Diskuze

Seznam chráněných druhů se mění. Přibude zubr, orel či vzácné mechy

Seznam s více než osmi stovkami chráněných druhů rostlin, živočichů a hub letos projde velkou aktualizací. Nově se na něm objeví zubr evropský, karas obecný či některé mechy a lišejníky. Ministerstvo životního prostředí přistoupilo k první výrazné změně seznamu od jeho vzniku v roce 1992 kvůli nejnovějším vědeckým poznatkům.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

no jo, kdy bude dan Čech domaci na listinu?

0 0
možnosti
Foto

J63a18n 93B13r51a17u61n

3. 1. 2016 17:20

Český člověk je kříženec. Kříženec prasete a včely. Pracovitý ale svině.

2 0
možnosti

Na Slovensku sa najnovšie uvažuje o znovuoživení populácie losa mokraďového. Jeho výskyt na našom území v minulosti súvisel s poľskou populáciou tohoto párnokopytníka. Nie som si celkom istý, či sa nájde na Slovensku ekosystém, ktorý by mu vyhovoval natoľko, aby sa udomácnil. Potrebuje veľké územie s močarinami a dostatkom potravy - ide o kopytníka s váhou 500-800 kg - a teda tomu zodpovedajúci apetít čo sa týka mohutnosti, tak top sú kanadské losy, potom sibír+Kamčatka, európske sú asi "najmenšie"). Okrem toho pri strete s človekom vo voľnej prírode počas ruje je otázna aj bezpečnosť.Podobne ako u zubra. Snáď len oplotené zvernice - ale to je zase len "krajšia klietka".:-P Do voľnej prírody boli zubry vypustené pred pár rokmi na rozmedzí Poľsko-Slovensko-Ukrajina - v Poloninách. Jeden pán popisoval stretnutie so zubrom v lese, keď bol na huby - stretnutie bolo véééľmi krátke, ani sa neobzeral.;-D

3 0
možnosti

V České republice se losi docela dobře usadili na Třeboňsku, a problémy, které naznačujete vy, s nimi nejsou.

0 0
možnosti

Zubr se stejne neda pit tak at je klidne chraneny.

0 0
možnosti

Lidé v ČR obecně pokládají ekologii za sprosté slovo,chráněný druh za pitomost,kácejí stromy ,aby nemuseli hrabat listí,okolo nevkusných baráků si vysázejí japonskou zahradu kombinovanou s umělými jezírky,nenávidí užitečného krtka,hubí,na co přijdou.Zubr v Běloveském pralese v Polsku je krásné zvíře a tamní travina zalita lihem se mění v lahodný likér.

Lidi hodnotí pouze okrasnou zeleň v parku,městská step s lipnicemi,kokoškou,travinami,zplaněnými skalníky jim vadí.:-/

10 2
možnosti

Jestli je kácejí na svém a dělají si nevkusné domy s nevkusnou zahradou je jen a jen jejich věc......že by lidi neměli rádi ekopošuky právě proto, že do všeho strkají rypák i do toho do čeho jim ni není a jsou jen pořád s nataženou prackou na prachy?

5 7
možnosti

Vzácné mechy a v Brdech? A jeje. Sbohem trampská romantiko :-( Tak už nejen Českosaské, Český ráj a Křivoklátsko. Teď už nás budou ochranáři vyhánět ze skal a kempů i na Brdech ve jménu mechů a lišejníku ;-(

2 4
možnosti

Ty woe to je zvíře jako kráva ))))

1 0
možnosti

"Zubr evropský byl jedním z největších žijících zvířat, která žila na území dnešní České republiky. U nás vyhynul přibližně v polovině 18. století. Na jejich přítomnost na našem území dodnes odkazují místopisné názvy, jako obce Zubří, Zubrnice, vodní toky Zubřina, Zubřinka nebo erby některých šlechtických rodů. Zubry chová řada tuzemských zoologických zahrad, první čistokrevní zubři se objevili v 50. letech 20. století v Zoo Praha. Od 90. let 20. století se pak v České republice objevila řada soukromých chovů, z nichž mnohé později zanikly. Od roku 1997 propaguje ochranářská společnost Česká krajina návrat zubrů do volné přírody.[20] Nejrozsáhlejší oborou, kterou zubři v České republice obývají, je Židlov v Ralsku. Tam byli v únoru roku 2011 přivezeni zubři z Polska a drženi v karanténě. Původně měli být vypuštěni do obory v prosinci,[21] nakonec bylo ale stádo tvořené jedním býkem, čtyřmi kravami a třemi telaty vypuštěno do obory až na přelomu března a dubna 2012.[22]"

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zubr_evropsk%C3%BD

Předpokládám, že podobně bude časem v Česku chráněným druhem i krokodýl.

1 12
možnosti

Ctrl C, Ctrl V, vám docela jde... A jakou že souvislost má krokodýl se zubrem?

4 1
možnosti

Jsem četl vzácné mouchy. 8-o

0 0
možnosti

Taky kroutím hlavu nad Karasem obecným tato plevelní ryba byla za mého mládí v každé tůňce :-/

4 0
možnosti

Jo to za mého taky - byly to krásné ryby - nejmíň dvacet let jsem ale už o žádného nezavadil - jak píše níže, je to všude samý stříbrňák invazák - kruci včil mně to cosi připomělo...

4 0
možnosti

Tak karas mě překvapil, dřív ho bylo všude plno. Ani jsem si nevšiml, že skoro zmizel.

3 0
možnosti

Myslím, že karas obecný bol,tak ako u nás, "vytlačený" karasom strieborným, čo je nepôvodný druh. Problémom môže byť aj to, že sú v širšom meerítku preferované dravce (šťuka,zubáč,sumec), pre ktoré, ak sa tam vyskytuje karas obecný, je táto rybka "chuťovka" na prvom mieste. Karasovi obecnému tak zostávajú k prežitiu už len vody s podmienkami,ktoré limitujú výskyt ostatných druhov, ktoré sú o niečo náročnejšie napr. na kyslík,čistotu vody a pod.

Jeho záchrana ale nie je nereálna a taktiež bude iste menej náročná, ako napr. takého zubra.:-)

9 0
možnosti