Diskuze

PŘÍBĚH UPRCHLÍKA: Povolení k výjezdu babička nedostala ani na mámin pohřeb

Po komunistickém puči uteklo z Československa asi dvě stě tisíc lidí. Většina z nich emigrovala kvůli totalitnímu režimu, každý ale zároveň vnímal útěk odlišně. iDNES.cz přináší jako připomenutí 17. listopadu 1989 několik příběhů z komunistického režimu. Třetí z nich vypráví Blanka Kubešová.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
RL

hele, a je jeste furt poviny my zaznam v trestnim rejstriku kdyz se chce clovek prestehovat do Australie?

1 0
možnosti
MM

diskuter Martin Petr vznasi namitky, ze se tu pise porad o uprchlicich v souvislosti s Kanadou a z nejakych duvodu mu vadi mnozstvi jejich pribehu.

Prohlasil, ze v Kanade se urcite proporcne tolik Cechoslovaku neusadilo, protoze on sam zadneho nezna.;-)

Kdyz jsem mu odpovedel -z vlastni zkusenosti- ze nejvetsi kvoty na prijem uprchliku mely prave Kanada a Australie, okamzite stocil rec od totality, o niz se v serii clanku jedna, na soucasnou dobu a zacal me poucovat jak to v australske a kanadske imigraci chodi. Na me vecne upozorneni ze mele nesmysly (protoze serie clanku se jasne netyka dneska, ale 1948-89), me nazval trolem 8-o;-D

Koho zajima jaka byla skutecna situace s prijmem emigrantu z Ceskoslovenska, pro toho pridavam poznatky tech, kdo to zazili na vlastni kuzi.

Kdo v 1948-50 nemel to stesti, ze se uz nalezal v zahranici kdyz se rozhodl nevratit se domu, musel prekrocit rakouskou nebo zapadonemeckou hranici. Dostal se do sbernych taboru v jedne z techto zemi, odkud je brzo presilali dal, protoze povalecne Nemecko ani Rakousko nebylo schopne zivit vetsi pocet uprchliku.

jeden z nejvetsich uprchlickych tabor byl tehdy  Bagnoli u Neapole, kde se sesli lide vystehovali valkou ze svych domovu a k nim se pridali uprchlici z nove vytvorenych komunistickych diktatur. Mezi nimi mnoho Cechoslovaku. Tam cekali na vyhlaseni kvot od jednotlivych statu a prihlasovali se podle toho kam chteli. Kdekdo chtel jet do USA, ale ta v te dobe uz neprijimala tak vysoke pocty jako drive. Staty zapadni Evropy mely jen omezeny pocet mist a bylo jasne, ze vetsina uprchliku bude muset do zamori - Jizni Amerika, Novy Zeland a nejvetsi pocet pristehovalcu prijimaly Kanada a Australie.

4 0
možnosti
MM

To bylo pochopitelne, protoze obe zeme byly velke a mely rozsahle projekty, na nez potrebovaly velke mnozstvi pracovnich sil.

Po invazi v 1968, kdy rada zemi prednostne nabidla azyl Cechoslovakum, zapadni Evropa byla neskonale ekonomicky silnejsi, nez 20 let predtim a mnozi nemuseli ven z Evropy. V te dobe proslo hodne Cechoslovaku uprchlickym taborem v Traiskirchenu, kde se rozhodovali kam dal.

Stejne jako predtim, Kanada a Australie mely nejvetsi kvoty, ale take vic rozmanitych pracovnich prilezitosti, nez mohla nabidnout zapadni Evropa.

Zatimco generace 48 sla ven s predstavou " tohle preci nemuze dlouho trvat, komunisticky rezim se uz brzo pos*** a my se vratime domu za 2- 4 roky", generace 68 uz vedela, ze komousove jsou doma usazeni "ne vecne casy" a ze je nutne se divat na vyber noveho domova s vedomim permanence.

Obzvlast Cechoslovaci, kteri vyslovIli prani "co nejdal od Rusu!", nabidky Kanady a Australie patricne vyuzili. Protoze predchozi generace uz byla v techto zemich dostatecne zabydlena a zpravy od nich pronikly do socijaaalistickeho Ceskoslovenska pres pribuzne, poinvazni generace uz nesla "na blint" ale casto s nejakou predstavou, jak to tam asi vypada. Ruzni z nich take uz nesli mezi cizi, ale k pribuznym.

Nekteri Cechoslovaci zprvu zustali v Evrope a do Australie nebo Kanady odjeli az pozdeji, kdyz uz byli v cizine "otrkani". Znam take lidi, kteri odjeli do Kanady po par letech v Australii, protoze se jim styskalo po poradne zime se snehem. Nebo opacne pro ty, kdo chteli vic do tepla.

Na okraj: ja jsem mel povoleni, vydane v dobe, kdy se vydavaly na bezicim pasu kazdemu kdo si zazadal, na delsi navstevu u pribuznych na Papui Nove Guineji a pak u dalsich v Australii. Tam jsem pobyval v dobe kdy u vas "spadla klec". Komunisticke urady mi nejen nepovolily prodlouzeni pobytu za ucelem studia, ale zrusily to co jsem mel a vyzvaly me k navaratu pod pohruzkou.

Navrat do takovych podminek se pro me stal nepredstavitelnym a nemoznym.

4 0
možnosti
JS

To číslo je od roku 1948? Alespoň to tak z článku chápu. Když si vezmu, že komanči zde vládli 40 let, tak to je v průměru 5.000 ročně. To není žádná hrůta. To dnes za lépe placenou praci odchází prakticky stejné množství lidí. Bohužel většinou vzdělaných a odborníků, které nejsme schopni doma lépe zaplatit.

1 0
možnosti
PB

P69e93t98r 43B46í84l11e59k

19. 11. 2015 19:13

všímáte? denně do evropy cca 10 tis. muslimů na černo..a zde se řeší historie... nu což už.... zdalipak je docení naše děti...

4 1
možnosti
PS

P83e26t38r 88S77o97r33v69o74n

19. 11. 2015 18:34

ano přesně tak stokrát opakovaná lež se stává pravdou -je vidět že propaganda komoušů se na nás podepsala na několik generací -nebojte se bůček a pivo vám nikdo nebere to jsou ty kulturní hodnoty.....;-D

3 1
možnosti
PJ

P21e59t54r 10J28u12r84č34e24k

19. 11. 2015 18:01

Dvěstě tisíc uprchlíků... a všechny přijali s otevřenou náručí. Dnes si říkám, jestli by nebylo lepší, kdyby je tenkrát kopli do zadku a hodili zpět přes ostnatý drát. Možná by si z toho dnešní řvoucí bijci vzali ponaučení.

1 1
možnosti
Foto

Úžasně napsáno...

Děkuji...V

5 0
možnosti
AB

Je to silný příběh, ale to úžasně napsáno, s tím nesouhlasím. Ale opakuji, je to silný příběh.

0 0
možnosti
RW

jj buzz word uprchlik frci a je potřeba ho nacpat všude. ještě nedavno se se lidem, o kterých se zde pise, rikalo emigranti.

5 0
možnosti

Ty jo ... to mi spis pride jako report z nejake totalitni zeme ... ze pry prohlaseni pro zamestnavatele, ze nebudu mit dite.

1 0
možnosti
ŘV

Mně to tedy vůbec totalitní nepřipadá.

To nebylo rozhodnutí státu, ale rozhodnutí zaměstnavatele.

2 0
možnosti
VV

Pointa celé téhle série příběhů je jasná, - náš emigrant je stejný uprchlík jako všichni ostatní uprchlíci se stejnými útrapami a úzkostmi o svou rodinu a sebe jako každý jiný uprchlík na světě.

Tady se ale spotřebovává spousta slov a energie na to, aby se tato jednoduchá skutečnost vyvrátila různými pofiderními příspěvky zpochybňujícími jak uprchlický status tak uprchlííky samé.

Každý z nich má jiný příběh se stejnou podstatou - někdo jim znemožnil normálně žít v jejich vlastní zemi.

2 3
možnosti
ZH

Ne někdo, ale oni sami, a znemožní to i nám, jakmile jich bude dost, jak už se masově děje v západní Evropě.

5 1
možnosti