Diskuze

KOMENTÁŘ: Chce tu vlastně někdo zákon o prokazování původu majetku?

Prezident Miloš Zeman navštívil koncem minulého týdne dolní komoru Parlamentu, aby podpořil schválení změn zákonů souvisejících s prokazováním původu příjmů a majetku. Ve Sněmovně, kde se snad všichni poslanci zaklínají potřebou bojovat proti korupci, to mělo být něco jako triumfální jízda. Reakce politiků jsou ale mnohem chladnější, všímá si publicista Vladimír Votápek.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Zákon o prokazování majetku měl být jedním z prvních, které měly být přijaty. Daňový únik by měl být (stejně jako v civilizovaných zemích) hned po vraždě a únosu nejzávažnějším trestným činem.

0 0
možnosti
MB

JE TO ZÁKON KTERÝ UŽ TU MĚL SÁVNO BÝT-USA DANOVÝ ÚNIK JE TRESTNEJ ČIN

0 0
možnosti
JD

to je u nás také, jen je potřeba ho prokázat.

0 0
možnosti
DM

Veřejnost velmi zajímá kolik peněz přijde na konto redakce našich svazáku, od ministerstva zahraničních věcí USA.

2 0
možnosti
MH

Pane Fogel, asi málo lidí si pamatuje, že zákon o majetkovém přiznání už u nás existoval - byl součástí zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků a první přiznání k majetku mělo být se mělo uskutečnit v květnu 1995. Bohužel, tehdejší pravicová vláda (v podstatě ODS a dnešní TOP 09) stačila předmětné ustanovení zákona zrušit těsně před jeho uvedením v platnost a svedli to na to, že by bylo náročné aby si každý mohl nechat udělat odhad majetku. Odhady ale dokáží udělat i pracovníci na finančních úřadech, tak oč jim asi šlo. Jak by to bylo pro finanční úřady jednoduché: pracovníci by pouze porovnali majetkové přiznání s příjmy uvedenými v daňovém přiznání. To ale prostě ti korupčníci, tuneláři a ti co krátili daně nemohli potřebovat. :(

Přitom by bylo prokázání majetku u každého tak jednoduché: stavy na kontech k 1.1.1993 (kolkování peněz při rozdělní republiky, kdy každý mohl mít v hotovosti 2000 Kč a zbytek na účtech v bankách), hrubé příjmy za každý kalendářní rok vedené na důchodových účtech každého občana českou správou sociálního zabezpečení, přiznání k dani z příjmů, darovací smlouvy, dědická řízení ....

K tomu je ale zapotřebí, aby majetkové přiznání podali všichni. A také, aby se vše mohlo sledovat od 1.1.1993. Hlavně je k tomu všemu třeba vůle politiků, kteří sedí ve vládě, v poslanecké směmovně a v senátu a jsou placeni z daní těch, kteří platí daně, a to jsou především zaměstnanci a poctiví podnikatelé (ti, co nekrátí daně a nepoužívají 80% výdajové paušály (zemědělce bych z té sorty vynechala).

2 0
možnosti
OU
Uživatel požádal o vymazání
2 0
možnosti
AT

Správně jste to vystihl. Kdo sedí na správné židli. předtím jich tam sedělo více, teď na ní sedí jeden. Už se to nebude jmenovat korupce, teď už ty korupční peníze jsou přímo v ceně státních zakázek.

0 0
možnosti
MK

Poslední odstavec článku vystihuje naše politiky naprosto přesně:-)

4 0
možnosti
HK

Korupce byla, je a bude. Jistěže jde s dobou, bude mít  rafinovanější podobu, ale  nevYmizí. A  odpovědní činitelé, politiky počínaje to moc dobře vědí.

1 0
možnosti
JF

J26i33ř75í 54F46o57g25e69l

23. 6. 2015 16:33

Nejlepší je kritika návrhu a vlastní návrhy od TOP09 a ODS.

Proč tedy ten zákon nepřijali, když byli u vesla oni?

7 0
možnosti

Právníci tomu říkají retroaktivita (nebo-li "zákony neplatí nazpět"), pan prezident tuto věc neuznává a část obyvatelstva o ní nemá ani tuchy. Jsem rád, že ánunk má alespoň vláda, legislativní rada vlády, ministerstvo financí, české soudy včetně toho ústavního.

3 1
možnosti
JF

J94a27n 87F96r22o81l67í66k

23. 6. 2015 16:27

První co mne napadlo je jak daleko chtějí jít. Naše rodina vlastní jistou nemovitost zhruba od 16. stol. a na katastru není uložen nabývací titul.;-D

1 0
možnosti