Diskuze

NKÚ: U čtvrtiny vzdělávacích projektů hrozí, že stát bude EU vracet peníze

Čtvrtině z 56 projektů v oblasti vzdělávání a vědy, na které se zaměřil Nejvyšší kontrolní úřad, hrozí vracení části nebo celé dotace z evropských fondů. Důvodem je porušení pravidel, která musí příjemce dotace dodržovat nejčastěji pět let po dokončení projektu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zajímavé. Jestli čtu správně, pak na nepodařené experimenty s inkluzivním vzděláváním ministerstvo školství čerpalo dotace. Minimálně v 25 % případů chybně. A vracet je bude stát. Kvůli nesplnění podmínek pro jejich čerpání. Což je správné. Ovšem nikde nečtu nic o postihu za tento stav zodpovědných ministerských úředníků.

Kdysi československé školství bývalo špičkou a ani komunistům se jej nepodařilo docela zničit. Alespoň co do kvality získaného vzdělání.

Věc druhá je věda a výzkum. Dnešní věda je drahá záležitost. Už ani matematikům nestačí jen papír a tužka či křída a tabule. A to nemluvím o medicíně, biologii, fyzice, astronomii a x dalších vědních oborech. A tady je nutno hned v počátku říci jedno: základní výzkum si na sebe nikdy nevydělá. Takže je třeba si spočítat, co a za jakých podmínek si můžeme dovolit a s určenými fondy je pak třeba důsledně hospodařit. Bohužel stát nikdy dobrý hospodář nebyl. Je třeba si udělat jasno, jakým směrem se ubírat. Prostě si vytvořit koncepci (chtěl jsem se tomu slovu vyhnout, ale bude to tak kratší) a té se držet. Je možno ji korigovat, ale nikoliv neustále měnit.

Je v pořádku, že lidé se chtějí vzdělávat a dosahovat stále vyššího vzdělání. A tady se státu nabízí možnost vhodné regulace. Chybí momentálně třeba strojaři? Tož rozumně zvýhodněme toto studium. Studuje mnoho studentů se špatným prospěchem, či neprospívá? Zpoplatněme citelně repetenty a řekněme kdy dost!

Nestačím zírat, kolik je dnes velice podivných oborů studia v oblasti humanitních resp. "společenských" věd. Donedávna se vešli do náruče filosofické fakulty. Ať už šlo o kunsthistoriky, "čisté" filosofy, historiky, archeology, slavisty, germanisty a další -(ist)y. Některé studijní obory se rozumně otevíraly až po několika letech. Podle potřeb na ty které odborníky a s myšlenkou na jejich uplatnění v oboru. Prostě archeolog, pracující nakonec jako bankovní úředník je obrovské plýtvání prostředky na jeho studium a pro něj frustrující záležitost.

0 0
možnosti

Chci tím říci, že i ve školství i ve vědě je třeba hospodařit. Tím více, že jde o "hospodaření" s lidmi, jejich talenty a schopnostmi.

Vrcholnou měrou by pak toto mělo platit pro vedení celé společnosti, tedy státu. V čele resortů nechť stojí odborníci. Voják na MO, kantor na MŠMT, právník na MS atd. Volení politici nechť určují, či spíše ladí onu již zmiňovanou koncepci. Ale chápu, že je to iluze a omlouvám se za délku příspěvku.

1 0
možnosti

Pokud si vzpomínám byly tady dotace na elektrické přímotopy, potom zdražili elektřinu a přímotopy šli do šrotu. Byly také dotace na plynové topení a rozvod plynu do obcí. Poté plyn zdražil, lidé odstavili plynové kotle a některé obce měly problém s nedodržením odběru plynu a vracením dotací. Nyní se dotují kotle a připravuje se ekologická daň na tuhá paliva. Zkuste si porovnat cenu "ekologického" kotle před vyhlášením dotací a po přidělení dotací. Další tunel a to nemluvím o solárních elektrárnách. Dotace jsou velké zlo.

1 0
možnosti

Schopný a sebevědomý člověk který si váží sám sebe, žádné dotace nepotřebuje. Nevím, proč by tak neměl fungovat i stát.

Dotace = sofistikovaný druh krádeže.

Aby někomu mohli rozdávat, schopnějším ukradnou.

1 0
možnosti
Foto

A že jsem tak zvědav, jak moc schopný a sebevědomý bych musel být, abych si na zahradě vybudoval dejme tomu takovou větší labinu pro pokročilou analýzu metabolismu nádorových buněk? Uvědomujete si vůbec, že teorie, které dobře fungují dejme tomu na prodej rohlíků, nefungují ani přibližně například na popis základního výzkumu?

0 0
možnosti

Já si snad založím nějaký spolek s bohulibým projektem. Co vidím kolem sebe, dá se z toho celkem slušně žít. Třeba si i postavit hotel. Je to tak snadné. Nic neriskujete, když "přesvědčíte" lidi a nebo státní instituce, tak peníze tečou sami, zadarmo, daně se žádné neplatí a když je hrnec plný, tak ho prostě zavřete a založíte další, jiný...:-)

0 0
možnosti

J86a49n 94K25r19á57s54a

18. 1. 2016 11:04

Třeba teď tzv. "kotlíkové" dotace... to je krásný tunel.

1 0
možnosti

Zajímal jsem se o dotace na zateplení. Nakonec jsem si udělal sám svépomocí s jedním najatým nádeníkem levněji a nejméně stejně kvalitně jako drahé certifikované firmy i s dotací. Místo abych mařil čas a energii projekty, žádostmi a leštěním klik na přerozdělovacím úřadě, obešel jsem si pár staveb a sbíral informace jak na to. Na lešeních staveb většinou zněla ruština zaškolených Ukrajinců a moc se s tím nepárali. Pod štukem to stejně není vidět a je spíše umění zbastlit, aby to opadalo, něž to udělat přijatelně. Viděl jsem i v EPS škvírky zakamuflované perlinkou a štukem. Asi to mají úkolem, tak se s tim nepářou. Místo abych platil za drahé výpočty, dal jsem izolace pro jistotu o něco více a dnes jsem za to rád, stejně jako za pařáku v létě, kdy máme doma zase chládek.

Takže mám zatepleno a topit budu až v předvečer i bez drahých projektantů a dotací. Stačilo dávat pozor ve škole ve fyzice a zdravý selský rozum.

A protože protopíme málo, méně z nás stát vysaje daní z paliva a má méně na přerozdělení lemplům, to je můj další bonus.

1 0
možnosti

Cesko a EU-dotace, to je kapitola sama pro sebe.

0 0
možnosti

Dotace-jakékoliv, byly , jsou a vždy budou skvělý a legální způsob, jak se přiživit a docela slušně na ostatních. A je to tak snadné - založíte spolek, podplatíte procenty úředníka, který rozhoduje a je "vyděláno".

1 0
možnosti

Omyl, staci ze to budou delat lidi kteri to umi a nekradou.

0 0
možnosti

Problém je horší o to, že dotace bude vracet stát, nikoli ti, co na nich bohatli. Takže za dotace zaplatíme třikrát. poprvé, když nám je EU sebere, aby nám je mohla rozdat. Podruhé, když si vezmeme úvěr, aby jsme po prostavění splatili z dotace a navíc dotace nejsou 100%, takže něco musíme dát ze svého. A potřetí, když se zjistí, že to je na nic, nebo bylo rozkradeno a musíme dotaci vrátit. A možná i počtvrté, když nám úřad napaří pokutu.

Netvrdím, že všechny dotace jsou špatné, ale jsem přesvědčen, že těch dobrých je pod 10%

2 0
možnosti

Podle meho jste jeste zapomnel popate, kdy dotace nespravedlive pokrivila mistni trh nekalou konkurenci...

0 0
možnosti

Dotační podnikání. Stranická tlupa lidí se domluví, podojí prachy a pak se rozprchne. Inkluze či jiné unijní kraviny jsou jim od začátku ukradené.

1 0
možnosti

Na zajimavou akci jsem nedavno narazil ve Frydlante. Tam se z dotaci postavil luxusni hotel (http://www.antoniehotel.cz). V hotelu nikdo nebydli (kamarad tam ubytoval zahranicniho klienta a ten tam byl cely tyden jedinnym hostem), kuchar chodi do prace na zavolani, bownling a bazen pouze pro ubytovane, takze pro nikoho.

Kdyz jsem se mistnich ptal, proc tedy takovy hotel nekdo stavel, dostal jsem odpoved, ze objekt je pripraven jako luxusni dovov duchodcu pro nemecke seniory. Uz od projektu jsou do mistnosti napr. zavedeny privody kysliku, ktere asi hotel tezko vyuzije.

Podle stranek ROPu byla dotace poskytnuta na podporu cestovniho ruchu. Jak moc asi podpori cestovni ruch, kdyz jedno luzko v hotelu zacina na 2500 Kc/noc? Z predchozich informaci je ale jasne, proc tak nesmyslna cena, majiteli nejde o hosty, slo mu jen o dotace.

Pridavam se k panu Rapkovi a Krasovi - dotace jsou zlo, ktere nas jen zadusi...

2 0
možnosti