Diskuze

Zeman vetoval školský zákon. Obce a města to finančně nezvládnou, tvrdí

Prezident Miloš Zeman vetoval ve středu novelu školského zákona, která by měla přinést povinnou maturitu z matematiky nebo místa ve školkách i pro dvouleté děti. Ve středu o tom informoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman tak učinil na základě doporučujícího dopisu Svazu měst a obcí České republiky. Sněmovna může veto přehlasovat.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Takže Zeman jde zase na ruku lobbistům pro které jsou důležitější peníze než vzdělávání našich dětí. Není tomu tak dlouho, co se města za tučné peníze zbavovala školek / jeslí a nevšiml jsem si, že by si někdo z vedení těch obcí stěžoval, že to je špatně.

0 2
možnosti
JK

Mám pocit, že mnohým nedochází podhoubí těch změn.... jde tu PŘEDEVŠÍM o cikánské děti

0 0
možnosti
EK

Ve zprávách v TV ve středu bylo také řečeno, že se připravuje zavést do hodin matematiky dva učitele ( v jedné třídě), aby se děti naučily matematiku a mohly pak jít ke zkouškám, k maturitě, k přijímačkám. Dnešní mladí si o sobě myslí, jak jsou úžasně chytří. Někteří určitě ano. A že starší generace, zvláště pak důchodci už jsou k ničemu, že je nikdo nepotřebuje. Ale tato nepotřebná generace dělala povinné zkoušky u maturity z matematiky, češtiny, ruštiny a jednoho výběrového předmětu.

Nikdo se nás na nic neptal. Chceš studovat, tak se uč.

1 0
možnosti
LG

To je fak výborné.

Takže důvodem jsou finance.

Není náhodou investice do kvalitního vzdělávání a výchovy občanů to jediné smysluplné, co může stát udělat pro lepší budoucnost této země?

Jenže to bychom tu nesměli mít na nejvyšších místech ješitné komunistické polovzdělance, pro které je každý vzdělaný člověk nepřítel, protože ví víc než oni, hůře se s nimi manipuluje a snáze prokoukne každou lež.

Podle nich si bohatě vystačíme s dělníky a rolníky.

0 3
možnosti
LV

Mateřské školství je dneska pořádná džungle. Jsou tu mateřské školy - subjekty registrované v rejstříku škol MŠMT - majícíza úkol nejen hlídat, ale i poskytovat vzdělání. Jsou povinné mít vlastní vzdělávací program respektující Rámcový vzdělávací program vydaný MŠMT. Za to tyto subjekty získávájí od státu příspěvek na provoz, v závislosti na tom, kým jsou zřízeny. Obecní ("státní") MŠ dostávají prakticky na celý provoz, soukromé cca třetinu, zbytek si musí obstarat jinak (školné).

Dále jsou tu dětské skupiny, tedy předškolní zařízení registrovaná Ministerstvem práce a soc. věcí. To jsou regulérní hlídárny. Personál nemusí mít pedagogické vzdělání, dětské skupiny nemusí respektovat RVP, ale společně s mateřskými školami musí alespoň splňovat stavební a hygienické předpisy. Patří sem i firemní školky, pokud jsou registrované na MPSV. Problém dětských skupin však je jednak v tom, že nejsou tak úplně veřejné - rodič musí být zaměstnanec, provozovatele musí být neziskovka a pod.- a druhak že nedostávají příspěvek na provoz od státu. Většinou obdrží dotaci na omezenou dobu a pak (snad kromě firemních školek) buď přejdou do režimu mateřských škol, nebo zavedou (razantně zvýší) školné. Nebo zaniknou.

Další zařízení na trhu jsou zařízení provozovaná na ŽL. Ta nemají povinný vzdělávací program, ale hygiena a stavební úřad na ně "může". Nemají nárok na příspěvky, Pracují intuitivně, většinou je vedou sami rodiče těch dětí, nemívají dlouhého trvání - dokud děti neodrostou nebo je nepřijmou jinde.

No a nakonec jsou různá "mateřská centra" a pod, kam často chodí sami rodiče s dětmi, které si navzájem hlídají.

Drtivá většina rodičů (na venkově prakticky všichni, ve větších městech jen o málo méně) hledá zařízení podle ceny. A to i přesto, že navenek deklarují, že pro své dítě hledají to nejlepší. Proto se z MŠ stává politikum. Tím spíš, že kupodivu porodnost nijak výrazně neklesá, jak se původně předpokládalo, takže mladí rodiče jsou potenciální voliči. které je třeba si koupit.

1 0
možnosti
JV

V 90. letech se školky masově prodávaly a likvidovaly. V koncepcích minstrů, jako byl hrobník českého školství Pilip, bylo to, že si má každý vychovávat dítě úplně sám, nejlépe ho i doma učit a stát by měl dát co nejvíce ruce pryč. Teď se zjišťuje, že kapacity nejsou a že je to vlastně škoda., protože by z toho mohl být dobrý byznys.

2 0
možnosti
Foto

V něčím zájmu tahle povedená minystryně opravdu kope, ale v zájmu lidí to rozhodně není.

6 0
možnosti
ŠF

No jasně, mít pro děti školky, to je přeci proti základním zájmům obyvatel!

1 0
možnosti
DK

Není to: poroď a odevzdej našemu systému? My už si voliče vychováme?

3 0
možnosti

Prvně by se měla zrušit všechna ta přebujelá gymnázia, která chrlí jen množství teoretizujících amatérů. Potom se i na SPŠ dostaví tolik hledaná kvalita na které se dá skutečně stavět.

4 6
možnosti
VO

A tohle je cesta, jak omezit přijímání studentů co na gymnázium, lyceum,SPŠ nemají. Navíc jednotné přijímačky umožňují dát preference .. 1. škola nepřijat, 2. škola přijat .. vyřízeno

0 0
možnosti
PO

Moc nechápu povinné přijímačky na střední školy?

Přijímací zkoušky slouží k výběru několik přijatých z většího počtu zájemců. Ovšem na drtivou většinu středních škol se hlásí méně zájemců, než jaká je kapacita.

Takže povinně projdou přijímačkami a pak stejně vezmou všechny. Jen to bude stát pár milionů.

Těch pár škol, které si mohou vybírat, si přijímačky pořeší samy.

6 2
možnosti
RC

Nevezmou a stat nebude muset financovat propadliky

3 1
možnosti