Diskuze

V Polsku vyšly do ulic desetitisíce lidí. Vadí jim diktatura většiny

Desetitisíce Poláků ve Varšavě demonstrovaly proti antidemokratickým krokům vládnoucí strany Právo a spravedlnost, zejména proti její snaze ovládnout ústavní soud. Protestujících se odpoledne podle některých odhadů sešlo až 50 tisíc.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Stále jsem hledal to správné pojmenování pro svůj rozporuplný dojem z demokracie a konečně to mám! Je to diktatura většiny!

0 0
možnosti
Foto

Vtipné je, že Právo a spravedlnost dělá to samé, co Občanská platforma před tím. Akorát, že Občanská platforma je více podporována médii...

1 0
možnosti

D51a87v75i85d 52B54e54n49e80š

13. 12. 2015 14:53

V kterém případě PO výslovně porušila ústavu?

1 2
možnosti

Když vyšlo v Polsku 130 000 na pochodu nezávislosti napsali 15000. Teď když se sejde 5000 odpůrců voleb a příznivců EU, tak napíšou 50 000 ;-DR^

7 0
možnosti

Diktatuře většiny se běžně říkalo demokracie.

5 3
možnosti

To jsem nevěděl, že vláda většiny je diktatura, zatím tomu  všechny "politické elity" říkaly demokracie. No ale  asi  přišel čas  na  změnu a demokracie bude, když bude vládnout menšina. Poláci  jsou   první průkopníci, kteří to v EU  zavedou. Ostatně  zapadalo by to do  schématu, že nám tu  už v podstatě  vládnou muslimové, ačkoliv  jsou v menšině.

11 0
možnosti

Pokud samozřejmě nejde o českou "demokracii" My nazýváme většinové názory populistickými.

4 0
možnosti

No ten nadpis je opravdu špatně. Ono ani tak nejde o výsledky voleb PIS vyhrála tak ať vládne s tím problém není. Ono problém asi nebude ani to, že PIS odmítá kvóty pač většina poláků je také odmítá. Problém nastává ve snaze ovládnout ústavní soud-- soudci ústavního soudu byli sice jmenováni na poslední chvíli, ale v souladu s Polskou ústavou. Dle polské ústavy vláda nemá pravomoc tohoto soudce odvolat, nicméně PIS si schválil zákon(ani ne ústavní), kterým tyto soudce odvolává a nastavuje nová pravidla pro jmenování soudců--tento zákon je protiústavní a retroaktivní a má další vady. Ústavní soud tento zákon zrušil a vláda toto rozhodnutí neuznala a jmenovala nové ústavní soudce. Rozhodnutí ústavního soudu jsou publikována ve sbírce zákonů nicméně vláda odmítla toto rozhodnutí publikovat ačkoliv je dle polských zákonů povinna jej publikovat. A teď jak z této situace ven? Dle ústavního soudu to co vláda vydala je protiústavní a vláda zase nechce respektovat ústavní soud.

4 1
možnosti

V souladu s polskou ústavou v rozporu s dobrými mravy

1 0
možnosti
Foto

Príklad toho, ako to môže dopadnúť, ak porazená strana nechce uznať víťaza volieb a vládu väčšiny môžeme vidieť v Líbyi. Tamojšiu situáciu by som vojnou nenazval, k Sýrii to má ďaleko, ale anarchia je to slušná.

1 0
možnosti

Ano, diktovat musí menšina. Alespoň do teď mi to tak přišlo.

3 1
možnosti

Diktatura vetsiny? Potlacuje soucasny rezim svobodu jinych politickych stran? Meli by vladnout ti, kteri volby prohrajou? Maznak misto Losny? Jan Tleskac?

6 3
možnosti

To je základní princip demokracie. Když nevyhrají "ONI" tak byly volby špatně a musí se opakovat.

3 0
možnosti

A je zajímavé,že když minulý měsíc bylo na Marši přes 130000 lidí v našich objektivních mediích ani zmínka .[>-]

12 0
možnosti