Diskuze

Vodu si musíme šetřit na extrémní sucho. Pomáhají i žížaly, říká Cílek

Česko kvůli změnám klimatu a přibývajícím extrémním výkyvům v počasí musí lépe hospodařit s vodou. A to jak v nádržích či půdě, tak i ve městech, řekl v rozhovoru pro iDNES.cz geolog Václav Cílek. Úspory by podle něj přineslo i splachování záchodů dešťovou či odpadní vodou. Upozornil také na důležitost žížal.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LV

Dcera delala studie na suche poldery a nejvetsi problem jso vlastnici pozemku v zaplavovych oblastech, kteri o suchych polderech a prehradach nechteji slyset. Proste lidi jsou sobci a blbci.

0 0
možnosti
LV

Zaklad je setreni vodou a recyklace. Také splachovani WC pitnou vodou je zverstvo. A vypousteni destovky do kanalizace. Destovku je nutne zachytava a splaxhovat a zalevat s ni. Dalsi zverstvo je splachovani WC. WC by melo byt separační a s potrebou maleho mbozstvi vody.

0 0
možnosti

Jsou tady pořád řeči o tom co by zemědělci měli....ale to že jsme zničili množství půdy postavením skladů,to už nikdo neřeší.Jsme zásobárnou skladů pro celou evropu.A pořád se staví nové a nové.Z toho obrovského množství betonu voda zteče hned,za půl hodiny po dešti,je sucho jako kdyby nepršelo rok.Z tím by bylo třeba něco dělat.

1 0
možnosti

Vzhledem k tomu, že se někdo umývá taky mýdlem či šamponem, tak bych tou šedou vasrůvkou třeba okurky asi nezalíval;-D

"Hodně se mluví o sbírání takzvané šedé vody (odpadní vodaneobsahující fekálie a moč, která odtéká z umyvadel, van, sprch či dřezů, pozn. red.) nebo dešťové vody. Mohou se s ní zalévat záchody anebo ji používat jenom na zavlažování a to i v době, kdy to je zakázané."

0 0
možnosti
PHH

Péče o půdní fond je velmi špatná a spíše negativní. Povrchová orba způsobuje právě zhutnění půdy ve hlubších vrstvách. Humus je narušený pro mikroorgansmy jedovatými postřiky pesticidů. Umělá hnojiva sice dodají potřebné živiny, alespoň z části, ale dále likvidují mikrofaunu. Kde nejsou mikroorganismy a humus, nejsou žížaly, které recyklují organické látky.

Posměváčci se baví, ale žížaly produkují asi 1/3 až 2/3 celosvětové produkce CO2. Řeknete, že nedostatek žížal vlastně omezí produkci CO2 a že jeto jenom dobře. Případně, že by se měly na vyhubené žížaly tisknout emisní povolenky. Brilantní úvaha hodná oligofrenika. Chyba je v tom, že žížaly přirozeně recyklují. Není-li recyklace, není humus a nebude ani dostatek vláhy na polích.

Nedávno jsem šel po lese u Všenor. Nějací magoři si tam udělali v lese motorkářskou dráhu. Půda dyla tak uježděná, že se to místy podobalo betonu. Super způsob, jak ničit krajinu, plašit zvěř a obtěžovat sousedy permanentním řevem. Tři mouchy jednou ranou. :-/

1 0
možnosti
RZ

R13a54d67e38k 93Z79a39k

26. 10. 2015 16:53

to je stejné jako by jste řekli zabij bobra zachráníš strom :D ....

0 0
možnosti
PP

P16e68t74r 73P92e24t79r

26. 10. 2015 4:53

Pestuj žížaly, zachráníš mír.

0 0
možnosti
JK

J32o34s48e19f 17K69r48ů97p57a

25. 10. 2015 12:08

Co to znamená šetřit vodou? Méně se koupat, splachovat... a pak bude vody víc? jistě ne. Ne šetřit vodou, ale šetřit krajinu, podpořit její absorpční schopnost - to je potřeba! 

Vědomí o důležitosti "tvorby" krajiny už poměrně postoupilo. Domnívám se proto, že je čas, vydat jakousi závaznou směrnici, která by byla zaměřena především na ochranu půdy před vodní a větrnou erozí, na ochranu před povodněmi a zajišťovala by větší absorpční schopnost co se týká vodních srážek. Jako vedlejší efekt by zde pak byly podmínky pro pestřejší skladbu flory i fauny, lepší estetický dojem z takové krajiny. Vím, že ty snahy zde již jsou, ale myslím, že jak se říká, je to opatření nesystémové. 

Myslím, že v době, kdy jsou i v rámci EU normy a standardy na každou hloupost, by zde měly být pevně dané i podmínky pro volbu plodin, pro střídání orné a zatravněné plochy a ploch s výsadbou dřevin. Konkrétně mám namysli. že by odborníci doporučili a zemědělci pak byli povinni dodržovat, při jakém spádu pozemku už tento nesmí být orán, v jakých rozmezích musí bát lány při konkrétním typu půdy přerušeny remízky, jak širokými - vše v závislosti na sklonu pozemku atd.atd.

3 0
možnosti
PHH

Donuťte zemědělce nepoužívat pesticidy a orat po vrstevnici hlubokou orbou (kde je to možné) a hnojit organickýmii hnojivy. Vyřešíte 50% problémů s vodou.

0 0
možnosti
JS

Když se o tom takhle nezávazně tlachá, člověk by panu Cílkovi věřil i ty žížaly. Jakmile vezmete do ruky tužku a papír (nebo mobil s kalkulačkou) vše začne vypadat poněkud jinak. Jenom ve Vltavské kaskádě je, včetně vyrovnávacích nádrží, 1 miliarda metrů krychlových vody. Pokud by tomu chtěly žížaly pana Cílka konkurovat, dost by se zapotily. Normálně žijí tak do hloubky 1 metru a na většině území ČR tomu tak není, protože je tam spodní voda nebo tvrdé podloží. Nežijí také v kyselých půdách, což jsou téměř všechny smrkové lesní porosty. Pan Cílek zřejmě nerybaří. Jinak by věděl, že žížaly nežijí ani na většině českých polí, protože je zdecimovaly herbicidy, nízký obsah humusu a totálně udusané podloží. Těch deset tisíc žížal v zahrádkářských koloniích brzy chcípne také z přetížení, protože na úkoly, které jim klade pan Cílek, evidentně nestačí.

1 9
možnosti
PJ

P14e95t66r 10J37a16r47o46š

25. 10. 2015 11:12

S tou udusanou pudou souhlas. Asi cim vetsi traktor, tim vetsi zemedelec. Ty obludy co si za dotace kolikrat koupili, to je strasny. Pritom naprosto zbytecny.

1 3
možnosti
LB

"Nejde spoléhat jen na vládu,..." - vždyť to za nás už vyřešil náš moudrý vládce - slunko naše jasné - sídlící dočasně na Hradě - postavíme onen zavrhnutý projekt z Rakouska - Uherska - kanál Odra - Labe - Dunaj, který spolehlivě odvede veškerou vodu ze střední Evropy ...a my tady budem pěstovat na vzniklé poušti velbloudy !!

0 1
možnosti
PJ

P10e96t39r 81J72a58r90o60š

25. 10. 2015 11:10

Ano. Staci ze nam vypousti Stredozemni more skrze Suezsky pruplav do Indickeho oceanu. To je nohorazne ;-€

0 0
možnosti