Diskuze

Chilan v rozhlase přiznal vraždění pro Pinocheta, zadržela ho policie

V Chile zadrželi bývalého vojáka, který se v rozhlasovém pořadu přiznal k účasti na zabití 18 oponentů bývalého prezidenta Augusta Pinocheta. Policie muže obvinila z vražd spáchaných v roce 1973. Za Pinochetova režimu bylo v Chile popraveno nebo zmizelo přes 3000 lidí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Tenhle článek je test na přijímacím povohoru?

Kdo pak dosadil Pinocheta k moci?

Kde se vzali nemalé prostředky na převrat?

0 0
možnosti

J17a51n 49B24l86a53n56a

13. 12. 2015 13:01

A to je ten fašista Pinochet , kteý nechal zavraždit  generála Carlose Pratse v USA a následně mu dřívější chlebodárci zakázali vstup do USA ? A to je ten fašista Pinochet, kterýho obdivovali pravicoví komsomolci z ODS ?

1 3
možnosti

General Carlos Prats byl zavrazden v Argentine, zatimco ve Washingtonu byl  juntou zavrazden diplomat Orlando Letelier.

1 0
možnosti

J30a13n 56S56k21a70l74s52k79ý

13. 12. 2015 12:32

Pinochet se velmi hodil normalizačnímu režimu u nás. Mládež a studenti remcali proti čistkám atd. a zdráhala se do SSM. Pamatuji, jak nám na roce 1973 na VŠ při povinném "marxáku" neustále doporučovali poslouchat Hlas Ameriky - jak tam chválí Pinocheta. A ať srovnáváme vyhození z práce v ČSSR s  vyhozením z letadla v Chile. Převrat pro Husáka a spol. nemohl přijít ve vhodnější dobu. Po školách chodili emigranti z Chile a vyprávěli, jak je tam "krásně"

2 0
možnosti

Pokud vim tak rezim za Husaka mel pote s fasistickym Chile dobre obchodni vztahy.

0 0
možnosti
Foto

Je to hrůza jako ti komunisti !

2 0
možnosti
Foto

J39i72r36i 24B14i93l91i13n26a

13. 12. 2015 5:32

Pinochet byl diktator a jeho lide vrazdili i nevinne, ale zachranil svou zemi i jeji ekonomiku pred komunistickymi zlocinci.

Levicaci podporujici dnes diktatora Putina jsou ti posledni, kdo ho ma pravo soudit.

6 5
možnosti

Tak toho haj*la taky soudím a Putina rozhodně, rozhodně nepodporuji.

3 1
možnosti

J13a67n 11S11t66a53r66ý

13. 12. 2015 2:01

V Chile roku 1973 zvitezila lepsi ze dvou spatnych voleb. Zadna lepsi moznost tehdy na vyber nebyla.

10 1
možnosti

Pro sadisty to byl dozajista nejlepsi vyber.

6 2
možnosti

A s těmito vrahy se přátelila ODS, tehdy Pinochet byl oslavován jako hrdina třeba panem Klausem, který pak pro jistotu dal masovou amnestii především pro zločince národa.Asi se inspiroval v dalekém Čile.

4 4
možnosti

J90a37n 50U39l71r71y34c56h

13. 12. 2015 2:08

buďme spravedliví, resp. přesní, Pinochet byl oslavován, nebo řekněme velice vehementně omlouván až chválen panem Bendou starším, ale jeho byť neoficielní návštěva u návštěva u nás byla trapnou ostudou (ovšem dneska se zostuzujeme soustavně a mnohem trapněji a taky závažnějí - viz naše reálná politika vůči EU, postoje vůči uprchlíkům...)

2 1
možnosti

Pinochet držel zkrátka socany a komunisty drsně na řetězu a ze zničené a rozkradené země na pokraji nankrotu udělal nejbohatší zemi jižní ameriky. A že za něj zemřelo pár tisíc lidí komunistů? Komunisti jich mají na svědomí x krát více, i u nás.

11 1
možnosti

jsem nikde nečetl, že by u nás komunisti házeli oponenty do vařícího oleje a ženám dávali myši do vagín...

6 2
možnosti
Foto

Pinochet jednal v zájmu U.S.A. O měděné doly měla zájem ITT, tohoto kovu bylo potřeba na elektronický boom 80.let minulého století. Lepší je zdroje ovládnout, než draze kupovat.

6 3
možnosti

Salvador Allende se roku 1970 rozhodl počtvrté kandidovat na prezidenta a byl podporován většinou levicových stran v Chile. Do volební kampaně se zapojily i ostatní státy USA i SSSR. Spojené státy podporovaly pravicového kandidáta Allesandriho, ale CIA přecenila jeho naději na vítězství. Prezident Richard Nixon mimo jiné prohlásil, že „v případě vítězství Allendeho zastaví veškerou hospodářskou pomoc“. Allende těsně vyhrál, hlavně díky podpoře chudých vrstev.

Po svém zvolení zahájil sociální politiku. Znárodnil zahraniční koncerny (doly, banky), započal reformu zdravotnictví a školství. Těmito kroky si naklonil chudé vrstvy, ale znepřátelil nejprve velké vlastníky půdy a církev (měla výhrady k sekularizaci školství) a později i střední třídu. Politicky směřoval ke spolupráci s Kubou (diplomatické vztahy navázány v roce 1971) a Sovětským svazem.

Velký dopad na hospodářství Chile měl pád cen mědi, hlavní vývozní komodity státu.

V bezvýchodné situaci, která nastala při obléhaní prezidentského paláce „La Moneda“ vojenskou juntou a leteckém útoku armády[1] 11. září 1973, spáchal sebevraždu.[

Prvý rok jeho pôsobenia vo funkcii dosiahol rast ekonomiky Čile 8 %, pričom Allende riešil rastúce výdavky vytlačením novýchbankoviek, čím takmer zdvojnásobil množstvo peňazí v obehu. Krátkodobý efekt bol síce pozitívny, ale o pár mesiacov dosahovala medziročná inflácia v krajine stovky percent a viedla k vzniku rozsiahleho čierneho trhu. Neutešenú ekonomickú situáciu mal pomôcť vyriešiť aj utopický experiment Projekt Cybersyn, ktorého autorom bol britský kybernetik Stafford Beer. Občania mali do počítačového centra v Santiagu vkladať svoje potreby a vláda ich mala centrálne riešiť. Systém zlyhal a s ním aj zásobovanie krajiny.

4 0
možnosti
Foto

Jestli byl nekdo v Chile z mistnich a navstivil i ostatni zeme, nemuze Pinocheta odsuzovat. Sice nadelal paseku, ale to co dokazaly levicove vlady v okolnich zemich, to se da odsoudit i dneska. Chudoba, bida, hrozne socialni rozdily, hlad, otroctvi. Nevite o cem pisete. Ten socialismus v jinych zemich zabil nesrovnatelne vice lidi. I kdyz socialismus v tamejsich podminkach je o necem jinem. Chce to jet prozkoumat a prozit.Doporucuju.

17 5
možnosti
Foto

Nez minusy, bych uvital vlastni zkusenosti. Ja tam byl. Asi jsem mel spatne pozorovaci schopnosti. No nic, jdu si cist jine informace. tady se nic noveho nedozvim.

4 1
možnosti