Diskuze

Název Czechia dál budí vášně. Proč nezvážit Bohemii? ptá se Schwarzenberg

Rozporuplné reakce vzbuzuje na politické scéně záměr používat v zahraničí pro označení České republiky jednoslovné překlady názvu Česko, který například v angličtině zní Czechia. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) se staví proti a hovoří dokonce o referendu. Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg navrhuje název Bohemia.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Tady ty vývody o tom jak Bohemia zastřešovala další korunní země, tj. Moravu a Slezsko jsou poněkud scestné. Bohemia je toliko latinský název pro Čechy, tj. Království České. Je rozdíl mezi Královstvím českým, které geograficky tvořily pouze Čechy a Korunou českou, která již zahrnovala všechny korunní země, tj. Čechy, Moravu, Slezsko a dříve i obě Lužice. Podstatné je také to, že Koruna česká, tj. starý český středověký a ranně novověký státní útvar byl defacto stavovskou federací autonomních zemí, žádný unitární státní celek jako dnešní Český stát. Jak se tedy může vůbec preambule naší ústavy odvolávat k občanům v Čechách, na Moravě a ve Slezsku a zejména pak k odkazu tradic zemí Koruny české, když žádné země dnes na území ČR státoprávně neexistují. Naopak ti tupci v parlamentu nad Vltavou oprášili komunistické kraje. :-P

1 0
možnosti

Nezvážit. Protože Bohemia je označení jen části našeho státu. 8-o

0 0
možnosti

možná by mohl pan čestný předseda začít u sebe a počeštit si příjmení... co takhle třeba Karel ČernáHora?

třeba by mohl od EU dostat i nějakej grant...

2 0
možnosti

J57a18n 95B96u86c45h53a98r

18. 4. 2016 8:39

Bohemia nejde, to už má Kapr. Leda Bohemia 1918 nebo něco na ten způsob... :-)

0 0
možnosti

jak napsala kolegyne dole, obyvatel statu znaneho Bohemia bude v cizich jazycich Bohemian.

To nejen ve franctine, ale take v anglictine znamena predevsim bohemsky, coz ma dva vyznamy. Jednim je takovy "bohemsky umelec" a druhy vyznam je spis sklon k cikanskemu.

2 0
možnosti

Neni nad to ve chvilich velkych maleru predhodit narodu trivialitu.Takhle uza se resila pomlcka, zatimco se rozkradalo Ceskoslovensko.

Opravdu je to alespon trochu dulezite? ;-) Zvlast s ohledem na fakt, kdy si ani za 23 let vetsina sveta ani nevsimla, ze uz nejsme Czechoslovakia? :-P

4 1
možnosti

ČESKO = CZECHIA

Proč ne BOHEMIA?

Český stát patří k nejstarším státním útvarům v Evropě, jeho počátek se datuje do roku 895, kdy se český kníže Spytihněv I. stal nezávislý na Mojmírovcích. Česká monarchie zde existovala až do roku 1918, zanikla vznikem Československé republiky. Existovala zpočátku jako České knížectví, pak jako České království, od roku 1347 existovaly Země koruny České - České království bylo vždy označení pouze pro Čechy, ostatním zemím se říkalo vedlejší země Koruny české. Český stát přišel o svou suverenitu v roce 1620, v roce 1742 byla ve Vídni rozpuštěna česká dvorská kancelář, a české země, resp. to co z nich Habsburkům zbylo, se staly rakouskými provinciemi. České království zde existovalo nepřetržitě od roku 1212 do roku 1918, 706 let bez přestávky, předtím od roku 895 jako České knížectví.

Jak je možné, že dnes řešíme jednoslovný anglický název státu, který má více jak 1100 let starou tradici? Náš český stát jednoslovný název v angličtině měl, celých 1000 let nás v Anglii nazývali - BOHEMIA.

Anglické názvy českých zemí jsou totožné s latinskými názvy:

Čechy - Bohemia

Morava - Moravia

Slezsko - Silesia

Lužice - Lusatia

V germánských a novolatinských jazycích byl od 9.století do roku 1918 český stát pojmenován podle latinského Bohemia, v různých formách tamních jazyků. Země Koruny české se anglicky řeknou Lands of the Bohemian Crown, zkráceně Bohemia. Je to obdoba např. Rakouska (Austria) kde se celý stát nazývá podle severní podunajské části.

3 1
možnosti

Někteří čeští politici poukazují, že je možné se vrátit ke starému názvu našeho státu, který se praktikoval celá staletí. Tito lidé mají určité historické povědomí, což je v pořádku, ale neuvědomují si jednu věc - v době, kdy v Anglii používali slovo bohemian, neznali slovo czech. V průběhu 19.století, resp.na přelomu 19. a 20.století, se v germánských a novolatinských jazycích přešlo z latinského bohemian na české czech. Např. v němčině se ještě ve 30.letech 20.století pralo slovo böhmisch a tschechisch, k čemuž už v dnešní němčině nedochází.

Už více jak 100 let angličtina překládá slovo český jako czech, nikoliv bohemian, Čechy nazývá Czechs, nikoliv Bohemians, došlo k přechodu z latinského základu na základ český. Proto starodávné označení našeho státu jako Bohemia není vhodné. Bylo by to lingvisticky, názvoslovně, gramaticky, historicky naprosto v pořádku, ale není to správné.

Anglický název CZECHIA, u nás schválený už v roce 1993, je naprosto v pořádku a je jediný možný. Je neprůstřelný.

3 0
možnosti

Ti naši pohlaváři mají čas na to vymýšlet pitomosti. Jak došli k tomu, že máme mít jednoslovný název? Je plno zemí, které mají víceslovný název a nikomu to nevadí. Sobotka ať se stará, jak splatí dluh. Je daleko víc důležitějších a neřešených problémů.

3 1
možnosti

Zkus mi nějakou v rámci Evropy jmenovat.Pokud tedy myslíš, že mají pouze víceslovný název.

0 0
možnosti
Foto

P52e83t39r 20J28a71n35d16a

16. 4. 2016 20:15

Vede se debata o názvu země. Změna názvu nese ale i takovéto věci:

Czechia - budu tedy Czech?

Bohemia - budu Bohem, Bohemianem, Bohemákem atp. ?

Ale možná se staráme zbytečně. Oni do toho stejně vrazí vidle Moraváci.

2 0
možnosti

Nesouhlasíte z názvem Czechia. Rv

PODPOŘTE svým podpisem, že politici jednali bez mandátu nás občanů a řekněte jim NE. !!

PETICE PROTI CZECHII

http://www.petice24.com/signatures/petice_proti_czechii/

3 6
možnosti