Diskuze

Expert: Saúdové bojují s Íránem o moc, o šíity a sunnity tolik nejde

Poprava duchovního Nimra Bákira Nimra přiživila vleklý konflikt mezi Saúdskou Arábií a Íránem. „Zhoršení vzájemných vztahů bude mít dopad nejspíše i na řešení situace v Sýrii nebo Jemenu," myslí si Jan Daniel z Ústavu mezinárodních vztahů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Sleduji již delší dobu, že každý dolar z ceny ropy dolů přídává na Ruské rétorice proti Saudské Arabii a přesně se to odráží na příspěvcích zde.

Že by náhoda?

0 0
možnosti
Foto

Saudové právě zvýšili ceny pro Asii, ceny pro USA ponechali jak jsou a do EU dodávají ropu se slevou. Možná jako kompenzaci za převzetí potížistů? Nikde v Arabii ty uprchlíky nechtěli, protože věděli, co je to za tlupu.

0 0
možnosti

Cože??? Ono jde o moc a ne o lidi?

Koukám, že pan expert právě objevil kolo.

1 0
možnosti
Foto

Pročítám si diskuzi níže a i když těžší stravitelnost tématu odfiltrovala tradiční diskutéry, je znát úspěch západní propagandy vytvářející obraz temné říše zla - Íránu na straně jedné a sluncem zalitého Arabského poloostrova se všemi těmi zázračnými městy a blahosklonnými monarchy v bílích kaftanech na straně druhé...

Nenechme se zmást: skutečnou středověkou diktaturou jsou Saúdská Arábie, Bahrain, Katar, Emiráty, Kuvajt... To, že se s nimi máme bratřit máme možná "doporučeno" Spojenými státy definovanými hodnotami evropského humanismu, ale měli bychom hromadně a systematicky vyzývat naše politiky, aby se od těchto monarchií důrazně distancovali, nebo se k nim alespoň stavěli tak kriticky, jako k Rusku, Iránu, Číně nebo Sýrii, a ne si od nich ještě nechávali udělovat pocty (viz Schwarzenberkova šavle).

Asi se to nemá vědět, ale SA má poslední dobou vážnější problémy, než si pan analytik troufnul říci. Pokud byste rádi slyšeli i neredigovaný názor a podle mého i fundovanou analýzu, viz zde:

http://literarky.cz/blogy/tereza-spencerova/21277-poprava-ajcha-nimra-jako-projev-saudskeho-strachu

4 0
možnosti

Diky za odkaz, urcite si prectu.

0 0
možnosti

Iran byl az do roku 1979 relativne normalnim statem, takze tam jista nadeje je. SA byla totalita s extremni formou islamu vzdy. Opravdu nechapu, proc je SA hlavnim spojencem USA v oblasti. Mozna nastal cas to prehodnotit - doufejme, ze ve Washingtonu bude po volbach sedet nekdo normalni.

P.S. a ty argumenty s ropou a jak moc jsme na statech arabskeho poloostrova zavisli - to uz je dnes uplne mimo misu - ropa za pakatel a dokonce i USA uz jsou dnes cistym exporterem.

0 0
možnosti

Už od minulého prezidenta se USA pokouší od SA odpoutat. :-)

Popravdě, celý ten Bushův vpád do Iráku byl právě v duchu trockismu=neocons pokus začít se chovat principiálně, vytvořit si těch civilizovanějších zemí přirozené spojence a ukončit tu absurdní situaci, kdy je tamní nejbližší spojenec jejich hlavní ideový protivník (15 z 19 útočníků bylo Saudů!).

Ovšem moc to nedopadlo ;-D;-D

0 0
možnosti
Foto

Nejlepší by bylo ten prostor uzavřít, nechat je tam vytlouct se navzájem a pak to jenom mírně dočistit ;-D;-D;-D

0 0
možnosti

A koho to stve? At se mydlimezi sebou, co se skutecne deje nevi zadny evropan... mozna turek, ktery urcite mysli namir a lasku... jsme v p..... a misfo defenestrace tupe zvanime o nicem, ale my uz nebudeme mit kam emigrovat....

1 0
možnosti

Moc složitej článek, takže to málokdo přečte a diskuze je poloprázdná. Klasika. I tak jde ale o zjednodušování a tisíce otázek zůstává nezodpovězených. Např. nechápu, proč Rusko stojí za šíitským Íránem a USA za sunnitskou SA, když sunnitští radikálové považují šíity za proamerické zrádce...?

0 0
možnosti

Nehledejte v tom žádnou ideologii nebo náboženskou logiku :-)

Spojenectví Saudů a USA je prostě pragmatické. Saudové hledali globálního spojence a rozhodli se pro USA. Ti zase potřebovali ropu a taky místního spojence. Tím pádem se odvozeně z USA stali "přátelé sunnitů", jejichž je SA bašta.

Jak už jsem psal, šíité v Íránu, okolo Chomejního, zaujali kritický postoj proti aktuální diktatuře, která byla proamerická. Tím se celá revoluce stala de facto protiamerickou - a tím pádem, nepřítel mého nepřítele, se jejich spojencem stal SSSR potažmo Rusko. Podobně se pro protiamerickou notu rozhosdla Sýrie a stala se spojencem SSSR/RF. Kdyby z nějakých důvodů v těch státech byly větve islámu naopak, nic by se nezměnilo :-)

1 0
možnosti

Tenhle článek je hrozivým příkladem nevzdělanosti,a já netvrdím nikomu, že já jsem expert na dané téma, ale tvrdit tu, že tu nejde o náboženství, ale boj o moc a přijít s rozborem vztahů mezi Íránem a Saudskou Arábií za posledních 60 let je hrubé zjednodušování komplexnosti historie. Jak známo, režimy Blízkého východu jsou teokratické do morku kosti a oddělovat náboženství od politiky je totální nesmysl. Tam je to jednoduché, chceš-li do politiky a získat politickou moc, musíš něco zastávat nábožensky v islámském pojetí a souhlasit s vykonáváním islámu v každodenním životě podle zákonů šaría. Jinak to nejde. Až pak se může mluvit investicích, plánování, stavění škol, zdanění atd. Tady nejde o to jak je kdo inteligentní a jaké má vzdělání, ale jak věří a jak to dokazuje, Jestli to někdo hraje jen tak na oko a využívá systém pro své účely je samozřejmě možné a určitě i praktické, ale bez ohledu na cokoliv jiného, v první řadě jde o víru a vykazování poslušnosti vůči víře.

Šiítové a sunnité se v základě právě liší skupinovým přislušenstvím a to je založeno na dědictví po Mohamedovy, tedy kdo je správným nositelem výkladu islámu po smrti Mohameda. Tento spor se vede bez přestávky celá staletí, jde tu pouze o intenzitu. Sunnité stojí za verzí, že právoplatným dědicem výkladu islámu byl Mohamedovo tchán Abu Bakr, šiíté zase tvrdí, že je to Mohamedovo bratranec a zeť Ali. Samozřejmě, že se skupiny takto nejmenovaly při vlastním dělení, ale dostaly je časem.

Převedeno do českého pojetí je to stejné v povaze co se týče chápání křesťanství, tedy kdo má pravou autoritu výkladu Bible, kdo je následníkem Krista na Zemi, a o tom jsou také pře až dodnes. Katolíci mají papeže, zatímco protestanté to neuznávají, se spoustou dalších křesťanských odštěpených směrů. V náboženství ohledně Krista jsou ale i spory o tom zda on opravdu je spasitelem, a to rozděluje třeba židovskou víru od křesťanství.

0 0
možnosti

no,ale ti muslimové,ať už je to kdo je to, se stále mezi sebou řežou a jest-li jsem pochopila správně, bude to takhle vlastně pořád

0 0
možnosti
Foto

Rozdíl mezi Persií (tedy módně zvané Irán) a Saudskou Arabií je obrovský. Za proamerické vlády šáha Rézy Pahlaví byla Persie modernizována a sekularizována.

Nevole černoprdelníků využila Francie a poslala jim ajatoláha Chomejního, který byl ve Francii do té doby pod zámkem. Důvodem byla řevnivost Francouzů vůči USA, Chomejní měl proamerickou politiku Persie rozložit.

To se podařilo až moc, mimoděk si připomínám podobnou episodu, když Wilhelmovská tajná služba zařídila transport Lenina v zapečetěném vagonu s nákladem zbraní do Petrohradu. Lenin sice rozložil ruskou frontu, rozložil však i demokratickou vládu v Rusku.

Saudská Arábie byla vždy na periferii, zůstala mentálně o staletí za vývojem ve světě. To se nyní už nedá udržet, takový stát nemá budoucnost.

Francouzi seli vítr, nyní sklízí bouři. Ale v Persii je už silná sekulární inteligence, zatím se sice daří, udržet diktaturu ajatoláhů, ale ti stojí v cestě ekonomickému vývoji- Persie je v oblasti stát s nejvyvinutějším průmyslem a vědou. To s ajatoláhy ovšem nejde dohromady. Jednou se to napětí vybije, jak je v oblasti zvykem, krvavě.

Peršané vládli v oblasti už za židovského krále Šalamouna, je to tradice.

5 0
možnosti

Trochu jste zapomněl, že hlavně po WWII se Írán vydal na cestu demokracie a modernizace, což se ovšem nelíbili těžařským oligopolům z USA, takže CIA na jejich popud zorganizovala protidemokratický převrat (ty materiály jsou již dnes odtajněné) a instalovala tam proamerického diktátora, který jim šel na ruku. Tím vznikla ta lidová protiamerická nevole, která se, bohužel, projevila podporou Chomejního...:-/

1 0
možnosti

Islám je přece náboženství míru. Proto se do posledního pobiji, aby nám to dokázali

2 0
možnosti
Foto

Irán- neboli Persie je vlastí uctívačů ohně, Zoroastrovců. Islám jim byl vnucen a jednou se ho určitě zbaví.

2 0
možnosti