí existenci?

Jelikož nejsem věřící a ani nepatřím k žádné sektě, nemám důvod se řídit nějakou knihou. Netoužím po spasení, nemám důvod věřit v nějakou jinou existenci. Nikdo nemůže dokázat, že to, co je napsáno v Bibli, je pravda. Podle mě je to jen soubor nějakých doporučení. I přes všechnu moji slušnost a dobré chování si však pořád někdo přeje, abych tady jaksi nebyl. Neděsí mě, že mi někdo vyhrožuje peklem, ale děsí mě to, že to vůbec někdo dokáže pronést.

Jak už jsem několikrát napsal, slušně a v mezích zákona i morálky se dokážu chovat i bez náboženství. A jak jsem zjistil, náboženští fanatici se velmi často ohánějí se tady mečem morálky, ale chovají se mnohem hůře než já. Takže si nemáme co vyčítat. To, že někomu vyhrožují trestem za nějaké pochybení, pak není tolerantní a mírumilovné náboženství. Zastraší tím akorát toho, co těm pohádkám věří. Ale mě rozhodně ne. Ještě pořád nesu odpovědnost za sebe samého a pokud udělám chybu, potrestá mě zase člověk. Ne nějaký bůh nebo jeho knížka.

0/−2
10.6.2016 10:47

M25a45r10t57i73n 70P46e17t46v89a87d 4100909957262

Já jsem nevěřící agnostik, pane Čermáku, a proto mohu na rozdíl od vás číst Bibli kriticky. Jestliže se sám Bůh charakterizuje lidskými vlastnostmi, jako je například ješitnost, žárlivost, nesmiřitelnost a nemilosrdnost, vezmu ho za slovo a vidím, že takový skutečně je. Starozákonní Bůh dokáže milovat jedině ty, kteří jsou slepě poslušní, zatímco Ježíš miluje všechny bez rozdílu. Na tom se zakládá propastný rozdíl mezi konceptem starozákonním a evangelickým. Zatímco Starý zákon jednoznačně přikazuje kamenovat, upalovat, vraždit a nenávidět, Ježíš naopak tvrdí, že kromě popírání Boha nic není neodpustitelné, a člověk člověka nenávidět nesmí. Z pohledu elementární logiky není možné zároveň zastávat jedno i druhé.

Tyhle rozdíly katolická církev nikdy nestrávila - proto se po staletí mohla dopouštět tolika zločinů. Za všemi těmi zločiny vystrkuje své rohy právě Starý zákon.

Kapitolou pro sebe je katolický katechismus a účelově konstruovaná církevní dogmata. Kristus jako syn boží, Svatá trojice, neomylný papež, neposkvrněné početí, nanebevzetí Marie, kult křesťanských svatých... Svévolné nahrazení jednoho z Desatera přikázání nemastným neslaným "nevezmeš jméno boží nadarmo". - Není toho málo, čím katolíci upravovali svatá písma k obrazu svému. Proto existuje i řada křesťanských denominací, které tyhle zásahy odmítají, o samozřejmě je odmítá i Mohamed, jehož učení se vztahuje k témuž bohu a biblickým zákonům jako to křesťanské.

Pro mě je Starý zákon stejně nemorální jako Korán. A mám mnoho důvodů k přesvědčení, že nemorální byl i v očích Ježíšových. Řekl sice, že ho nepřichází zrušit, nýbrž naplnit: ale asi jenom on sám ví, proč to řekl a co tím myslel - já to prohlášení chápu jako poněkud nejasnou metaforu.

A nezlobte se, nelíbí se mi, že by úkolem církve mělo být připomínat, co chce Bůh, a že je pro nás nejlepší. - To je v jednadvacátém století, o jehož povaze svatá písma nemají ani zbla ponětí, žalostně málo.

+2/−2
10.6.2016 14:20

M15a86r56t29i18n 52P50e10t27v17a32d 4840169527712

Podle biblického datování uplynulo zhruba 6 000 let od oněch šesti dnů, v nichž Bůh stvořil svět a člověka.

Podle teorie velkého třesku (jedním z jejích prvních zastánců byl mimochodem i Papež Pius XII) ovšem náš vesmír vznikl někdy před 14 miliardami let, a Země před cca 4,5 miliardami let.

Paleontologie, vývojová biologie a další spřízněné vědy se dnes shodují na tom, že eukaryotické jednobuněčné organismy (jádra s nukleovými kyselinami) se na Zemi objevily před 2.5 miliardami let, vícebuněčné organismy s pohlavní reprodukcí asi o miliardu let později, na pevninu život z moře vystoupil před 500 milióny let, a první hominidé se objevili před 200 milióny let, přičemž historie homo sapiens zahrnuje posledních 200 tisíc let.

Nejen sám biblický kreacionismus, ale i celý časový sled biblické historie od Adama po Ježíše s těmito údaji nemá vůbec žádné styčné body, a na rozdíl od nich není podpořen ani jediným racionálním důkazem.

Ve snaze srovnat biblické a kosmologické datování vznikaly i bizarní úvahy o tom, že nikdo vlastně neví, jak dlouhé byly dny, v nichž Bůh "tvořil": jestliže by jeden den trval třeba miliardy let, pak by prý i těch šest dní mohlo perfektně souhlasit. Snaha je to statečná, ale poněkud zoufalá. :-)

Ať si to každý přebere, jak chce - faktem je, že ani většina dnešních křesťanských teologů evoluční teorii nezpochybňuje. Nůžky mezi skutečností zjevenou a zjevnou se totiž neustále a nezadržitelně rozevírají.

K homosexualitě nemá Bible co říci, protože o ní nic neví: pojem sexuální orientace zná lidstvo teprve od 19. století. Ano, styk muže s mužem Starý zákon zakazuje, stejně jako např. zakazuje pojídat z mořských živočichů cokoliv, co nemá šupiny. Jestliže dnes konzumujeme krevety bez zábran, můžeme jistě ignorovat i jiná starozákonní ustanovení, která ztratila smysl. V této souvislosti je zajímavé, že v ottomanské říši, která byla svého času nejmocnějším centrem muslimského světa, byla už v polovině 19. století homosexualita dekriminalizována.

+4/−2
9.6.2016 19:27
Foto

B82r68o84n41i52s12l50a90v 76G53a12b92r94y90š 2152819781

Škoda, že vždycky přijdete tak pozdě. Zajímalo by mě, jak by na to reagovali ostatní... :-)

+2/−1
9.6.2016 20:31

J48a55n95o 58G46e58r55l58a74c44h 2823505505859

Indoktrinovaného veriaceho nepresvedčí NIČ. Mám to overené na množstve prípadoch. Logické a racionálne pochody sú úplne odstavené a reálne dôkazy a fakty "neviditeľné".

+1/−1
9.6.2016 21:35
Foto

B39r64o73n17i28s25l58a53v 24G64a94b78r75y15š 2592549191

Přiznám se, že když mi vynadá Slovák, tak mu řeknu, že oni jsou tady taky v menšině, tak ať si moc nevyskakují... ;-D Ostatně Slovák tady má víc práv než já.

Můžete uvést nějaké příklady jejich tvrzení a Vaší reakce? :-)

0/0
9.6.2016 21:57

J21a35n52o 45G59e55r23l46a20c39h 2823765665669

Priznám sa, vašej prvej časti o vynadaní od Slováka nerozumiem. Nejak si to neviem spojiť s diskutovanou témou.

A čo sa príkladov týka, snažil som sa to zhrnúť do môjho komentára. Toto krátke zhrnutie vyplýva z mojich dlhoročných príležitostných diskusií. Stále sa viac-menej opakujú paterny ako alegória, vytrhnuté z kontextu, nerozumieš tomu, lebo nemáš teologické Phd., a podobne. Špeciálna sorta veriacich sú tí, ktorí tvrdia, že sa s bohom poznajú a komunikujú osobne. Tu už cúvam dobrovoľne do úzadia. Toto sú medzinárodné skúsenosti a poznania, keďže som komunikoval na medzinárodných diskusných fórach.

+1/0
9.6.2016 23:08
Foto

B50r36o67n71i38s30l82a86v 65G30a94b40r41y62š 2662819491

Myslel jsem tím to, že mi Slovák taky řekne, že jsem jako homosexuál nenormální a že bych měl přijít do pekla... Přitom on je v ČR taky menšina.

Já se občas koukám na takové ateistické okénko na YouTube..., tam jsou taky parádní věci. ;-D

0/0
10.6.2016 8:22

M98a29r35t70i24n 96P50e78t18v60a69d 4170859757752

Pane Gabryši, možná jste se nechal trochu unést, jelikož vám ve skutečnosti žádný Slovák nevynadal. :-)

Pan Gerlach - jestli tomu rozumím - chtěl jenom podotknout, že jakýkoliv pokus o racionální argumentaci stejně nikoho zaujatého nepřesvědčí. A v tom má jednoduše pravdu. - Jen vzácně se vyskytne odpůrce schopný diskuse, a ještě vzácnější je, když někdo na základě výměny argumentů pozmění svůj názor. Ale párkrát už se to stalo, a proto mi pořád ještě stojí za to vždycky znova sklízet ty hromady jen tak od boku střílených mínusů. :-P

+4/0
9.6.2016 23:30

J57a96n54o 52G18e42r30l34a35c34h 2683325495289

Rozumiete tomu, čo som chcel povedať, úplne perfektne :-)

Prajem veľa síl a nervov do ďalších diskusií. ;-)

0/0
9.6.2016 23:43
Foto

B24r59o79n37i88s82l56a41v 94G35a38b26r91y30š 2692239781

Já to taky pochopil. :-) Málokdo změní názor.

0/0
10.6.2016 11:09
Foto

B78r54o28n82i43s18l23a73v 16G77a94b98r46y55š 2742109601

Ne, nenechal, jsou tady i jiní Slováci. Teda tady zrovna možná ne, ale u jiných článků na toto téma se objeví. :-)

Já se nad lidskou hloupostí bavím, ale zároveň z ní mám i strach, protože hloupý člověk je schopný téměř čehokoliv.

0/0
10.6.2016 8:24

J92a10n89o 79G96e91r29l25a12c29h 2243905505109

"Tady" - tým myslíte tento virtuálny diskusný internetový priestor?

Lebo potom je vaša poznámka o menšinách jaksi irelevantná. ;-)

0/0
10.6.2016 10:00
Foto

B63r22o54n88i76s31l45a79v 51G65a63b81r14y60š 2412579791

Dá se to tak říct. :-)

0/0
10.6.2016 10:13

J62a26n 41P36u68l32e98c 4818617981665

Náboženství do škol prostě nepatří. Smutné je, že takové křesťanské školy plné malých fundamentalistů jsou i u nás a co je zvrhlejší, tak dokonce i školky, kde se vymývají hlavy malých dětem. ;-ORv. Muslimové to povolené naštěstí nemají, zatím.

+1/−1
9.6.2016 11:58

K41u88b97a 81D65r77a41g86o91u65n 8968786241225

Naše školy snad musí plnit osnovy z MŠMT? Tam snad evoluce v biologii figuruje, stejně jako dlouhý vznik sl. soustavy ve fyzice.

+1/0
9.6.2016 12:24

M58a33r25t24i86n 67P83e53t48v61a74d 4180729937892

Mezi křesťanskými a islámskými fundamentalisty je rozdíl jedině v tom, že za těmi křesťanskými nestojí žádné teroristické spolky. Ty ovšem ještě před nějakými 30 lety neexistovaly ani v muslimském světě. V Turecku a Íránu dokonce muslimským ženám zakazovali nosit šátky.

0/−1
9.6.2016 19:39
Foto

B55o17ř25e31k 77M48e61z67n81í26k 3360293540659

Hloupost si náboženství nevybírá. Funguje spolehlivě ve všech lidských formách, kulturách a náboženstvích. A jen hlupák to vztahuje na celou skupinu. Hloupost si vybírá svoji daň i u ateistů.

+2/−1
9.6.2016 10:13

J24a64n 47P26o23s20p97í82š67i73l 4411824877497

Netusil jsem, ze mezin nami zije takovym fanatiku nevericich v evoluci.

Ale jeste horsi je zlehcovani vymejvani mozku krestanskym fanatizmes a hanobeni muslimu za kazdou cenu.

+6/−1
9.6.2016 8:32
Foto

J46a17n 57Č14e46r96m46á57k 4819568465737

hmmm, co myslíte, nehraničí váš příspěvek tak je napsán právě s fanatismem?... Nebo snad musí být každý, kdo nesdílí váš názor fanatikem?... 8-o

0/0
10.6.2016 10:26

L96u65k43á97š 60M47a38r86e34d95a 6371904587838

Nojo Manert... Ale o Islamskych skolach od tohoto multikulti slunickoveho euobjektivniho novinare, spise tedy inzenyra zivotnino prostredi, se nikdy nic nedozvime...

+1/−2
9.6.2016 7:55

V90á71c48l50a89v 94P60o22l31á73š67e31k 9816570291657

Je úplně lhostejné, zda člověk uznává evoluci nebo kreacionismus, pokud se ovšem nehodlá stát paleontologem. I kdyby někdo věřil,že vesmír stvořilo Létající špagetové monstrum, tak tím nikomu neškodí. A také nevadí, když někdo odsuzuje gaye, pokud vůči nim nejedná protizákonně. Já jsem v životě žádného homosexuála ani neviděl, takže může být každému úplně jedno, co si o nich "uvnitř sebe" myslím. Horší je, když mají pocit, že jim ta škola skoro nic nedala. Ale tenhle pocit já mám občas taky.

+1/−1
9.6.2016 7:37

K82a89m79i49l 23P42y49t69e22l92a 8532100251499

Věřit můžete čemu chcete, ale nesmíte tyto bludy vyučovat ve školách. V tom je podstata sporu.

+9/−1
9.6.2016 7:39
Foto

B78r66o55n62i15s73l19a40v 65G51a22b83r44y68š 2392399641

A jaký tedy na homosexuály máte názor, když jste žádného neviděl?

0/0
9.6.2016 8:30

V80á67c68l23a46v 20P19o70l58á32š78e37k 9956500601967

Je to odchylka od normálu, tak jako třeba moje silná krátkozrakost. Ale nic podstatného. V pravěku by oni sice neměli děti, ale mohli by alespoň lovit pro ostatní. Já bych mohl lovit jedině mamuty a velryby, takže bych brzo uhynul.

+1/0
9.6.2016 9:05
Foto

B80r93o11n75i29s51l54a56v 51G33a38b36r38y97š 2792409821

Já jsem krátkozraký. Tohle vnímám jako vadu. Ale homosexualita závadná není ani to není odchylka. Je to jiná varianta sexuální orientace. Leváků je také méně než praváků a taky to není vada.

+1/−1
9.6.2016 9:19

V37á71c41l56a36v 42P55o45l90á56š51e39k 9136690101617

Tak to máme rozdílné názory na tuto věc. K normálu patří dobře vidět, aby tvor přežil, a rozmnožovat se, aby druh přežil. Krátkozrakost i homosexualita jsou dle mne odchylky od tohoto přírodního normálu.

+2/0
9.6.2016 12:39
Foto

B86r62o73n37i63s45l39a23v 21G70a23b81r81y42š 2602519481

Vysvětloval jsem to tady několikrát.

Když to přeženu, homosexuálů je 10 %, dejme tomu, že stejný podíl je i lidí, kteří jsou neplodní. No a potom tady zbývá dalších 80 % lidí, kteří mohou mít dětí, kolik chtějí. Jedno, dvě, třicet, pět set. Zdá se Vám to k přežití druhu málo?

Strach o to, jestli lidstvo přežije, je opravdu lichý a zbytečný, protože už teď je nás přes 7 mld. a nemám pocit, že se v poslední době nějak brutálně snižuje. Naopak, populace stále roste. Ale nemůže růst donekonečna. Navíc homosexualita nutně neznamená neplodnost. Já taky můžu mít děti. :-)

A taky nemůže být proti přírodě něco, co sama vytvořila.

0/0
9.6.2016 13:07

L68i78b28o50r 53P61i55c39h37l94e12r 3268485639373

Pene Polasku, zkuste si precist tohle:

http://www.osel.cz/4867-homosexualita-muzu-je-zrejme-evolucne-vyhodna.html

http://www.osel.cz/3713-geny-pro-homosexualitu-muzu-svedci-zenam.html

0/0
9.6.2016 13:51

M50a44r15t12i29n 91P42e28t44v64a28d 4720629587952

Nic takového jako "přírodní normál" neexistuje. Místo slova "odchylka" můžete s klidem použít slovo "varianta" - bude mezi nimi přibližně stejný rozdíl jako mezi označením sklenice za poloprázdnou nebo poloplnou. Příroda nerozliší normální od nenormálního, ani by jí takové rozlišení k ničemu smysluplnému nebylo: to jsou jen lidské hodnotící kategorie se subjektivním významem pro toho, kdo provádí hodnocení - pro cokoliv jiného jsou bezcenné.

+1/0
9.6.2016 16:58

O10n90d58ř10e31j 43N46o18v21á80k 9337174439209

Obhajci evoluce zrejme vubec netusi, ze Darwin byl verici ... a ke konci sveho zivota oznacil evoluci za nesmysl ...

0/−10
9.6.2016 7:11

L93i32b58o53r 17P90i25c45h45l34e75r 3458105159883

je videt jak nabozenstvi zatemnuje mozek... 1. to jestli veril ci neveril nebo zda neco na konci zivota poprel je irelevantni 2. to ze neco nekdo poprel je jen blabol nabozenskych fanatiku.

"Během plavby na Beagle zastával Darwin poněkud ortodoxní názory a citoval bibli jako vzor morálky, současně však považoval poselství Starého zákona za falešné a nevěrohodné.

Po svém návratu z plavby rozvinul svou teorii přirozeného výběru. Věděl, že přírodovědci mezi duchovními, ač jeho přátelé, jsou přesvědčeni, že je to bestiální kacířství, podkopávající zázračná ospravedlnění pro společnost a věděl, že takové revoluční myšlenky jsou zvláště nevítané v době, kdy pozice církve v Anglii je pod útokem radikálních Nesouhlasících a ateistů. Zatímco tajně pracoval na své teorii přirozeného výběru, současně psal o náboženství jako o domorodé strategii přežití, protože stále ještě věřil, že Bůh je ten nejvyšší zákonodárce. Darwinova víra v křesťanství postupně časem slábla, a se smrtí dcery Annie v roce 1851 nakonec vyhasla zcela. Sice nadále podporoval místní kostel a pomáhal s farní prací, o nedělích dával přednost procházkám. V pozdějších letech, když byl tázán na svůj postoj k víře, prohlásil, že nikdy nebyl ateista ve smyslu popření existence Boha, a že obecně se dá říci: „Agnostický by byl správnější popis mého duševního stavu.“

Charles Darwin ve svém životopisu popřel falešné příběhy, které kolovaly o jeho dědečkovi Erasmovi Darwinovi a ve kterých se tvrdilo, že Erasmus na smrtelné posteli volal pro Ježíše. Charles uzavřel své psaní slovy „Takový byl stav křesťanství v naší zemi (roku 1802) ... Můžeme přinejmenším doufat, že nic takového dnes nezvítězí.“ Navzdory tomuto očekávání, rovněž i po smrti Charlese Darwina kolovaly velmi podobné příběhy. Tyto příběhy byly natolik silně propagovány některými křesťanskými skupinami, že se postupně stávaly legendami. Tato tvrzení byla vyvrácena Darwinovými dětmi a byla též dějepisci označena za falešná."

+10/0
9.6.2016 7:19

P43e81t75r 78M97i12n35a89ř62í16k 7400133357932

No a co byste čekal od doby kdy ve které žil. Církev a věřící měli dost pák aby odvolal. Naštěstí ho neupálili.

0/0
9.6.2016 7:21

V94á83c97l17a49v 42P69o29l54á66š79e63k 9546330331847

V druhé polovině 19.století? To jste se spletl o několik set let.

0/−1
9.6.2016 7:24

P42e40t29r 77M97i56n38a44ř17í68k 7420943467762

Nespletl jsem si dobu to jenom Církevní názory a chování věřících je jak z dob minulých. Viz taková Homosexualita.

+1/−1
9.6.2016 11:07

J86a88n51o 24G38e91r46l91a65c55h 2733625305219

Presne tak! A ježiško nosí na "kresťanské" vianoce darčeky.

+6/0
9.6.2016 7:27
Foto

J28a48n 80Č65e38r30m96á71k 4169258325487

zajímavé, že především u našich pohanů... Křesťanské děti (alespoň u lidí které znám) vědí, že dárečky jsou od rodiny a přátel a že se obdarováváme, neboť se máme rádi. Stejně, jako nás miloval Ježíšek, který když dospěl tak se za nás obětoval a za nás trpěl a zemřel... A tak ty dárečky (jsou to opravdu dárečky - většinou - do pár stovek) a už i ony malé děti se na tom podílí nějakou kresbičkou či jiným výtvorem jsou na památku právě toho daru, který nám daroval Bůh ...

0/0
10.6.2016 10:40

J55a62n98o 80G10e73r81l77a78c89h 2213395935419

Ano, poznáme veľa báji, povestí a rozprávok.

Pravda je taká, že kresťanstvo nemá s pôvodom Vianoc vôbec nič spoločné.

0/0
10.6.2016 10:47

M48a49r74t72i14n 45P35e26t26v68a86d 4750669257782

Pane Nováku, jestli Darwin svou teorii označil za nesmysl (o čemž si dovolím pochybovat), i tak by to pouze znamenalo, že mu na stará kolena přeskočilo, což se dědkům občas stává. :-)

Molekulární biologie existuje teprve půl století, ale přinesla už nezměrné množství reálných důkazů, že Darwinův přirozený výběr začal s počátkem života na Zemi, a od té doby neustále pokračuje. Dnes běžně zkoumáme těsné vztahy mezi fylogenezí a ontogenezí, ze kterých rychle mizí všechny zdánlivě neřešitelné záhady. Jsme už schopni velmi detailně popsat strom vývoje rostlinných i živočišných druhů od jednobuněčných organismů až po dnešní stav, a známe také nejvýznamnější mechanismy jeho růstu a větvení.

Pod tíhou současného poznání už biblický kreacionismus nemá šanci obstát. Proto církev už dávno Darwina přestala popírat, a stvoření světa, vylíčené v knize Genesis, chápe jako metafyzické přirovnání. Moderní teologie dnes ve vztahu k Darwinovi rozeznává několik směrů, z nichž pouze jeden jeho teorii fundamentalisticky odmítá. Ty ostatní se navzájem odlišují v nevyhnutelných spekulacích o místě a úloze Boha v evolučním procesu.

+1/0
9.6.2016 17:44

K24a82m36i91l 89P45y82t92e83l55a 8102800521419

Haha, v diskuzi k článku o křesťanských fundamentalistech maji nejvíc plusů příspěvky o tom, jak jsou muslimové hrozní.

+2/−1
9.6.2016 6:59

P37e36t50r 71M96i81n57a96ř42í21k 7850223397462

Jak jsou si ta náboženství, věřící a církve podobné. Hlavně se liší v tom jak moc tlačí na pilu.

0/0
9.6.2016 6:34

O39n92d34ř16e65j 98N63o17v84á47k 9147954649569

Vite, proc se rika Mojzisovska nabozenstvi?

0/0
9.6.2016 6:44

P89e27t14r 64M82i83n87a42ř46í13k 7680433317272

Poučte mne prosím.

0/0
9.6.2016 6:51

K49a24m15i77l 16P46y62t90e31l92a 8242530761309

Protože se jim říká abrahámovská :D

+3/−1
9.6.2016 6:54

P50e13t67r 11M27i10n16a25ř17í31k 7380543577962

Pěkná demonstrace dogmatického uvažování a argumentace věřících. Jenom nevím jestli to z Vás mluví víra nebo se posmíváte věřícím.

0/0
9.6.2016 7:03

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.