Diskuze

FARMÁŘ: Soukromníky na vesnici stále nechápou. Lidem se nechce dělat

Před třiadvaceti lety se Miroslav Šrůtek s rodinou přestěhoval z Prahy do vesničky na Vysočině, kde začal farmařit. Vztahy s místními zemědělskými družstvy jsou prý často napjaté. „Lidé jsou vůči farmářům většinou negativisticky naladěni a v zásadě všichni obdivují staré pořádky,“ říká v rozhovoru pro seriál iDNES.cz Lidé Česka.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Zemědělci jsou dědičně srostlí s půdou, na svých polích a lesích pracují už mnohé generace. Jsou tak tou nejstabilnější složkou národa a státu. My, co žádnou půdu ani nemovitost nevlastníme, můžeme svůj majetek, to jest své znalosti a schopnosti uplatnit kdekoliv k tomu najdeme podmínky, tedy i v cizině.

Proto byl nejhorší hřích na českém národu, vyvlastňovat a vyhánět zemědělce, zejména ty úspěšné někam do ubytoven a do průmyslu. Tyto škody nelze ani po generacích napravit- jejich děti už ztratily vztah k půdě a zvířatům, staly se městským proletariátem.

Článek popisuje vlastně výjimku- návrat k půdě jako psychotherapie. Že to funguje, vím i z vlastní zkušenosti- ten pán i jeho rodina se mohou dožít vysokého věku.

Proti jsou jenom setrvačné tendence v těch obcích, kde vystupuje jako konkurent. Biomléko si odběratel důkladně přezkouší, nenechá se obalamutit nějakými triky. Výrobci běžně dodávaného mléka ovšem ty "bio" konkurenty nemají rádi, dostávají za mléko o dost méně. Tady u nás, na Strakonicku, si mléko odebírá Goldsteig z Regenu, u Penny jsem už objevil Gorgonzolu od té mlékárny jako německý výrobek.

Zemědělce znám, říká, že krmí výhradně senem a nepoužívá antibiotika. Ze siláže nebo antibiotik dostává mléko pro výrobu sýrů nevhodnou kvalitu.

Nakonec nikomu nic nebrání, zkusit to takto také. Letos ovšem budeme mít problém- sklizeň píce dopadla mizerně, kvůli velkému suchu a zatím není déšť v dohledu. Při orbě se práší, pod pár centimetry je vše suché na troud.

1 0
možnosti
Foto

A to nechá tento farmář dřít své dcery a co jejich zdraví? Až budou starší, nebudou mu děkovat. Sice jsem ráda, že se obnovilo farmaření, ale nerada čtu, že zotročují své děti. Hlavně dívky. V kterém století jsme?

0 6
možnosti
Foto

Když někdo farmaří, tak musí dělat rukama, jinak to nejde... Říká se tomu práce a jo, někdy to je dřina... :-P

3 0
možnosti
CM

Ja vim ze je to jen priklad, ale jablka z Argentiny se opravdu do Evropy nevozi. :-P

0 0
možnosti
TJ

Proč? Je to po Chile druhý největší producent.

"Jablka se zde pěstují na ploše kolem 40 tisíc hektarů a produkce je kolem 1,2 miliónu tun. Na rozdíl od Chile vyváži Argentina asi o třetinu jablek méně, většina produkce (70 %) je spotřebována v zemi. "

http://zahradaweb.cz/trendy-svetove-produkce-jablek/

http://www.ar.all.biz/cs/jablka-ajdared-bgg1064718

0 0
možnosti
PS

Víc takových. I když já mám pocit,že jich je čím dál víc a je to super. Vesměs jsou to tedy spíš mladí. Ale trochu mě překvapují hlášky,že o mléko není na vesnicích zájem. Já s rodinou žiji na vesnici. Farmáře, co vím, tady máme dva. Bere od nich skoro celá vesnice. Jen to mléko nám tu chybí a tisíckrát raději bych brala od místního farmáře než jezdila do města pro obarvenou vodu nebo ještě dál pro bio.

1 0
možnosti
PO

Tak si pořiďte krávu a máte skvělý byznys, podle toho, co píšete.

0 0
možnosti
LV

...evidentne se jim nechce makat za ty prachy co dava, kdyz mu utikaj ne na pracak, ale ke konkurenci....

2 0
možnosti
ZS

Proč by lidi makali, když máme sociální a právní systémy, které ve svých důsledcích podporují nemakačenky a lumpy. Soudy často impotentní a kauzy rovleklé a nekonečné a drahé. Potrestání směšné, bez náhrady vzniklé škody. A to si ještě někteří stěžují, že služby ve věznicích jsou na úrovni. Fuj.

1 1
možnosti
VL

proč by makali, když v zemědělství dostanou minimální mzdu se kterou se nedá vyjít, to raději dávky + práci načerno

1 0
možnosti
PO

Nemám zkušenosti, že by družstva nějak válčila se soukromníky, ale to je jiná vesnice, asi. Tam mají soukromníci navrch, že družstvo po nich loudí půjčit techniku.

0 2
možnosti
PO

Jo a pán je celkem sympoš, i když trošku radikál.

3 1
možnosti
JK

Měli jsme dříve JZD která nám zviděla celá Evropa. Po roce 1989 to bylo v rámci privatizace rozkradeno a dnes zemědělství u nás prakticky neexistuje.

6 13
možnosti
VP

Tento pán má naprostou pravdu, jak to ještě dnes na vesnicích vypadá a jak se bývalí jezedáci na ty, kteří si v restitucích vzali zpět ukradené majetky ně dívají. Hlavně ti soudruzi předsedové JZD, kteří přetvořili JZD na akciové společnosti a stali se (soudruhy) řediteli, a říkají, že jsou českými farmáři. Vůbec nejvíce tímto tahem vyšachovali ty, kteří žádali vrátit živý a mrtvý inventář, který jim byl zcizen po založení JZD.

             Po vzniku nového subjektu, t. j. té nové a. s., všichni restituenti utřeli ústa, neboť tou povinnou organizací, která jim měla vydat majetek zůstalo to JZD v likvidaci, kde ale nic nezůstalo, neboť vše co mělo nějako cenu bylo převedeno do a.s.

           Jednu takovou akciovou zemědělskou a. s. znám a vidím jak pracují a kolik je toho v jejich práci stále socialistického, když 40 lidí řídí 10 lidí z kanceláře a vedení této a. s. si stále dokola stěžuje na nízké výkupní ceny masa, mléka, a všeho ostatního, ale aby snížili úředníky, to ani náhodou.

6 7
možnosti
MD

v tom boxu popsal soucasnou ceskou spolecnost bohuzel velmi trefne :- (

7 1
možnosti