Diskuze

Turecko se připojilo ke spojeneckým náletům, ostřelovalo Islámský stát

Turecká vojenská letadla v pátek zaútočila na pozice radikálů z Islámského státu na syrském území a 35 jich zabila. Informovala o tom turecká agentura Dogan. Podle úřadu tureckého premiéra letouny odpálily rakety z tureckého vzdušného prostoru. Země tím změnila taktiku, až dosud se na spojeneckých náletech nepodílela.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

J52i30ř47í 59P48a83j50k

27. 7. 2015 14:52

Zlomový okamžik. Turecko po dohodě s USA zahajuje "policejní akci" podle vietnamského vzoru. Nečekané. Uvidíme co za tím vězí.

0 0
možnosti

Titulek je chybně mělo tam být:

Turecko se připojilo k islámskému státu, bombardovalo Kurdy

1 0
možnosti

No a teď bombardovali i Kurdy....

1 0
možnosti

J91a55k76u28b 57K66o82s

24. 7. 2015 23:48

Ne stíhačky, ale bojové vrtulníky. To na ty jejich toyoty bude platit.

0 0
možnosti

M74a95r79e28k 60T89e38t89u81r

24. 7. 2015 21:39

Ideální cvičení pro armádu (ne jen letectvo). A co s těmi v ČR? :-P

0 0
možnosti

Erdogan potřeboval nějak se dostat do konfliktu, aniž by mohl být kritizován, zaútočil na IS a podepsal dohodu s USA - mimo jiné i o bezletové zóně v oblasti Allepa. Copak IS má v okolí Aleppa nějaká letadla? Níkoliv - zóna má sloužit pro "Ankara is preparing an air campaign that will either establish a no-fly zone or provide aerial cover for Syrian rebels." takže proti Asadovi. Těch pár zabitých islamistů a jeden turecký oficír jsou jen "collateral damage". Ne náhodou pak Erdogan jmenoval jako nepřátele " Kurdové, levicoví extremisté a IS,“ Kurdy na prvním místě.

3 0
možnosti

Jestli oni Turci náhodou nečekali, že se zbaví dvou problémů najednou, když se  mezi sebou pobijí Kurdové a IS.

3 0
možnosti

Zaručeně. Jenže jak Kurdové vyhrávají, tak posilují své mezinárodní postavení. A Turci se zase ocitají v lehké izolaci (i když kdo ví, jestli).

2 0
možnosti

ještě jim posílat gripeny!ať se vytlučou mezi sebou a bude pokoj.Zbytek pak dorazíme

0 0
možnosti

T72o19m27á15š 28H50a96a97s

24. 7. 2015 15:42

Nejsem zrovna velkým milovníkem konspiračních teorií, ale čím dál víc mi přijde, že za celým IS stojí arabské a islámské státy, zejména takový Írán.. Jednak jako reakce na řadu, zpravidla nepříliš povedených, "arabských jar", myslím tím předejití jim v zemích, kde k nim nedošlo. Odvedete tak pozornost jinam a taky názorně ukážete, že může přijít pořádný bordel a chaos (což je ostatně pravda). A ten Írán by mohl mít ještě jednu výraznou motivaci, a to je jejich jaderný program. Jak jinak lépe vylepšit svou reputaci na Západě, než pomoci v boji proti jeho nebezpečnému nepříteli? (I když ten nepřítel může být klidně jejich dítě, vůbec by mě to u nich nepřekvapilo.) No, a západ, z vděčnosti, najednou íránské sankce zmírňuje a zmírňuje..až je nakonec zruší. Vaše názory a pohledy na věc uvítám.

1 0
možnosti

Kdo stojí za IS je poměrně dobře zdokumentováno. Celé vládnoucí jádro IS se radikalizovalo a utvořilo z lidí uvězněných Američany po útoku USA na Irák. Zde USA odstavili od moci Saddáma Husajna a celou jeho vládu a prakticky rozpustili dosavadní armádu. Od moci byli tedy odstaveni sunité (v rámci islásmkých zemí většina, ale v Iráku menšina) a k moci byli dosazeni šíité. Všichni z budoucího jádra IS prošli společným vězením, kde došlo k jejich radikalizaci a vytvoření této sunnitské skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě.

Skupina začala působit v Sýrii, kde to byla prostě jedna z mnoha skupin povstalců proti Asadovi. Prakticky fungovali s podporou západu, USA, Saudů (především) a dalších. Spolupracovali i s Al Káídou. Díky dobrému marketingu a fanatické ideologii (a penězům Saudů a dalších) rychle získávali mezi povstalci vliv. Jejich pravá tvář a fanatismus byl dlouho přehlížen. Například když v Sýrii došlo k chemickému útoku, byl ve všech případech jednoznačně obviněn Asad a to i když je pravděpodobné, že některý z těch útoků měli na svědomí povstalci (nemám ověřeno, jen dojem). 

Vše se změnilo, když ta už dost silná a dobře vyzbrojená skupina vtrhla zpět do Iráku. Zde využila toho, že nová šíitská vláda začala dost utlačovat sunitské obyvatelstvo (což budilo celkově v islámských zemích odpor) a zároveň nebyla přes veškeré peníze schopna zformovat bojeschopnou armádu. Ta také, jakmile se jim IS na sunitských územích postavila, začala prchat (mimo jiné ve strachu z místních obyvatel). 

USA prohlásili, že proti IS nebudou zasahovat, protože to je projev celkového sunitského povstání a ze situace obvinili premiéra v Iráku. Jenže IS se snažil USA vtáhnout do války, takže začala mediální šaškárna se zabíjením amerických novinářů. Tím musely USA aspoň nějak jednat a zároveň IS ohromně posílil svou prestiž jako někdo, kdo se dokáže takto stavět proti Velkému Satanovi (název pro USA v těch zemích). Takže začal příval zahraničních bojovníků, jaký Al Káida nikdy neměla...

3 0
možnosti

P65e11t77r 42E30b91r

24. 7. 2015 15:22

Nevadil by mi aktyvnejsi přístup více členů nato i dalších zemí.

Hlavně že naše DRAHÉ grippeny hlídají Island.

2 0
možnosti

P22e21t20r 75E67b18r

24. 7. 2015 15:23

Predikce.

1 0
možnosti