Diskuze

100 POHLEDŮ NA ČESKO: Dostavba Katedrály svatého Víta

V posledních 150 letech Česko zažilo hodně. Dvě velké světové války, průmyslový rozmach, hospodářské krize i obrovské přesuny obyvatelstva. To všechno mělo vliv na podobu měst i krajiny. Nový seriál iDNES.cz vám ukáže méně známé pohledy na některá místa v Čechách, na Moravě i ve Slezsku.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

K12a76r92e26l 31D13r57d28a

30. 3. 2016 16:19

1929, jak katolíci psali dějiny. V únoru byl obnoven Papežský stát v podobě Vatikánu jako dohoda Vatikánu a fašistické Itálie. Mussolini chtěl sjednotit Itálii a to bez katolíků nešlo. Katolictví se stalo státním náboženstvím fašistické Itálie.

Katolíci v dubnu 1929 otevřeli v Římě českou papežskou kolej s názvem Nepomucenum. To bylo v šovinistických husitských Čechách s ideologií podvodného protihusitského svatého J. Nepomuckého, navíc v roce svatováclavského milénia, chápáno jako nechutná katolická provokace. Podobně jako kolize oslav 200 let "protičeského" J. Nepomuckého a "českého výročí" svatováclavského milénia.

Korunu všemu nasadila katolická politika, kdy si lidovci usmysleli využít oslavy milénia jako předvolební agitaci a souhlasili s položením vlády a vypsáním předčasných voleb na 27. října 1929. Kalkulace jim nevyšla a ve volbách ztratili.

Do oslav milénia se trefil proces se slovenským katolíkem V. Tukou, pozdějším předsedou vlády Slovenského státu, který se prohlásil za Maďara a požadoval spojení Slovenska s Maďarskem s tím, že Československo je omyl. Prosazoval i představu Velkého Slovenska, ke kterému by měly patřit velké části Moravy, (ale Němci zde měli zájem na germanizaci). V roce 1929 dostal 15 let. Popraven byl po válce 1946. Slovensko žilo procesem "s katolíky" a slovenští katolíci oslavy milénia a otevření pražské katedrály hromadně ignorovali.

Katedrála se otevírala v průběhu oslav milénia 28. září 1929. Masaryk si katedrálu soukromě prohlédl 27. září a pak opustil Prahu.

Světící pražský biskup A. Podlaha otevíral "národní katedrálu" s odkazem na prohranou bitvu na Bílé hře a dobu temna. Tedy v duchu českého husitského vlastenectví. (Což si mohl dovolit patrně jen méně významný katolický duchovní, který chtěl méně významným zůstat navždy.)

Tady je pěkně jedovatý komentář ke katolíkům z "Peroutkovy Přítomnosti".

http://www.pritomnost.cz/archiv/cz/1929/1929_17_10.pdf

1 0
možnosti

K10a26r43e59l 89D70r10d29a

30. 3. 2016 7:02

Langweilův model, pravda, pěkná dokumentace. Zbouraná kaple sv. Vojtěcha je dnes středem katedrály.

http://www.langweil.cz/gallery/004.jpg

http://www.langweil.cz/gallery/012.jpg

http://www.langweil.cz/video/DLM_ChramSvVita_High.wmv

A "zlidovění" v Praze. (Aby katolíci věděli zač toho byl loket.) Také pěkný dokument asanace. Sídlo českých králů jsme zbourali 1902-1903 a místo toho postavili Obecní dům 1904-1912. To aby měla republika kde vznikat. Příprava. Dost to připomíná, že Československo vzniklo chytře již za R-U a za jeho peníze. ;-D

http://www.langweil.cz/gallery/017.jpg

Jenže, proto Královská cesta, protože se odtud coural král na Hrad. Což dnes už není zřejmé. Co by dělal král na Náměstí Republiky, že? Ostatně Příkopy, tady bylo opevnění a hradební příkop. Už Karel IV. tady nechal nepotřebné hradby bourat. A za Vladislava se staroměstská Praha ustrnula a ostudnou "Odranou věž" u sídla krále nechala a přebudovat na Prašnou. Jenže se dostavěla až 1886. ;-)

A když Vladislav na tématu "katolická katedrála", památný den, 24. září 1483 došlo k vyvraždění pražských katolíků. ;-)

0 0
možnosti

K96a44r34e22l 11D52r47d27a

29. 3. 2016 4:07

Tak tomu říkám "katolický kostel". V rámci "národního obrození" a sjednocení Německa začali Němci s dostavbou katedrály v Kolíně nad Rýnem. (Stejný problém jako v Praze.) Při jejím slavnostním otevření právě vrcholila likvidace Papežského státu a vlastně katolické církve v Německu, takže otevření dostavěné "katolické" katedrály v Kolíně se stalo hlavně oslavou německého národa.

Italové se sjednotili, porazili Papežský stát a když se papež vzdal, prohlásili Řím hlavním městem Itálie. Papež svoji porážku neuznal a prohlásil se za vězně Vatikánu a nikdy ho neopustil. Od té doby mají katolíci jen Vatikán.

V Praze se snažili Češi o shodný postup jako v Kolíně. Němečtí stavitelé a Němci jako takoví se české ruině vysmívali. Hlavní české národní úsilí vrcholilo právě výstavbou Národního divadla. Dostavba katedrály v Praze měla zachránit, co se na katolické církvi v okamžiku její likvidace v Čechách zachránit dalo a její dostavba měla parazitovat na českém vlasteneckém cítění po vzoru sbírek na Národní divadlo. Významnou částku na dostavbu katedrály nakonec daroval Ferdinand Dobrotivý, který žil po abdikaci 30 let v Praze.

Další významná částka šla od prezidenta Masaryka. A to byla ve hře opět likvidace "prorakouské - proněmecké" katolické církve v Československu. 1925 se mohutně slavil "národní" Hus, což Vatikán řešil diplomatickou aférou, (která dle mého předznamenala Mnichov a likvidaci Československa, protože došlo k přetrhání vztahů s "českým přítelem" Mussolinim). Následovalo žehlení vztahů s Vatikánem a k nápravě došlo k datu svatováclavských oslav, kdy byla katedrála slavnostně otevřena.

Patrně chtěl Masaryk vidět v katedrále český národní symbol jako měli Němci v Kolíně, ale katolíkům se povedla velkolepá loupež českého národního symbolu a místo toho nám vnutili katolickou katedrálu "české pokory, zrady a kolaborace". Za protektorátu jsme se pak sv. Václava "kolaboranta" ještě naslavili...

Loupež českého národního symbolu se katolíci pokusili zopakovat po sametu.

0 15
možnosti

J56a66n 60S45t24o21d44o32l59a

29. 3. 2016 12:28

Ve vaší úvaze mi chybí aspoň náznak informace, k čemu by katedrála byla a co by se v ní dělo, kdyby vše dopadlo ideálně podle toho, co připisujete Masarykovi. Události i stavby mívají hodně propletené osudy, příčiny, důsledky i souvislosti, takže vše z toho, co popisujete, nějaký dopad na stavbu mělo. Jen pořád nemohu odhadnout, jako to mělo vše ideálně dopadnout, jaká tam byla podle vás nosná idea.

1 0
možnosti

Věděl jsem, že se dostavěl spolu s přestavbou Hradu až za první republiky k 1000. výročí smrti svatého Václava, ale netušil jsem, že byl až takhle nedostavěný..

3 0
možnosti

Některé příspěvky jsou vtipné, ale pravda je taková, že chrám je z velké části novogotický a byl dostavěný až v devatenáctém a dvacátém století. Také jsem tomu nechtěl věřit, ale podíval jsem se na Wikipedii. Předtím to byla trochu troska. Petr Parléř a Matyáš z Arrasu si museli dlouho, dlouho počkat.

0 0
možnosti

J51a21n 13D87l81o20u98h55ý

28. 3. 2016 20:49

Karel IV uměl fotit?

0 0
možnosti

Karel IV dostal v Paříži na francouzském dvoře roku 1326 od Karla IV. Sličného k narozeninám digitální Canon (sic!). To jsete nevěděl?

0 0
možnosti

Co je to za město? To je Dubrovnik?

1 0
možnosti

Také jsem si to myslel. Po bombardování...

0 0
možnosti

Na snímku je vidět postupná demontáž chrámu svatého Víta v Mostě, který byl po částech převážen, a poté znovupostaven v Praze. Z města odsouzeného k zániku kvůli těžbe uhlí, tak byla tato památka zachráněna i pro budoucí generace. .

37 1
možnosti

Vy jste ale "pamětník". Co to melete za pitomosti?

0 0
možnosti

Zjevně Špilberg.

0 0
možnosti