Diskuze

VIDEO: Kalifornskou nádrž pokryly černé míčky, zabrání vypařování vody

Vodní nádrž u kalifornského Los Angeles pokryla vrstva černých míčků, které mají ochránit kvalitu vody a zabránit jejímu vypařování. V rekordním suchu, které v současnosti v Kalifornii panuje, by neobvyklé řešení mělo zachránit ročně více než 11,3 milionu hektolitrů vody.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Artisan Screen Printing, a company based in Azusa, supplied 89.6 million of the balls. The remaining 6.4 million came from XavierC LLC in Glendora.

0 0
možnosti

V článku chybí zajímavá informace: Dle vyjádření DWP by měla být životnost míčků 10 let. 

Vzhledem k tomu, že jsou míčky z polyethylenu, jehož poločas rozpadu je 25+ let, tak přemýšlím, kde soudruzi v Kalifornii udělali chybu?

1 0
možnosti
EK

já nevím, vysvětlete mi to. bílá barva míčku = světlo se většinou odrazí (do vody neprojde a neabsorbuje ho ani míček), pokud jsou neprůsvitné, světlo se skrz ně nedostane, ani když jsou bílé. takže tlusté bílé míčky (nebo bílé míčky s černým vnitřkem) = studené míčky, studená voda, žádné záření ve vodě, minimální chemické změny v materiálu míčku způsobené světlem

černá barva míčku = světlo je absorbováno míčkem. chemikálie míčku reagují a postupně zamořují vodu nečekanými sloučeninami... výsledek černého míčku = teplé míčky, teplá voda, ve vodě není záření, ale jsou v ní chemikálie z míčku. je někde v té úvaze chyba?

0 0
možnosti
TZ

Míčky musí být nutně  tenkostěnné ,jinak by to vyšlo hrozně draho, takže pouze černé nepropustí světlo. Počítám, že jsou z polyethylenu nebo polypropylenu. Také jde o to, zda je hladina kryta jen jednou vrstvou, nebo několika vrstvami, dost záření by se v případě jen jedné vrstvy dostalo v případě bílých míčků odrazem do vody.

0 0
možnosti
JC

J11a86n 79C81e90r62n60y

13. 8. 2015 16:31

Dobre odpoledne. Diky za pobaveniv nekterych prispevcich. jeden bych zrovna vypichl: nekdo psal ze cerna barva pritahuje svetlo. Z toho mi vyplynulo, ze vlastne vytvorili cernou diru, nebo treba magnetar?...kazdopadne parada :)

1 0
možnosti
EK

předměty černé barvy absorbují sluneční energii. ideální pokus: vemte dvě flašky piva z lednice, jednu položte na slunku zabalenou do černé folie a druhou do bílého igeliťáku nebo alobalu. dejte tomu tak 10 minut, to by mohlo stačit.. ;-)

0 0
možnosti
VS

hmm, zajímavé, připomíná mi to pokus s milióny použitých pneumatik, které svázané naházeli do moře aby vznikl útes a obsadili ho živočichové. Dopadlo to tak, že se to nepovedlo a v moři jsou do teď miliony pneu na kterých žádný život není a řeší se jak je vyndají ven...

0 0
možnosti
EK

ano, uvolňování chemikálií z gumy při dlouhodobém působení slané mořské vody, o které je všeobecně známo, že je dost agresivní, to taky nikoho předem nenapadlo. mimochodem, s autobusy a lodními vraky to vyšlo...

0 0
možnosti
JT

.. odstínit něco černou barvou míčků - nebyla by přeci jen lepší bílá, která světlo i odráží než pohlcuje? Teplé míčky zahřejí horní vrstvy vody a odpar se zvětší, že? ..

0 0
možnosti
TC

T64o77m59a88s 34C92e20n51e23k

13. 8. 2015 15:28

Správně říkáte, odstínit. Z toho bych vycházel. Čím víc tepla vezme to nahoře, tím míň tepla se dostane k tomu dole. Viděl jsem plavat pingpongáč a myslím, že plocha, kterou to teplo kontaktně předává vodě není zas tak velká. A ke všemu čím černější a teplejší těleso, tím víc vyzařuje. Viz solární plachty k ohřevu bezénů. Kupodivu ne černé. Ideálně průhledná bublinková folie. Proč ji nedělají černou???

0 0
možnosti
XB

Když jsem spočetla plocho tý nádrže a množství odparu ,tak mi vychází,že se za rok odpaří sluoupec vody cca 1570 m vysoký.No možná počítám blbě,tak to ještě někdo zkuste přepočítat.

0 0
možnosti
MK

Váš výpočet odpovídá ploše cca 720m2, myslím, že ta nádrž je větší než 20*36m

0 0
možnosti
MK

Tak a představme si že se tam třeba někdo vymočí, všechno se to vypustí a bude po ptákách. Už se to několikrát stalo, že kvůli tomu celou nádrž vypustili. Udělali by to i dnes?

0 0
možnosti
VP

Vzhledem k tomu, že chtějí zabránit vzniku bromičnanů z bromidů (přírodních) a chlornanů (přidaných) za pusobení UV světla toypadá, že voda v nádrži je už chemicky upravená a chlorovaná. Podobně, jako v našich podzemních nádržích. Takže ztráta kyslíku zahřátím a omezením kontaktu se vzduchem je jim asi jedno, protože v té vodě stejně nic nežije (nebo aspoň nemá).

2 0
možnosti
Foto

Vskutku podnětné čtení zdejších příspěvků. Vypadá to, jakoby se nikdy na základní škole neučila fyzika. :-/

1 0
možnosti